İntralojistik, yeni nesil taşıma ve istifleme makineleriyle daha kolay!

İntralojistik, yeni nesil taşıma ve istifleme makineleriyle daha kolay!

Depolama ve istifleme sürecinde insanların taşımakta zorlandığı ağır yükleri, bir yerden başka bir yere aktarmak amacıyla kaldırılmasını ve istiflenmesini sağlayan forkliftler, transpaletler, sipariş toplayıcılar, reach trucklar, dar koridor makineleri gibi pek çok ekipman ticaretin hızlı bir şekilde gerçekleştiği dünya pazarında, intralojistik süreçlerinin en önemli yardımcılardan biri konumunda olmaya devam ediyor.

Genel kullanım amacı yük taşımak olan forkliftlerin taşıma kapasitesi ortalama 0.5 ile 40 ton arasında değişim gösteriyor. Uzun mesafe yüklerin taşınması için uygun olmayan bu makineler, daha çok elleçleme ve istifleme işlemlerinde kullanılıyor.

Tarih sahnesinde 20.yüzyıl itibariyle ortaya çıkan ilk forklift örnekleri, hidrolik sistemi olmayan basit ürünler olarak piyasada bulunuyordu. O dönemde sadece zincir yardımı ile çalışan forkliftler, ihtiyaçları zar zor gideriyordu. Daha sonra teknoloji ve yeni mekanik yöntemlerin ortaya çıkmasıyla forklifler de gelişti ve günümüzde satışa sunulan ürünlere benzer nitelikte oldular. Günümüzde forfkliftler ile aynı sahneyi paylaşan birçok ürün gelişti. Transpaletler, sipariş toplayıcılar, reach trucklar, dar koridor makineleri bu klasmandaki önemli diğer oyunculardan olsa da ağır yük taşıma denildiğinde ilk akla gelen her zaman forklift oluyor.

Bu gelişmelerin ışığında, son yıllarda ortaya çıkan emisyon düşürme hamleleri istifleme ekipmanlarında da etkili oluyor. Artık dizel, sulu akülü ve gaz ile çalışan forkliftler, yerini yavaş yavaş lityum iyon bataryalı forkliftlere bırakıyor.

Bu kapsamda Endüstri Lift And Handling (LHT) olarak forklift sektörünün güçlü oyuncuları arasında yer alan forklift üretici Ceylift, Junghering ile forkliftlere lityum iyon batarya teknolojili güç kaynağı temin eden Sader Akü’nün öne çıkardığı ürünlerini inceledik.

Ceylift’in ICON Li-ion serisi ile gücün sessizliğini keşfedin!

İstif makineleri sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Ceylift, ICON Li-ion serisini pazara sundu. Ceylift’in dizel forklift şasisinde tasarladığı lityum iyon akülü ICON modeli, 2.5 tondan 3.5 tona kadar, Ceylift Elektrikli Serisi ise 1.6 tondan 5 tona farklı kapasite seçenekleriyle müşterilerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Geçmişten bugüne kazandığı üretim tecrübesiyle yüksek pazar payına sahip olan Ceylift, güncel üretim proseslerini yakından takip ederek yakaladığı sürdürülebilir gelişim ivmesiyle Türkiye’nin ilk yerli dizel forklift şasisinde lityum iyon akülü forkliftini üreterek öncü kimliğini pekiştirdi. Ceylift tarafından üretilen ICON Li-ion serisi, 5 yıl/ 5 bin saat akü garantisi, 2 saatte tam şarj olma süresi ve ara şarj imkanının yanı sıra, 210 – 280 Ah akü kapasiteleriyle, muadillerine göre sağladığı yerli üretim avantajı, sıfır egzoz gazı salınımı, düşük gürültü emisyonu sayesinde çevre dostu bir çalışma imkanı sağlıyor. Seri, bu özellikleri ile müşteriler tarafından daha çok tercih ediliyor. Ayrıca serinin dizel forklift şasili tasarımı sayesinde standart elektrikli forkliftlerin aksine dış saha kullanımına uygun bir yapıya sahip olması, düşük işletme maliyetleriyle daha uzun süreli ve verimli bir çalışma imkanı sağlıyor.

ICON forklift serisiyle hizmet kapsamınızı genişletin

Yüksek IP değerleri, ağır hizmet tipi arka aks seçimi ile dış ortamlara da yüzde yüz uyumlu ICON Li-ion forkliftler, kendi ekonomik sınıfında bulunan dizel forkliftlere göre kullanıcı dostu ergonomik sürüş performansı sunabiliyor. Gelişmiş kontrol sistemi sayesinde operatörün hata yapmasını engelleyen ICON Li-ion modeli, üstün özellikleriyle öne çıkıyor. Otomatik frenleme özelliği sayesinde sürekli fren kullanımını azaltıp fren balata aşınmasını minimize ederken, yerli yazılım ve kontrol sistemine sahip Türkçe ara yüzlü 7 inç dokunmatik renkli gösterge paneliyle de, kullanıcısına büyük bir kolaylık sağlıyor. Böylece müşteriye özel seçenekler sunabilen ICON Li-ion modeli, lityum iyon forklift pazarında önemli bir yer ediniyor.

