JCB yeni platformlarını tanıttı

JCB, tam elektrikli ve dizel/elektrikli hibrit platformları tanıttı. Yeni ürünlerin yanında hidrolik tahrikli makaslı ürün yelpazesine altı elektrikli motorlu versiyonu da ekledi.

Yeni A45E ve A45EH makaslı sepetli platformlar, standart olarak ikincil koruma, döner kilit ve acil durum geçersiz kılma ve sert engebeli arazi lastiklerini sunuyor. İlk olarak 2021’de piyasaya sürülen mevcut AJ48D dizel modelinin üstünde konumlanıyor.

Kolaylaştırılmış tasarım detayları

A45E, sekiz adet 6V pil ile çalışıyor toplam 48V, 400AH’lık bir güç sağlıyor. Pil takımları alt şasinin her iki yanında bulunurken, daha fazla denge ve iyileştirilmiş çekiş için düşük bir ağırlık merkezine sahip. Aküler, motor kontrolörleri aracılığıyla AC tahrik motorlarına ve bir hidrolik motor kontrolörü aracılığıyla makinenin hidrolik pompasına güç veriyor. A45EH, makinenin sekiz adet 6V aküsüne güç sağlamak için 14,8kW üç silindirli dizel motor ve 7,5kWa jeneratör kullanıyor. Motor, gerektiğinde servis ve bakımını kolaylaştıracak şekilde açılır bir tepsi üzerine monte edildi. 40 litrelik yakıt deposu, bir haftalık çalışma için yeterli yakıt sağlarken, bu da onu uzak yerlerde düşük emisyon sunmak için ideal hale getiriyor. Şarj sürecinde ev tipi elektrik bağlantısı da kullanılabiliyor.

Gelişmiş, engebeli arazi yetenekleri 

Her iki platformda da standart olarak dört tekerlekten çekiş ve iki tekerlekten direksiyon bulunuyor. Tekerlekler, pil performansını uzatmak için rejeneratif frenleme yoluyla enerjiyi geri kazanan dört AC motor tarafından çalıştırılıyor. Her bir tekerleğe tahrik sağlandığında, makine %40’a varan yokuşları tırmanabilir. Salınımlı bir aks, bom toplandığında engebeli zeminde maksimum çekişin korunmasını sağlıyor. Ancak, makine bom kaldırma moduna girdiğinde, makine dengesini sağlamak için aks kilitlenir. Köpük dolgulu, iz bırakmayan lastikler standarttır. 0,84mx 1,84m platform üç giriş noktasına sahiptir ve operatörün sepetin etrafına tam erişimini sağlayan dört kablo demeti takma yeri bulunuyor. Bomlar, kaldırıldığında sürüşten önce bom şasinin yan tarafı üzerinde döndürülürse operatörün kayıt yapmasını sağlayan bir “Dönme Onaylama” özelliği ile donatıldı. Eğim sensörü, şasi düz olmayan bir zemindeyken makineyi 5°’den fazla eğdiğinde makinenin yükselmesini önlüyor.

Gerçek zamanlı veriler ile performans arttı

JCB’nin LiveLink telematik izleme sistemi, performans, servis programları ve arıza kodları hakkında gerçek zamanlı çalışma verileri sağlıyor. Yöneticiler, motor çalışmasını, düşük yakıt uyarılarını, eğim sensörü uyarılarını ve aşırı yük uyarılarını uzaktan kaydedebiliyor. LiveLink ayrıca akü voltajı, yakıt seviyesi ve platform yük yüzdesi verileri sağlıyor. Platform üzerinde 5″ renkli dokunmatik ekranla donatıldı ve operatörlere gerekli verileri ve kontrolleri parmaklarının ucunda sağlıyor. Bu sezgisel arabirim, şantiyede güvenliği ve üretkenliği artırıyor. Ayrıca makineler, platform kontrolleri ile yer kontrolleri arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldıran benzersiz bir kontrol sistemine sahip. Operatörler, kontrol modları arasında geçiş yapma zahmetini ortadan kaldırarak makineyi her iki konumdan da sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir.

Makaslı platformlar odakta

S1932E, S2632E ve S3246E olmak üzere üç modelle başlayan ve bu yılın sonunda S2646E, S4050E ve S4550E tarafından takip edilen altı güncellenmiş elektrikli makaslı platform, hidrolik versiyonlardan %53’e kadar daha fazla çalışma süresi sunacak. Platform yükseklikleri 5,71m ila 13,8m, kapasiteleri ise 230kg ila 450kg arasında değişiyor. Bu yeni modellerle hidrolik tahrikli motorların yerini elektrikli tahrikli motorlar alıyor. Hidrolik versiyona kıyasla tek akü şarjıyla %53 daha uzun çalışma süresi, toplam şarj maliyetini ve toplam sahip olma maliyetini azaltıyor. Elektrikli motorlar ayrıca tekerleklere daha fazla tork ve %25’e kadar tırmanma kabiliyeti sağlıyor. Değiştirilen hidrolik motorlarla, tek silindirli bir makinede %50’ye kadar veya çift kaldırmalı silindir modelinde %48’e kadar daha az hidrolik bağlantı bulunuyor.

Taşıma avantajı

S1932E modeli, çalışma ağırlığındaki 106 kg’lık düşüşe rağmen genişliğine 50 mm ekleyerek önceki S1930E’nin yerini alıyor. Bu, bir römorkta veya birden fazla makineyi hareket ettirirken taşımayı kolaylaştırır. S1932E, 5,71 m platform yüksekliği ve 230 kg platform kapasitesi sunar. Menzili yükselten S2632E, 7,92 m platform yüksekliğine ve 250 kg kapasiteye sahiptir ve S3246E, 9,7 m platform yüksekliği sunar, ancak 320 kg daha yüksek ağırlık sınırına sahiptir. Yılın ilerleyen zamanlarında S2646E 7,9 m platform yüksekliği ve 450 kg yük kapasitesi sağlarken, S4046E 11,9 m platform yüksekliği ve 320 kg ağırlık limiti sunacak. Son olarak S4550E, 13,8 m’ye kadar platform yüksekliğine ve 230 kg kapasiteye sahiptir. Yeni elektrikli tahrikli makas, tam yükseklikte giriş kapısı, çukur koruması ve sezgisel operatör kontrolleri gibi güvenlik özellikleri dahil olmak üzere JCB’nin hidrolik tahrikli modellerinde zaten görülen tüm özelliklerden yararlanıyor. Makineler, kolay erişim için açılır aküye ve hidrolik tepsilere sahipken, kanıtlanmış EPD boya, tam boy pivot başlıkları ve tahrik motoru koruması, bu dayanıklı makinelerin maksimum çalışma süresiyle uzun hizmet ömrü sunmasını sağlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

scroll to top