Makine kiralamanın yeni adresi: ‘MachineGo’

İş ve endüstri makineleri kiralamak isteyenleri, tek tıkla kiralama hizmeti veren tedarikçilerle ücretsiz bir şekilde buluşturan MachineGo; en hızlı, en uygun ve en güvenilir hizmeti sunmak amacıyla faaliyetlerine başladı. Dijital platformda kapsamlı ve dinamik bir pazar yeri oluşturan MachineGo, Türkiye’de kiralama denilince akla gelen ilk dijital platform olmayı hedefliyor.

Hikmet ÖZGÖZEN – MachineGo Genel Müdürü

İş makinelerine ulaşmak isteyen müşterilerle kiralama hizmeti veren tedarikçileri bir araya getiren MachineGo, iş ve endüstri makineleri için en kapsamlı ve dinamik pazar yeri olma hedefinde emin adımlarla ilerliyor. Yalnızca kiralama değil; teknik danışmanlık, ikame makine desteği ve ekspertiz gibi hizmetler de veren MachineGo, faaliyet gösterdiği alanları genişletmek için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. İnternet sitesi üzerinden kiralık makine arayanlara çözüm sağlayan firmanın Genel Müdürü Hikmet Özgözen ve İş Geliştirme Direktörü Cenk Hürkal ile bir araya gelerek, yönetici ekibi ve profesyonel kadrosuyla giderek gelişen MachineGo’nun hizmetleri hakkında konuştuk.

MachineGo ne zaman kuruldu?

Hikmet Özgözen (H.Ö): Çalışmalarımız çok önce başladı ancak ekip oluşturma adımı 2021’in Kasım ayında atıldı. Kasım ayında iş modelimizi onaylayıp, bütçemizi oluşturduk ve fizibilite çalışmalarımızı tamamladık. Ardından yazılımla alakalı dijital platformumuzu geliştirmeye başladık ve akabinde şirketimizi kurarak, ekip arkadaşlarımızı bu yapıya dahil ettik. Haziran ayının başında da fonksiyonel web sitemizi açtık, site çalışır hale gelince ilk taleplerimizi almaya başladık. Yani şu an yolun başındayız diyebiliriz.

Kiralama sürecine yönelik hizmete başlama ve bu yolda ilerleme kararını nasıl aldınız?

H.Ö: Türkiye’deki iş makinelerinin kullanım alanı ve pazar büyüklüğü hakkında araştırmalar yaptık. Pazarda çok yüksek sayıda makinenin olduğunu tespit ettik ve hemen bunların ne kadar verimli kullanıldığını inceledik. Bu incelemeler sırasında bir takım ihtiyaçlar olduğu gözümüze çarptı. Tahminimize göre Türkiye pazarında 300 binden fazla iş makinesi bulunuyor. Bunlar kimi zaman satın alınıp, belli bir proje için kullanılıyor ve proje tamamlandıktan sonra atıl olarak duruyor. Kimi zaman ise coğrafi olarak farklı noktalarda ihtiyaç duyabileceğiniz makinelere erişilemiyor. Çünkü ihtiyaçlar noktasında kolay iletişim kurulabilecek bir alan mevcut değil. Biz burada tüm makine sahiplerinin ve makinelere ihtiyaç duyan müşterilerin çözüm bulabileceği ortak bir çatı oluşturma amacıyla yola çıktık. Yani aslında dijital imkanların sunduğu avantajları kullanarak, makine kiralamak isteyenlerin ve makine sahiplerinin buluşmasına olanak sağladık. Bu uygulama sayesinde kişiler taleplerini kolayca sisteme girebilecek ve bu doğrultuda alternatif tedarikçilere ulaşarak, fiyat alabilecek. Bu çalışma modeli, tedarikçilere ne gibi faydalar sağlayacak derseniz, elinizde bir makine varsa bu makineyi çok daha verimli kullanma imkanı ve gelirini artırma şansına sahip olacaksınız. Müşteriler için ise şu ana kadar alışılagelmiş düzende olan çevreden makine arama ihtiyacı son bulacak. Çok daha geniş bir ağa hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilecekler. Bu da hem zaman tasarrufu sağlayacak hem de ekonomik anlamda daha düşük maliyetlerle makinelere ulaşıp, kiralama işlemini gerçekleştirebilecekler. Yani iki taraf için de zaman tasarrufu ve gelir arttırıcı etkileri olabilecek diye düşünüyoruz.

Sitenizi kullanan kişilere sağladığınız avantajlar nelerdir?

