Rize İyidere Lojistik Limanı, ekonomiye önemli katkı sağlayacak

Rize’de, deniz dolgu alanına yapılacak İyidere Lojistik Limanı için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Rize Valisi Kemal Çeber, projenin uluslararası ticarete önemli katkılar sağlayacağını işaret ederek “Liman, yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin ton konteyner taşımacılığıyla bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlayacak” dedi.

Lojistik merkezimiz bittiği zaman Türkiye’yi Orta Asya’ya bağlayan en önemli ticaret merkezlerinden biri olacağına dikkat çeken Rize Valisi Kemal Çeber, “İlk açıldığında 2 bin, tam faaliyete geçtiğinde de bileşenleriyle ve çarpanlarıyla 20 bin kişinin istihdam edildiği çok ciddi bir ticaret ve sanayi faaliyetinin yürütüldüğü bir merkez olacak. Gümrük Müdürlüğü başta olmak üzere Rize içerisindeki bazı kurumları da oraya taşıyacağız. Lojistik merkezine entegre olarak Güneyce’de tespiti yapılmış olan endüstriyel alanda faaliyetler buranın doğasına ve hassasiyetlerine uygun olarak devam ettirilecek” ifadelerini kullandı.

100 bin ton kargo taşımacılığı

Vali Çeber, Kalkandere ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk etabındaki bütün parsellerin dolduğunu belirterek, “İkinci etabın kamulaştırması yüzde 97 seviyesinde bulunuyor. Önümüzdeki yıl orada da parsel tahsislerine başlayacağız. 23 parsel de orada olacak. Aynı hassasiyetle yani Rize doğasına, coğrafyasına, yeşiline uygun olan ancak en çok istihdamı, kazancı ve bu ile en çok faydası olan kuruluşlarımızı da orada aramıza alacağız. İstihdamımıza, turizmimize, sermayemize, ticaretimize katkı sağlayacak. Yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin ton konteyner taşımacılığıyla bölge ticaretine yılda 200 milyon dolar, yan istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlanacak proje, 2023 sonunda tamamlanması planlanıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

scroll to top