Almanya’nın platform kiralama pazarı zor duruma düşmek üzere

Almanya, ekonomik bir güç merkezi olmasına rağmen, küçük ülkelerin büyümeye hazır olduğu personel yükseltici platform sektörde, uzun süredir devam eden olumsuzluklara karşı mücadele ediyor.

Personel yükseltici platformlar, Orta Avrupa’da parlak bir gelecek görmekte ve bölgenin en büyük pazarı olan Almanya benzersiz bir yaklaşım sergiliyor. Avusturya ve İsviçre gibi bölgedeki diğer ülkeler coğrafi büyüklüklerine göre daha küçük pazarlara sahipler. Doğudaki ülkeler ise platform kiralama konusunda büyük bir büyüme potansiyeline sahip ve yeni üretim tesislerinin temelini oluşturuyor. GSYH bazında dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olmasının dışında Almanya ile ilgili en dikkat çeken konularda biri, kendini adamış ve sadık bir yerel müşteri tabanına sahip çok sayıda küçük ve orta ölçekli kiralık şirketlerden oluşan parçalanmış platform kiralama sektörü oluşudur. Bu nedenle ülke, platform sektörüne hizmet veren iki kiralama şirketi kooperatifine, yani PartnerLift ve System Lift’e ev sahipliği yapıyor.

Kiloutou, UKA+Hauke Arbeitsbühnen’i satın aldı

System Lift’in 100’den fazla kiralama firmasına üyeliği arasında 135’den fazla şubesi bulunuyor. System Lift’in pazarlama müdürü Christopher Friedrich, çevre düzenlemeleri, güneş ve rüzgar enerjisi gibi alanlardaki genişleme sayesinde Alman pazarının hala büyüdüğünü belirtiyor. Toplam platform filosu yaklaşık 20.500 adet ve her yıl yüzde 5 oranında büyüyor. Kooperatif konsepti, kiralama şirketlerinin çıkarlarını koruduğu için cazip olmaya devam ediyor. Aslında System Lift, modern endüstrinin en büyük zorluklarından biri olan vasıflı işgücü eksikliğinin üstesinden gelmeye çalışırken, MEWP’ler, teleskopik taşıyıcılar ve önemli ölçüde operatör eğitimi gibi temel iş alanlarına odaklanıyor. Parçalanmış platform pazarından yararlanan Kiloutou, yakın zamanda açıklanmayan bir fiyat karşılığında Alman platform kiralama şirketi UKA+Hauke ​​Arbeitsbühnen’i satın aldı. Şirket, Almanya’nın merkezindeki dört yerden hava platformları ve teleskopik yükleyiciler kiralıyor. Kiloutou, UKA+Hauke’nin eklenmesinin Erfurt, Chemnitz ve Dresden çevresindeki kapsama alanını güçlendireceğini ve ağını Almanya’da 18 noktaya taşıyacağını açıkladı. Kiloutou Almanya’nın genel müdürü Nils Altrogge, anlaşmanın Almanca iş için bir “dönüm noktası” olduğunu belirtti. “Almanya’nın yüksek potansiyelli ve dinamik eyaletleri Thüringen ve Saksonya’daki yeni lokasyonlarımızla doğudaki pazar nüfuzumuzu artırıyoruz ve yerel müşteriye yakınlık felsefemizi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz” dedi.

 Alman ekonomisi olumsuz rüzgarlarla karşı karşıya

Bu durum, bu yıl Avrupa’nın geri kalanıyla birlikte düşüşe geçmesi beklenen Alman ekonomisiyle tezat oluşturuyor. Ülke, enflasyon ve faiz oranlarındaki açıkça belgelenen artışlardan sıkıntı yaşıyor. Avrupa Komisyonu’na göre Almanya’nın bu yıl yüzde 0,4’lük bir daralma görmesi bekleniyor, bu da Avro Bölgesi’ndeki en kötü performans olarak açıklanıyor. Almanya’daki niş platformlarının önemli bir distribütörü olan Kunze’nin CEO’su Charky Kunze, Almanya’daki küçük ve orta ölçekli aile şirketlerinin çoğunun artık uluslararası oyuncular tarafından satın alındığını söylüyor. Kunze “Eski nesil emekli olmaya başlıyor ve bu, piyasada bir değişime yol açıyor. Büyük kiralama şirketleri adım adım daha büyük bir pazar payına sahip oluyor.” Kunze’ye göre Alman pazarına bakıldığında, personel yükseltici platformların, büyük ölçüde kentsel alanlarda yoğunlaşması ve çevredeki alanların platform endüstrisi açısından hala nispeten olgunlaşmamış olması nedeniyle büyüme için bolca alanın var olduğunu belirtiyor.

Pazar parçalanmış durumda

Kesin olan bir şey var ki, Mateco’nun filosunu her pazardaki ortalamanın altında tutarken, tüm ülkelerde genişleme konusunda açık bir kararlılığa sahip. “Uzun vadeli gelecekte güvenli ve profesyonel bir şekilde faaliyet göstermek açısından bunun önemli olduğuna inandığımız için kendi gayrimenkulümüze de yoğun yatırım yapıyoruz. Aynı zamanda iyi insanları cezbetmeye ve motive etmeye de yardımcı oluyor” dedi. Kai Schliephake, Almanya’nın diğer büyük platform kiralama şirketi kooperatifi Partnerlift’in CEO’sudur. Kuruluşun 105’ten fazla üye şirketi arasında 135 depoya sahip; bunların çoğu aile mülkiyetinde ve filolarında 50 ila 150 adet arasında tek bir depodan faaliyet gösteriyor. Schliephake, Almanya’daki kiralama pazarının parçalı kalacağına inanıyor. Schliephake, uluslararası büyük şirketlerin Almanya’daki çok yakın ilişkilere ve doğrudan teknik bilgiye sahip, küçük şirketlerle rekabet etmekte gerçekten zorlandığını söylüyor. Sözlerinin devamında: “İnsanlar bana 25 yıl önce ülkedeki 10 büyük oyuncuyla birleşme olacağını söylemişti ama bu gerçekleşmedi” diyor.

Geçiş dönemi başlatıldı

Zeppelin Rental’ın merkezi Almanya’da ve kendi ülkesinin yanı sıra Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka ve İsveç’te de faaliyet gösteriyor. 160 lokasyonda yaklaşık 4.000 hava platformundan oluşan bir filoya sahip olan genel kiralama şirketi, ana zorluklar olarak bina inşaatı pazarındaki düşüş ve vasıflı işçi eksikliğini tanımlıyor. Şirket, “Personelimiz için genişletilmiş eğitim olanaklarıyla iş gücü eksikliğini gidermeye çalışıyoruz” diyerek, yakın zamanda Almanya’da sektöre özel bilgilerin aktarılması için yeni bir eğitim merkezi açtığını belirtti. Ancak Zeppelin, Orta Avrupa’nın katı parametreleri yerine, şu anda en büyük potansiyeli İskandinav pazarlarında görerek “Danimarka ve İsveç’teki operasyonlarımız henüz kurulma aşamasında. Alman pazarı biraz büyüyor ancak koşullar daha zor” dedi. Şu anda Zeppelin, yeni lokasyonlar söz konusu olduğunda büyük bir genişleme planlamıyor. “Tabii ki pazarın durumuna göre sürekli olarak fırsatları inceliyoruz. Örneğin, Çek Cumhuriyeti’nin Praha kentinde aynı zamanda platformu da sunan üçüncü kiralık mağazamızı yeni açtık” diyerek sözlerini noktalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − twelve =

scroll to top