Üretimde rekabetin anahtarı otonom sistemleri

Üretimde otonom sistemlere geçişin üretim ve verimliliği artırırken firmaların rekabetçi olabilmesinde de önemli rol oynadığını belirten ZGN Otonom ve Robotik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Doğru, Forklift, istif makineleri gibi araçları otonomlaştırarak angarya işlerde insana bağlılığı ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Bülent DOĞRU – ZGN Otonom ve Robotik Yönetim Kurulu Başkanı

Pandemi ile birlikte hız kazanan dijital dönüşüm tüm sektörlerde etkisini gösteriyor. Bu etkiyle beraber her alanda geleneksel yöntemlere göre üretim ve verimlilik açısından çok daha avantajlı olan otonom sistemlere geçiş süreci hızlandı. Firmaların rekabet gücünü artırmaları için inovatif bir bakış açısı ile yapay zekalı otonom sistemlere hızlıca entegre olması büyük önem taşıyor. Bu doğrultuda teknolojik yeniliklere açık olanların ve yatırım yapanların kazanacağı bir dönemde olduğumuzun altını çizen ZGN Otonom ve Robotik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Doğru, “Pandemi öncesinde üretim sektöründeki firmalara yapay zeka teknolojilerini anlatırken epey zorlanıyorduk. ‘Size yapay zekalı bir fabrika kuralım, fabrikanızı dijitalleştirelim, bütün süreçleriniz otonomlaşsın, üretime katkı sağlayıp maliyetlerinizi düşürün’ dediğimizde bir ütopya anlatıyormuşuz gibi dinlenirdik. ‘Geleneksel yöntemlerimizle ilerliyoruz, kurulu düzenimizi bozup boşuna yatırım yapmayalım’ gibi dönüşler alıyorduk. Pandemi, insan olmayınca üretimin ve tedarik zincirlerinin durduğunu bize göstermiş oldu. Üretim olmayınca edinme maliyetlerimiz artıyor, maliyetler artınca da birçok üründe stok krizi yaşanıyor. Yaşanan tüm sıkıntılar bize endüstriyel dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Bu dönüşüme ayak uydurmayan şirketlerin de rekabet konusunda epey geri kalacağını ve zamanla yok olacağını söyleyebiliriz” dedi.

İnsansız araçlarla üretim ve verimlilik artıyor

Firmaların bir fizibilite çalışmasıyla hangi süreçlerin otonomlaşabileceğini analiz ederek, ne kadar verim ve tasarruf elde edeceğinin çalışmasını yaptırması gerektiğini belirten Bülent Doğru, “Özellikle fabrika içerisinde kullanılan araçların otonomlaşması burada önemli bir nokta. Örneğin; ZGN Otonom ve Robotik olarak forklift, istif makinaları gibi araçları otonomlaştırarak angarya işlerde insana bağlılığı ortadan kaldırıyoruz. 7/24 çalışan ve hata payı sıfıra yakın hale gelen bu makineler, üretimde maliyetleri azaltarak verimliliği artırıyor. Burada istihdam eden insanlardan da daha verimli alanlarda faydalanmanın yolu sağlanmış oluyor” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

scroll to top