Scania, tam elektrikli modellerini tanıttı

Scania, sürdürülebilir taşımacılığa geçişi sağlamaya yönelik çalışmaları kapsamında bölgesel uzun mesafe taşımacılığı için üretilecek tamamen elektrikli kamyonlarının tanıtımını yaptı.

Scania’nın sıcaklık kontrollü gıda taşımacılığı gibi birçok alanda kullanılan kamyon veya çekici-treyler kombinasyonlarında çalışabilecek tam elektrikli kamyon serisi ilk etapta R ve S kabin seçenekleri ile 4×2 çekici veya 6×2*4 kamyon olarak üretildi. 624 Kwh pil ile bölgesel uzun mesafe operasyonlarında modülerlik ve sürdürülebilirlik özellikleri taşıyan seri, geleneksel kamyonlardan beklenenleri karşılama ve hatta daha fazlasını sunma potansiyeline sahip. 375 kW’a kadar olan şarj kapasitesi ve bir saatlik şarj ile 270 ile 300 km menzil sağlama özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken seride araçların sürekli güç çıkış seviyesi 560 HP’ye denk gelen 410 kW oldu. Araçların menzilleri ise ağırlık, konfigürasyon ve topografyaya göre değişirken, altı akülü bir 4×2 çekici otoyolda ortalama 80 km/s hız ile 350 km’ye varan bir menzil sunuyor.

Seri üretim 2023’de başlayacak

CO2 azaltımı amacıyla belirlenen Bilime Dayalı Hedeflerine (Science Based Targets) ulaşmak için elektrifikasyon yol haritasındaki yolculuğuna hız kesmeden devam eden Scania’nın tam elektrikli araçlarının seri üretiminin 2023 yılının son çeyreğinde başlaması öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =

scroll to top