KONAKOĞLU: “KRİZ DÖNEMİNİ FIRSATA ÇEVİRDİK”

AĞIR KALDIRMA, LOJISTIK VE FORKLIFT KIRALAMA SEKTÖRLERINDE FAALIYET GÖSTEREN KONAKOĞLU, YENILENEBILIR ENERJI SEKTÖRÜNE DE GIRIŞ YAPTI. KRIZ DÖNEMLERINI FIRSATA ÇEVIRDIKLERINI IFADE EDEN KONAKOĞLU ŞIRKETLER GRUBU YÖNETIM KURULU ÜYESI VE TRANSKONAK GENEL MÜDÜRÜ ÜMİT KONAK, LOJİSTİK, AĞIR KALDIRMA, FORKLİFT VE TAŞIMACILIK SEKTÖRLERİNDE İYİ DURUMDA OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

Konakoğlu, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Birçok sektörde faaliyet gösteren firma, yenilebilir enerji sektörüne de yatırım gerçekleştirdi. Gün geçtikte ihtiyacı giderek artan ve çevreye duyarlı Yenilenebilir Enerji sektörünün en önemli kaynağı Güneş Enerjisi Sistemlerinde ki yatırımları ile kendilerinden söz ettireceği görülen Konakoğlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Transkonak Genel Müdürü Ümit Konak, kriz dönemlerinde oluşan riski, farklı sektörlere dağıtarak daha da güçlendiklerini belirtti. Ekonomideki daralmanın uzun bir sürece yayıldığını belirten Konak, zamanında aldıkları önlemler sayesinde krizden çok etkilenmediklerinin altını çizdi. Konakoğlu Şirketler Grubu olarak faaliyet gösterilen lojistik, ağır kaldırma, forklift ve taşımacılık sektörlerinde iyi durumda olduklarını belirten Konak, “Özellikle lojistik kısmında verimli bir yıl geçirdik. Şu an depolarımızdaki doluluk oranı yüzde 90’ını aştı” dedi.

ÜMİT KONAK – TRANSKONAK GENEL MÜDÜRÜ

2019’DA YENI YATIRIMLAR

Konakoğlu Şirketler Grubu olarak ağır kaldırma, lojistik ve forklift kiralama sektörlerinde aktif olarak faaliyet gösterdiklerini belirten Ümit Konak, “Özellikle ekonomide yaşanan daralmadan kaynaklı olarak 2019 yılında işlerde azalma yaşandı. Bu bağlamda bu sektörlerde yatırım yapmak için doğru bir zaman değil. Biz de farklı sektörlere yatırım yapmak için çalışmalar yaptık. Uzun zamandır hayata geçirmek istediğimiz yenilebilir enerji sektörüne giriş yapma kararı aldık” şeklinde konuştu. Şu an güneş enerjisi konusunda bir yatırım yaptıklarını ve çalışmaların büyük oranda tamamladıklarını belirten Konak, “Enerji sektörünü uzun süredir takip ediyoruz. Türkiye olarak enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Öncelikle sektörle ilgili SWOT analizi yaptık. Sektörü daha yakından inceleyerek avantajları ve dezavantajlarını araştırdık. Finansman konusunda bir dizi çalışma yaptık. Sonrasında çalışmalara başladık. Şu anda çalışmalar tamamlanmak üzere. Süreç tamamladığında bu konuda bir duyuru yapacağız” ifadelerini kullandı. Konakoğlu’nun yerinde saymayı doğru bulmadığını vurgulayan Ümit Konak, “Bu bağlamda yeni bir sektörü daha bünyemize katarak firmamızın risklerini de dağıtmış olduk ve krizi fırsata çevirdik” dedi.

TEDBIRLERLE KRIZDEN ÇOK ETKILENMEDIK”

Konakoğlu Nakliyat’ın zamanında aldığı tedbirler ile ekonomik krizden çok fazla etkilenmediğini ifade eden Konak, “Türkiye’de ortalama 7-8 yılda bir kere kriz yaşanıyor. Firma olarak geçirdiğimiz 4. krizdir. Konakoğlu olarak bir küçülme yaşamadık. Sadece piyasa durgunluğunu otomatik olarak bizi de etkilemektedir. Fakat farklı sektörlerde faaliyet göstermiş olmamızdan dolayı etkilenme boyutu minimize olmuştur. Bizim tahminlerimiz 1-2 yıl daha bu durgunluğun süreceği yönünde. Ancak sonrasında düzelecektir” dedi.

