Gaziantep ve Kocaeli’ne yeni lojistik merkezleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 1. Lojistik Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Alınan karara göre Türkiye’nin ithalat ve ihracat hayatına önemli katkılar sağlayacak yeni lojistik merkezleri, Gaziantep ve Kocaeli’nde kurulacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Lojistik Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda, Lojistik Ana Planı’nın (U2053) hayata geçirilmesi, plan dahilindeki lojistik altyapısının güçlendirilmesine yönelik projeleri inşa süreçlerinin takip etme amacı doğrultusunda yeni kararlar aldı.

Bu kapsamda, Gaziantep ve Kocaeli’de yeni lojistik merkezlerin kurulmasına karar verildi. Rekabet avantajına sahip entegre ulaştırma sisteminin önemine işaret edilen toplantıda, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından önemi bir kez daha anlaşılan “afet lojistiği” ve “afet risk yönetimde ulaştırma ve lojistik prensipleri” konuları da tüm paydaşlarca ele alındı.

Yeni lojistik merkezi Kocaeli’de 800 hektar alana kurulacak

Türkiye’nin ulaşım ağının kritik noktalarında yer alan, yük akışının yüksek olduğu Kocaeli ve Gaziantep’te kurulacak yeni lojistik merkezler Türkiye’nin ihracatı ve ithalatına önemli katkılar sağlayacak.

Petrol, madencilik, gıda, içecek ve otomotiv sanayi ürünleri gibi katma değerli grupların üretiminde en fazla paya sahip olan Kocaeli’de yer alacak merkezin, 800 hektarlık alan üzerine kurulması planlanıyor. Lojistik Ana Planı ışığında yapılan modellemede başta Kocaeli Körfezi olmak üzere İstanbul’a önemli katkılar sunması bekleniyor.

Türkiye ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi sanayisinin önemli merkezlerinden ve ağır taşıt trafiğinde transit geçişlerin çok yüksek olduğu Gaziantep’te lojistik merkezi Şehitkamil bölgesine kurulacak. Bu Türkiye’nin ulaştırma politikasının temel amaçlarına uygunluğunun yanı sıra bölgenin yeniden ve eskisinden daha güçlü bir şekilde ayağa kaldırılması için de önemli bir adım olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 13 =

scroll to top