Manitou 2022 yılını rekorla kapattı

Manitou Group, 2022’yi dördüncü çeyrekte, 2021’in aynı dönemine kıyasla %54’lük bir gelir artışıyla kapattı. Markanın tüm yıl boyunca gelirleri %26 arttı ve 2,36 milyar Euro’luk yeni bir rekora ulaştı.

Manitou Grup, bileşenlerin artan maliyetleri nedeniyle fiyat artışlarının gelirde önemli bir rol oynamadığını ve devam eden tedarik zinciri sorunlarına uyum sağlamayı başardığını söyledi. Şirket, çok akıcı olmayan bir tedarik zinciri ortamına uyum sağlamanın, bu performansı elde etmeyi sağladığını fakat tedarik zinciri ve enflasyonist baskıların 2023’ün ikinci yarısına kadar devam edeceğini de belirtti.

Şirketin değişen pazara uyum sağlama hamlesinin bir kısmı, bu yılın Ocak ayında EasyLi’nin çoğunluğunu satın almasıydı . Şirket, pillerin ve pil yönetim sistemlerinin tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmıştır. Manitou, EasyLi’ye yapılan %82’lik yatırımın, grubun enerji geçişi bağlamında bilgi birikimi elde edilmesinde önemli bir adım olarak görüyor.

Bölüm bazında gelirler

2022’nin dördüncü çeyreğinde, Manitou’nun Ürün bölümü, 2021’in dördüncü çeyreğine kıyasla %65 ve tüm yıla göre %28 artışla üç ayda bir 630 milyon Euro gelir elde etti. Bununla birlikte, Fransa merkezli üretici, hala kullanılabilirlik sorunlarıyla uğraştığını doğruladı. 2024 için aşırı büyük sipariş alımı beklentilerini sınırlamak için, siparişler artık bayilerle kademeli olarak açılıyor.

Grup, “Tüm operasyonlar, üretim oranlarını hızlandırmaya, tedarik zincirini yönetmeye ve Fransa ve ABD’de devam eden Ar-Ge ve kapasite artırımına yatırım yapmaya odaklanıyor, 2023’teki yatırımların 2022’dekilerin iki katına yakın olması bekleniyor.”

101 milyon Euro gelirle, Hizmetler ve Çözümler bölümü (S&S), 12 ayda satışlarda %10 ve %15 artış kaydetti.

Piyasa koşulları

Küresel piyasalar konusunda Manitou, durumun canlı olduğunu söyledi. Piyasalar küresel olarak iyi yönelimli olmaya devam ediyor. Avrupa’da sadece inşaat sektörü, özellikle İngiltere ve Almanya, daha az dinamizm veya yavaşlama gösteriyor. Ancak bu, tüm kıtalarda rağbet görmeye devam eden kiralama şirketleri arasında fark edilmiyor. Şirket, tedarik zincirinin “gergin ve enflasyonist olmaya devam ettiğini” ve beklentilerin, marjları üzerindeki enflasyonist baskıların 2023’ün ikinci yarısında normal duruma döneceği yönünde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =

scroll to top