H.Ö: Aslında iş makinesi kullanıcılarına birçok fayda sağlamayı hedefliyoruz. Mesela tedarikçiler nezdinde baktığımız zaman çok cazip ve maliyetsiz bir platform olduğu için, biz hızlıca makine sayımızı arttırabiliyoruz. Bu anlamda iki hafta içerisinde 2 binden fazla makineyi sisteme dahil ettik ve makine sayımız giderek artacak. Bu konuda iddialıyız. En geniş iş ve endüstriyel makine envanterini sistemimize bu şekilde dahil edeceğiz. Yani müşteriler en fazla alternatifi bizim sitemiz üzerinden bulma imkanına sahip olacaklar. Ayrıca oldukça şeffaf bir mekanizmamız var. Alternatif firmalardan gelen en iyi tekliflerin karşılaştırmasını müşterilere sunuyoruz. Bu özellikle satın alma süreci için inanılmaz bir zaman tasarrufu sağlıyor ve maliyetleri minimize ediyor. Sektör tecrübesi son derece yüksek ekip arkadaşlarımızla çalışıyoruz, bu anlamda müşterilerimize hem keşif noktasında destek sağlayabiliyoruz hem de teknik danışmanlık hizmeti verebiliyoruz. Örneğin bir hafriyat işi yapılacaksa doğru tonajlı ekskavatörü veya bir istifleme işi söz konusuysa en doğru forklifti yönlendiriyoruz.  Bu da ihtiyacın sorunsuz ve zahmetsiz çözülmesini sağlıyor. Ayrıca sistemimizde çok fazla makine olduğu için ikame makine sunabilme desteği de verebiliyoruz.  Bu hizmetimizle müşterilerimize kesintisiz çalışma imkanı sunuyoruz. Müşteri hizmet birimimiz, ihtiyaç doğrultusunda anında destek vermeye hazır. Devreye alacağımız hizmetlerden birisi de makine ekspertizi. Makineyi göndermeden ekspertizinin yapılıp, sürpriz risklerle karşılaşılmasını engellemeyi planlıyoruz. Bunları müşterilerimize sunduğumuz avantajlar olarak sıralayabiliriz. Her şeyin ötesinde hızlı ve ekonomik fiyat almanız en temel değer sunumlarımızdan bir tanesi. Tedarikçi nezdinde değerlendirecek olursak, aslında onların tereddüt edeceği bir konu yok çünkü hiçbir maliyet ve risk olmadan bizim sistemimize dahil olabiliyorlar. Çünkü sitede üyelik ve ilan ücreti yok. Sadece kiralama hizmeti üzerinden belirli bir oran üzerinden gelir elde ediyoruz. Başka bir avantajımız da atıl ve kullanım oranı düşük olan makinelerin bizim sistemimizde daha çok kullanılabilir hale getirme imkanı. Buna ek olarak bizler müşterilerle ilgili detaylı bir araştırma yapıyoruz. Bu araştırmada finansal skorlamaları da dikkate alıyoruz ve tedarikçilere bir takım ön bilgiler sunabiliyoruz. Bu da tedarikçilerin tahsilatla ilgili risklerini azaltmış oluyor.

İş makinelerinin hangi ürün gruplarında hizmet veriyorsunuz?

H.Ö: İş makineleri ürün grubu çok fazla çeşitli olduğu için biz de geniş bir yelpazeyi kapsamayı hedefliyoruz. Ana kategoriler olarak ele aldığımızda inşaat  grubunda kazıcı, yükleyici ve telehandler gibi makinelere odaklanıyoruz. Endüstriyel istifleme makinelerinde başta forklift olmak üzere reachtruck ve transpalet gibi makinelere ağırlık vereceğiz. Vinç çeşitleri de hizmet verdiğimiz makineler arasında yer alıyor. Çok önemli gruplarımızdan bir tanesi de personel yükseltici platformlar, hem endüstriyel alanda hem de şantiyelerde karşılığı olan bir makine grubu. Bu makinelerin tamamı, sistemimiz üzerinden kiralanabilir. Bunlar dışında jeneratör, konteyner, pikap, kompresör, aydınlatma kuleleri, kamyon grubu, beton mikseri ve pompası gibi araçlar da sitemizde mevcut. Oradaki talep formuna baktığınızda 16 farklı kategori oluşturduğumuzu görebilirsiniz. Bunların birçoğu şu anda elimizde envanter olarak mevcut, mevcut olmayan araçlar konusunda gelen talepleri de hızlı bir şekilde karşılama kabiliyetine sahibiz.

Bizlere iş modelinizden de bahsedebilir misiniz? Sitenizi kullanmak isteyen kişiler hangi adımlardan geçiyor, neler yapmaları gerekiyor?

H.Ö: Talep-teklif usulü çalışan bir sistemimiz bulunuyor. Öncelikle müşteri kiralamak istediği makineyle ilgili detay bilgileri bizimle paylaşıyor, bunu talep formumuz üzerinden gerçekleştirebiliyor. Müşteri, talep formunda hangi tarih aralığında hangi makine grubuna ihtiyacı olduğunu, bu makineyi hangi lokasyonda kullanacağını ve diğer detayları bizimle paylaşabiliyor. Bizler bu formu değerlendirdikten sonra sistemdeki uygun tedarikçiyle iletişime geçmesini sağlıyoruz. Ayrıca tedarikçilerin kendileri de sistem üzerinden gelen talep formlarını görüp, teklif verebiliyorlar. Müşteri bu noktada gelen teklifler arasında seçim yapıp ön ödemesini gerçekleştirerek kiralama sürecini başlatabiliyor.

Gelecek yıllardaki hedefleriniz ve bu amaçla yaptığınız yatırımlarınız neler?

