Enka Pazarlama ile TCM, TCM ile de ürünleriniz güvende…

Enka Pazarlama, dizel-akülü-lpg forkliftler, transpalet, istif makineleri, reach truck, çekici, sipariş toplayıcı ve dar koridor makineleriyle kullanıcılarla buluşan TCM markasını Türkiye pazarında başarıyla temsil ediyor. Özellikle Avrupa’daki tesislerde üretilen yeni nesil yüksek teknolojiye sahip forkliftleri ile dikkatleri üzerine çeken TCM, kullanıma bağlı operatör memnuniyeti ve teknik performans anlamında birçok işletmeden tam not alıyor.

TCM ile 2022 yılını hedeflerinin üzerinde tamamlayan Enka Pazarlama, 2023 yılında da markanın akülü istif makinesi grubunda bulunan ve 6.750 mm’ye ürün istifleyebilen butik ürünü ile yakaladığı başarıyı daha da artırmayı planlıyor. Endüstri Lift and Handling Türkiye olarak, TCM ile çıktığı yolda sürekli olarak markanın pazar payını artırmayı ve müşterilerin beğenisini kazanmayı amaçlayan Enka Pazarlama Forklift Ürün Grubu Satış Direktör Yardımcısı Emre Onur Çevik ile bir araya geldik ve sorularımızı yönelttik.

Bizlerle öncelikle Enka Pazarlama’da üstlendiğiniz görevinizi ve görevinizin sorumluluk alanlarını paylaşabilir misiniz?

ENKA TCM markasının satış ve marka imajını doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen her bir birim ve departmanın birbirleriyle koordineli çalışmasına yönelik faaliyetlerin organize edilmesi, geliştirilmesi ve tüm ekip arkadaşlarımla birlikte bunun fiili olarak sahaya yansımasını sağlıyorum. Ayrıca satış adetlerini ve dolayısıyla cirosal hedeflerimizi doğrudan etkileyecek stok planlama, pazarlama stratejileri ve pazar bilgilerinin analiz edilerek bağlı olduğum üst yönetime raporlanması da sorumluluk alanlarım arasında bulunuyor.

TCM markası olarak forklift ve depo ekipmanları ürün grubunda pazara kaç farklı model sunuyorsunuz? Bu ürünlerin detaylarını bizimle paylaşabilir misiniz?

Akülü forklift ürün grubunda 1.5 ton ile 5.5 ton arasında ürün tedarik edebiliyoruz. Depo içi ekipmanlarda ise akülü transpalet, akülü istif makineleri, reach truck, sipariş toplayıcı ve dar koridor sistem makineleri olmak üzere farklı kapasitelerde ürün tedariği sağlayabiliyoruz. Ayrıca değişen motor regülasyonlarına göre Euro 5 motorlu dizel forkliftlerimizde 1.5 ton ile 10 ton arasındaki tüm tonajlarda ürünümüz bulunuyor.

TCM forkliftlerinde öne çıkardığınız bir ürün var mı? Varsa bu ürünü öne çıkarma sebebiniz nedir?

TCM ürün gamında sunduğumuz tüm modeller, Avrupa’daki tesislerde üretilen yeni nesil yüksek teknolojiye sahip. Bununla beraber Finlandiya’da üretilen 1.6 – 2.0 ton ürün gruplarımız, sahadan aldığımız geri dönüşler ve teknik değerlendirmeler neticesinde muadil ürünlere göre bir adım öne çıkıyor. Kullanıma bağlı operatör memnuniyeti ve teknik performans anlamında birçok işletmeden tam not alan bu iki ürün grubu, 2022 yılının gözde ürünleri arasında yer alıyor.

2022 yılını geride bıraktık. TCM olarak bu yılı nasıl kapattınız? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

2022 yılını cirosal ve adetsel anlamda beklentilerimizin üstünde kapattık. Bunun en önemli sebeplerinden biri, pazar ihtiyaçlarına göre planlanmış iyi stok yönetimi yapmamız. Ürün tedarik ve temin süreçleri anlamında ezberlerin bozulduğu 2022 senesinde, iyi stok planlaması yapan ve ürününü stoğuna koyabilen herkes güzel işler başardı. Biz de bu firmalardan birisi olduk. 2022 yılı cirosal ve adetsel hedeflerden bağımsız olarak; yeni müşteri ilişkilerinin kurulması, mevcut müşterilerimizin memnuniyetinin devamlılığının sağlanması ve satış ekibimize yeni arkadaşlarımızın katılmasıyla da güzel bir yıl oldu. Bu bağlamda baktığımızda bu 3 başlıkta da hedeflediğimiz noktaları yakaladık.

2022 yılında TCM’nin en çok hangi ürünü ilgi gördü? Bu ürünün tercih edilme sebebi nedir?

Bu sene TCM tarafında akülü forklift ürün grubu daha fazla ilgi gördü. Bunun en önemli sebebi, makinenin sunduğu operasyonel avantajlar. Örneğin makinenin üzerinde standart donanım olan ağırlık göstergesi, iyileştirilmiş arka aks tasarımı ve buna bağlı olarak artırılmış manevra kabiliyeti gibi özellikler bulunuyor. Bu sayede ürünler müşterilerimizin ilgisini çekiyor.

Türkiye pazarına özel bir ürününüz var mı?

Akülü istif makinesi grubunda 6.750 mm’ye ürün istifleyebilen butik bir ürünümüz mevcut. Ürünümüzü bu sene daha fazla ön plana çıkarmayı ve demo alanımızda müşterilerimizin beğenisine sunmayı düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz

Enka olarak misyonumuz; müşterilerimize beklentilerinin üzerindeki kaliteli hizmeti en uygun ve en ekonomik çözüm alternatifleri ile sunmak, müşterilerimizin bağlılıklarını sağlamak, ürün ve hizmet gamını sürekli gelişen teknoloji ve ihtiyaçlara uyum sağlayarak çeşitlendirmek ve kurumsal bir şirket olarak büyümemizi sürdürmek. Bu misyon ışığında, mevcut bölge müdürlüklerimize ek olarak 2022 yılında Bursa ve Antalya Bölge Müdürlükleri’nin açılmasıyla birlikte, toplamda 9 farklı lokasyonda Enka olarak büyümeye ve hizmet ağımızı artırmaya devam ettik. Açılan bu yeni bölge müdürlüklerinde; forklift satış, servis ve yedek parça kadrolarına dahil edilen yeni arkadaşlarımızla daha fazla müşteriye ulaşma ve hizmet etme anlamında gücümüze güç kattık. Bunlarla birlikte, mevcut bayi ağımızı koruyarak ve yenilerini sistemimize dahil ederek bölge müdürlüklerimize bağlı hizmet ağımızın aktif ve sürdürülebilir kullanımını daha da etkin hale getirdik. Ek olarak; 2022 senesinde İstanbul Tuzla lokasyonumuzda, içinde hareketli rafların bulunduğu, müşterilerimizin tüm ürünlerimizi daha yakından tanıyabilmeleri ve ürünlerimizi deneyimlemeleri için tasarlanmış demo alanımızı daha efektif ve etkin kullanmaya başladık. Bu alanda ENKA forklift ürün grubu bünyesindeki her makine, müşterilerimiz tarafından detaylı olarak incelenebiliyor ve deneyimli operatörlerimiz eşliğinde test sürüşü yapılabiliyor. Tüm müşterilerimizi bu deneyimi yaşamaları ve ürünlerimizi incelemeleri için demo alanımıza davet ediyoruz.

Bu bir advertorial çalışmadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 2 =

scroll to top