Volvo ve Westport JV, HPDI teknolojisinin benimsenmesini hızlandıracak

Volvo Group ve Westport Fuel Systems Inc., uzun mesafe ve arazi uygulamaları için Westport’un HPDI yakıt sistemi teknolojisinin ticarileştirilmesini ve küresel olarak benimsenmesini hızlandırmak amacıyla bir ortak girişim kurmak için bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladı.

Volvo Group, Westport’un HPDI (Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyon) yakıt sisteminin, OEM’lere biyogaz, doğal gaz, hidrojen ve diğer yakıt ürün hatlarını ayırt etme esnekliği sunarken aynı zamanda geleneksel dizel yakıtlı ürünleriyle maksimum ortaklığı koruyan eksiksiz bir sistem olduğunu söyledi. Amaç, kamyon taşımacılığı ve arazi ekipmanı üreticilerinin son kullanıcılara karbon nötr seçenekler sunarken Euro 7 ve ABD EPA’nın yasal gerekliliklerini karşılama zorluklarını ele almalarını sağlamak olarak öne çıkıyor.

Tam entegre çözüm

HPDI (Yüksek Basınçlı Doğrudan Enjeksiyon) yakıt sistemi, dizel teknolojisine dayalı tam entegre bir çözümden oluşuyor. Çift eşmerkezli iğne tasarımına sahip patentli bir enjektör, ateşlemeyi başlatmak için gazdan önce silindire az miktarda pilot yakıtı (dizel yakıtı veya biyodizel yenilenebilir yakıt) enjekte ediyor.

Üç yönlü yaklaşım

Ortak girişimdeki payı için Westport, ilgili sabit varlıklar, fikri mülkiyet ve iş dahil olmak üzere mevcut HPDI varlıkları ve faaliyetlerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Volvo, ortak girişimin performansına bağlı olarak yaklaşık 28 milyon ABD Doları (yaklaşık 300 milyon SEK) artı ek 45 milyon ABD Doları (yaklaşık 500 milyon SEK) tutarında ortak girişimde %45 hisse satın alacak. Volvo kilit bir müşteri olacak olsa da, ortak girişimin görevi, yeni kamyon ve ekipman üreticilerinin müşteri olarak eklenmesi yoluyla HPDI’nin ticarileştirilmesini geliştirmek olacak. Volvo’nun hedefi, 2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu sağlayan ürünlere, çözümlere, hizmetlere ulaşmak olarak belirtildi. Şirket üç yönlü bir yaklaşımı savunuyor: pille elektrik, yakıt hücreli elektrik ve içten yanmalı motorlar.

2024’te başlanması planlanıyor

Ortak girişimin tamamlanması, başarılı müzakereler ve nihai bir yatırım sözleşmesi, ortak girişim sözleşmesi, tedarik sözleşmesi ve geliştirme sözleşmesinin akdedilmesine bağlıdır. Ortak girişimin 2024’ün ilk yarısında başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − two =

scroll to top