H.Ö: Sitemizi bir cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Yani Türkiye’de kiralama denildiğinde ilk adresin MachineGo olmasını istiyoruz. Ayrıca yürüttüğümüz birçok projemiz var. Mesela coğrafi olarak kapsama alanımızı genişletiyoruz ve Türkiye’nin her yerine ulaşmayı hedefliyoruz. Şu anda yalnızca İstanbul çevresi ile Ege Bölgesi’ne hizmet verebiliyorken ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir bölgede çözüm sunmayı istiyoruz. Bununla beraber kiralamanın yanında 2. el satış, bakım ve onarım hizmetlerimizi genişletmek, yedek parça satışını da kapsamımıza almayı planlıyoruz. Ayrıca yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayıp Avrupa ve Orta Asya’da öncelikli pazarları seçerek iş modelimizi buralarda da yürütmek istiyoruz. Şu an odaklandığımız konulardan bahsedecek olursak, süreci tamamen dijital hale getirmek istiyoruz. Ayrıca makinelerin çalınma riskini minimuma indirmek için lokasyon takibi ve çalıştıkları süreleri tespit edebileceğimiz bir yazılım geliştirmekte gündemimizde. Bunların yanında taksitli ödemelerde de sürece dâhil olarak riskleri ortadan kaldırmak adına çalışmalara başladık. Bunların tamamını öncelik sıralamasına yerleştirdik ve adım adım planlıyoruz.

İş makinesi kullanıcıları neden sizleri tercih etmeli?

Cenk Hürkal (C.H): MachineGo olarak biz, tedarikçilerimize yeni bir pazar imkanı sunuyoruz, yeni müşteriler kazandırıyoruz. Bu, hem bölgesel hem de bölgeler arası olabilir. Türkiye genelinde oluşturmayı planladığımız pazarı, geliştirmeye devam ediyoruz. Müşterilerimiz de böylelikle ihtiyaç duydukları her türlü makinaya dijital ortamda çok hızlı  ve güvenilir bir şekilde ulaşabiliyor olacak. Stoklarında olan ve o an için boşta olan ve iş bekleyen makinalarına ekstradan bir iş yaratabiliyor olmamız dolayısıyla, tedarikçilerimize bir katma değer sunmuş oluyoruz. Ayrıca, saha ekibimizle birlikte ihtiyaç olması durumunda projelerde ekspertiz hizmeti verebiliyoruz. Expertiz sonrası  saha çalışma şartlarına göre makineyi belirleyerek, hem zaman olarak hem de maliyet olarak hem tedarikçilerimizin hem de müşterilerimizin üzerindeki bu yükü hafifletmiş oluyoruz. Bir diğer avantajımız ise bu hizmetlerimizin ve sistemimize üyeliğin bedelsiz olması. Müşterilerin ve tedarikçilerin karşılıklı memnuniyeti bizim için çok önemli bir kriter. Bu noktada özellikle müşterisini memnun eden tedarikçileri ve tedarikçiye sorun oluşturmayan müşterileri öncelikli hale getiriyoruz. Bu doğrultuda verilen hizmetlerle ilgili bir puanlama sistemi geliştirmeyi de düşünüyoruz. Burada başarılı hizmet veren tedarikçilerin ve tedarikçiyi mağdur etmeyen müşterilerin ön plana çıkarak, avantajlı hizmetlerden faydalanabileceği bir ortam oluşturma niyetindeyiz.

Cenk HÜRKAL – MachineGo İş Geliştirme Direktörü

İş makinelerini kiralama sektörü hakkındaki görüş ve önerileriniz nelerdir?

CH: Günümüzde satın alma maliyetleri giderek artıyor, sahiplik çok riskli bir süreç olmaya başladı. Bu yüzden iş yeri ve iş makinesi sahiplerinin riskleri minimize edebilmesi açısından kiralamaya yönelmesi anlamlı bir alternatif. Satın alma sürecinde özellikle zaman çok büyük bir sorun. Özellikle bu dönemde emtia grubundaki sıkıntılar ve lojistik kanalındaki aksamalardan kaynaklı olarak bazı makine gruplarında satın alma işlemi yapmak istediğinizde teslim süresi 1 yılı buluyor. Dolayısıyla kiralama burada önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de kiralamanın önemi ve hacmi büyüyor. Kiralamanın sunduğu avantajlar çoğu kurumsal firma için çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü kiralama modelinde herhangi bir bakım departmanı veya personeli bulundurmaya gerek kalmıyor ve ihtiyacı süresince kiralama yapıyorlar. Böylece öngörülebilir bir bütçe çalışması da rahatlıkla yapılabiliyor. Aynı zamanda sunulan ek hizmetler, ikame araç ve bakım masrafının olmaması gibi durumlardan dolayı kiralama gerçekten çok avantajlı. Dolayısıyla kiralama, her geçen gün daha da büyüyen bir sektör haline geliyor. Bizim öngörümüz kiralamanın giderek artacağı yönünde. Biz de, sektörü dijital alanda çok daha geniş ortamlara, hızlı ve güvenilir bir şekilde sunabilmek için Machinego’yu hizmete sunmuş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + five =

scroll to top