DEPOLARDA % 90 SEVIYESINDE DOLULUK

Ağır Kaldırma sektörünün durağan hale gelmesine rağmen, diğer sektörlerde iyi durumda olduklarını belirten Konak, “Örneğin; lojistik sektöründe tam kapasite çalışıyoruz. Özellikle depomuzun bulunduğu konum ve şehir merkezine yakın olması nedeniyle Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı firmalar tarafından oldukça ilgi görmektedir. 11 bin 300 metrekare kapalı alan, 3500 metrekare açık alanımız mevcuttur. 2019 başında %45 doluluk oranları varken şu anda yüzde 90 seviyelerine ulaştık. Bu durum bizi diğer sektörlerdeki yatırımlarımız da güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı. Forklift sektöründe de sorun yaşamadıklarını ifade eden Konak, Forkliftler vinç gibi değil. İnşaat sektörü dursa bile endüstri ve depo kısmında kiralamalara devam ediyoruz. Bu açıdan forklift kiralama faaliyetlerimizde bir yavaşlama yaşanmadı” dedi.

AĞIR KALDIRMA SEKTÖRÜ VE KRIZ

2017 ve 2018 yılında yapmış oldukları ciroları 2019 yılında yakalayamadıklarını ifade eden Konak, “Kar marjları da oldukça düştü. Bu bağlamda Konakoğlu olarak, ekonomik daralmanın olduğu piyasada şu anda gelen işlere de dikkat ediyoruz. Belli bir limitin altında gelen iş tekliflerini kabul etmiyoruz. Çünkü hem iş için aldığımız risk çok fazla oluyor hem de makinelerimiz yıpranıyor. Zaten yıllardır çalıştığımız firmalar var. Onlarla çalışmalarımıza devam ediyoruz. O yüzden iş konusunda seçici olduğumuzu söyleyebilirim. Bu süreci daha dikkatli ve sakin geçirmeyi düşünüyoruz. Düşük kâr ile risk almak yerine belli başlı projelerde yer almayı uygun buluyoruz. Ekonomik daralma alacaklarımızı tahsil etme konusunda bize ciddi sorunlar yarattı. Bazı firmalar yaşanan durumundan kaynaklı konkordato ilan ediyor. Bazı firmalar ise ödemelerini geciktiriyor” dedi.

KRIZ KONUSUNDA TAVSIYELER

Sektörün zor bir süreçten geçirdiğinin altını çizen Konak, “Firmalara tavsiyem TL cinsinden kazanıyorlarsa TL, döviz kazanıyorlarsa döviz olarak borçlansınlar. Çünkü bunun aksi bir durum oldukça riskli. Zaten sektörümüzün de bu derece etkilenmesinin en temel nedenlerinden biri de yanlış borçlanma politikasıdır. Sektöre bir diğer tavsiyem ise eğer yatırım yapabilme ihtimalleri varsa farklı sektörlere yatırım yaparak risklerini dağıtabilirler. Konakoğlu olarak her zaman bu formülü uyguladık ve geldiğiniz konum itibari ile de doğru bir yöntem olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

KURUMSALLAŞMA ÇALIŞMALARI

Ağır kaldırma sektörünün en önemli sorunlarından birinin kurumsallaşma olduğunu ifade eden Ümit Konak, “Bende dahil olmak üzere firma sahiplerinin bir çoğu operatör kökenli olarak bu sektöre girdiler. Bu da fiziki sermayemizin beşeri sermayenin önüne geçmesine neden oldu. Eğer sektörü daha ileriye taşımak istiyorsak mutlaka kurumsallaşmamız gerekiyor. Ağır Yük Kaldırma ve Taşımacılar Derneği’nin bu konuda önemli bir yeniliğe imza atarak vinç isminin yerine ağır kaldırma sektörünü kullanmaya başladı. Bu çok doğru bir karar oldu” şeklinde konuştu. Kurumsallaşma konusunda çalışmalarının sürdüğünü belirten Konak, “İşlerin durgun olduğu bu dönemde hem yatırımlarla hem de firmamızı geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda kurumsallaşma konusunda epey yol kat ettik. Aile Anayasası yazma sürecini sürdürdüklerini belirtilen Konak, Bu konudaki çalışmaları kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Böylece Konakoğlu’nu bizden sonraki nesillerde yönetilmesi daha kolay ve güçlü bir şirket olarak bırakabileceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 6 =

scroll to top