DFDS ve Ekol Lojistik iş ortaklığı ile uluslararası taşımacılıkta yeni dönem başlıyor  

DFDS, Ekol Lojistik’in Türkiye ile Avrupa’yı birbirine bağlayan uluslararası taşımacılık iş kolunu satın alarak, taşımacılık alanında ki operasyon ve hizmet ağını güçlendiriyor. Satın alma işleminin, AB birleşme kontrol onayı alınması ile 2024’ün 4. çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

 DFDS, Avrupa’nın 10 ülkesinde bulunan ofisleri ve tesisleriyle Türkiye ile Avrupa arasında yük taşımacılığı yapan Ekol Lojistik’in uluslararası iş kolunu satın almak üzere anlaşma imzaladı. Uluslararası taşımacılık iş kolunda 3700 çalışanı bulunan Ekol Lojistik, 2023 yılında 470 milyon euro (3.5 milyar DKK) gelir elde ederken, alım bedeli ise 260 milyon euro (1.9 milyar DKK) olarak gerçekleşti. DFDS bu satın almayla Akdeniz’deki mevcut Ro-Ro hatlarına kara yolu taşımacılığını ekleyerek, DFDS’in Kuzey Avrupa’da uyguladığı ve verimliliği kanıtlanmış deniz yolu-kara yolu iş modelini bölgeyi kapsayacak şekilde yaygınlaştırıyor. Ayrıca, DFDS’in lojistik ağı Avrupa çapında da genişletiliyor.

DFDS, Ekol Lojistik ile taşımacılık ağını güçlendiriyor

Türkiye-Avrupa taşımacılık pazarının, tedarik zincirlerinin Avrupa yakınlarına çekilmesinin verdiği destekle 2028 yılına kadar yıllık ortalama %14 büyümesi bekleniyor. DFDS CEO’su Torben Carlsen“Bu satın alma, DFDS için mükemmel bir stratejik eşleşme. Kara, deniz ve demir yolu birleşiminden faydalanarak büyük hacimli römorkları güvenilir ve verimli bir biçimde taşımak bizim ana işimiz. Bunun yanı sıra, tedarik zincirlerinin yakın pazarlara yönelmesiyle, Türkiye’nin Avrupa için üretim merkezi rolünün gelecekte daha da güçleneceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Uluslararası taşımacılıkta yeni bir dönem başlıyor

Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağının eklenmesiyle DFDS, Türk firmalarına ve Türkiye’de üretim veya montaj tesisleri bulunan Avrupalı ve global üreticilere dağıtım hizmetleri ve depolama da dahil olmak üzere, Türkiye ile Avrupa arasında geniş çapta taşımacılık çözümleri sunabilecek. Ekol Lojistik’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul konuyla ilgili; “Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağı ile tüm yetenekli ve özverili çalışanlarının, uzun süredir iş ortağımız olan DFDS ile yeni bir döneme başlayacak olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bu gelişme, Türkiye ile Avrupa arasındaki taşımacılık altyapısını daha verimli hale getirecek ve Türkiye’nin üretim merkezi olarak çekiciliğini daha da artıracak potansiyele sahip” diyerek iş ortaklıklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − six =

scroll to top