Petlas, akıllı depo ile 1 milyon lastiği el değmeden depolayacak

Lastik üretim teknolojisini global alana taşıyan Petlas, son olarak Akıllı Depolama sistemi yatırımını tamamlayarak 15 Aralık’ta devreye aldı. 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen sistemin, 1 milyondan fazla lastiğin el değmeden depolanmasına katkı sağlayacağını belirten Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, “Yeni depolama sistemimizde üretimden gelen lastikler, ilk giren ilk çıkar (FIFO) prensibi doğrultusunda sevk ediliyor” dedi.

Üretim kapasitesini artırma ve Endüstri 4.0 teknolojisine geçiş çalışmalarına yönelik yatırımlarını sürdüren Petlas, üretim teknolojilerini yeni gelişmeler doğrultusunda sistematik olarak güncelliyor. Petlas, 20 milyon dolarlık yeni teknoloji yatırımıyla Akıllı Depolama sistemini devreye aldı. Yeni depolama sistemi, üretim prosesinin ardından son kontrol ve otomatik test süreçleri tamamlanan lastikleri el değmeden, robotik sistemler vasıtası ile depo alanına transfer ediyor. Hayata geçirilen son teknoloji otomasyonel taşıma sistemleri ile lastiklerin çok katlı depolama alanında depolanması sağlanırken, lastiklerin sistematik şekilde sevk edilmesi de kolaylaştırılmış oluyor.

Hakan YALNIZ-Petlas Genel Müdürü

Yeni sistemle tüm depolama ve lojistik kayıt altında

Akıllı Depolama sistemi yatırımı hakkında konuşan Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, “Yeni depolama sistemimizde üretimden gelen lastikler, gelişmiş dar koridor (VNA Trucks) taşıma sistemleri ile yüksek raflarda adresleme sistemine göre depolanıyor ve ilk giren ilk çıkar (FIFO) prensibi doğrultusunda sevk ediliyor. Sistemde gerçekleştirilen tüm depolama faaliyetleri ve ürün hareketleri özel bir yazılım tarafından yönetilerek kayıt altına alınıyor. 20 milyon dolarlık yatırım faaliyetinin sonucunda hayata geçirilen Akıllı Depolama sistemi, toplamda 1 milyon adedin üzerinde binek, SUV ve hafif ticari araç lastiği kapasitesine sahip” ifadelerini kullandı.

Lastik sektörünün gelişimine katkı

Global lastik üretim teknolojilerine yapılan yatırımların süreceğini vurgulayan Hakan Yalnız, “Geleceğe dönük stratejilerimiz doğrultusunda planlanan, devam eden ve tamamlanan yatırımlarımız, firmamızın global lastik pazarında bilinen ve tercih edilen bir marka olması yolunda hızla ilerlemesini sağlıyor. Bunun ülkemizde lastik sektörünün gelişimine katkısını da not etmek gerekiyor. Bu kapsamda bugüne kadar kararlılıkla devam eden yatırım faaliyetlerimizi bundan sonraki süreçte de aynı kararlılık ve azimle sürdüreceğiz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

scroll to top