Ceylift, yüksek kalitedeki komponentleri bir arada sunuyor

Lityum iyon akülü forkliftler, en yüksek kalite değeri olan AAA sınıfı malzeme kalitesinde en güvenli hücre kimyası olan lityum demir fosfat kullanılarak üretiliyor. Ceylift’in tüm lityum iyon akülü forklift modellerinde rakiplerine kıyasla gelişmiş ‘Batarya Kontrol Sistemi’ bulunuyor. Ceylift’in batarya yönetim sistemlerinde standart olarak sunduğu bulut tabanlı akü takip sistemi, filonuzdaki tüm akülerin takibinin kolay bir şekilde yapılmasında etkili bir çözüm oluyor. Bu sistem sayesinde olası arızalara uzaktan müdahale imkanı ile anlık ve geçmişe dönük kullanım verilerine istenilen her an ulaşılabiliyor. Tüm forklift modellerinde son teknoloji, çift işlemcili yüksek verimli sürücüler kullanılıyor. Böylece forklift kullanım verileri kolay bir şekilde ekrandan takip ediliyor. Bu ekran sayesinde olası hata kodları sürücüye bildiriliyor.

Lityum iyon akülü forkliftler ile operasyonlarınızda avantaj kazanın

Lityum iyon akülü forkliftler, traksiyoner akülü forkliftlere göre ciddi avantajlara sahip. Akü teknolojileri karşılaştırıldığında; verimlilik, güvenirlik, şarj süresi, enerji yoğunluğu, depolama, ağırlık, bakım, yaş ömür döngüsü, sıcaklık hassasiyeti ve maliyet hesabı düşünülmelidir. Öne çıkan lityum iyon akü avantajlarından bahsedecek olursak; daha uzun pil ömrü, hızlı şarj, ara şarj, yüksek verimlilik, bakım maliyetinin olmaması, güvenilirlik, çevre dostu olma özellikleri sıralanabilir. Forklift pazarındaki rakiplerine göre yerli üretimin avantajı ile yurt içinden komponent tedariğinin sağlanması sebebiyle Ceylift forkliftlerin yedek parça ve servis hizmeti, çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Yazılımı sayesinde frenleme sırasında enerji geri dönüşümü yapabiliyor. Yenilikçi Ceylift elektrikli forkliftler, AC Tip sürücü motorları ile yüksek tork performansı ve üstün manevra kabiliyetleriyle iç ve dış mekan operasyonları için işletme maliyetlerini minimize ediyor.

Jungheinrich’in lityum iyon akülü ürünleriyle sorunlar rafa kalkıyor!

Lityum iyon enerji sistemli makinelerin satış ve satış sonrası hizmetlerinde pazar lideri olmayı sürdüren Jungheinrich, yoğun vardiya sistemine sahip işletmelerin operasyonlarının verimliliğini artırıp, maliyetleri azaltmaya devam ediyor. Bu kapsamda Jungheinrich’in intralojistik sektörüne yönelik sunduğu ETV 216i reach truck, ERE 225i platformlu transpalet, ERC 216i platformlu istif makinesi ve ERD 220i platformlu çift palet istifleyicisi ile sorunlar rafa kalkıyor.

Depolama alanlarının bir çocuk bahçesi kadar güvenli bir şekilde intralojistik süreçlerine devam edebilmesi için 60 yılı aşkın bir süredir müşterilerine çözüm sağlamaya devam eden Jungheinrich, teknolojiyi takip ederek dijitalleşen dünyada, önemli bir yer edinmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda Jungheinrich, verimliliğin ve yeşil enerjinin ön planda olduğu lityum iyon teknolojili ürünleriyle intralojistik sektöründe aradığınız tüm yanıtlara en iyi cevabı veriyor.

Yeni nesil forkliftler ile intralojistik daha ekonomik

Lityum iyon akülü makineler, sektörde güvenilir bir konumda yer almaya başladı. Önümüzdeki yıllarda artık geleneksel tip akülere sahip makinelerin yerini lityum iyon akülü makineler almaya başlayacak. Bu sayede daha güvenli, daha verimli ve daha ekonomik bir intralojistik ağı kurulabilecek. Jungheinrich, Türkiye intralojistik sektörüne birçok farklı makine modelinde lityum iyon enerji sistemlerini sunuyor. Bu modellerin arasında forkliftler, reach truck ekipmanlar, dar koridor sistem makineleri, istif makineleri, transpaletler ve çekiciler gibi ana makine grupları yer alıyor. Her bir operasyonun ihtiyacı, beklentisi, verimlilik hedefi ve esnekliği farklı boyutta oluyor. Bu nedenle, her operasyon için doğru makine ve doğru enerji sistemi Jungheinrich’in öncelikleri arasında bulunuyor.

Jungheinrich, bütünsel çözüm sunuyor

Jungheinrich’in forklift ailesinde yer alan makineleri; voltaj grupları, teker konseptleri ve yük merkezi değerlerine göre sınıflandırılıyor. Bu doğrultuda forklift ürün grubunda, 1.2 ton ile 5.0 ton aralığında nominal kapasiteye sahip makineler bulunuyor. Müşterilerin taşıdıkları yükün ağırlığı, yüklerin istiflenme yükseklikleri, işletmelerindeki koridor çalışma aralıkları ve belirledikleri İSG kuralları doğrultusunda kendileri için uygun olan makine modellerini özenle seçiliyor. Doğru makine ve doğru enerji sistemi seçimini bir araya getiren Jungheinrich, tek elden makine, akü ve şarj cihazı sağlayarak bütünsel bir çözüm sağlıyor.

Lityum iyon teknolojili ürünler, müşteri tercihlerinde üst sıralarda

Lityum iyon akülü forkliftler ürün grubunda 3 teker ve 4 teker tasarımına sahip 1.6 ton ve 2.0 ton nominal kapasite sunan forklifler, en çok satılan modeller arasında yer alıyor. Jungheinrich’in, ayrıca Türkiye pazarına sunduğu entegre lityum – iyon akülü olarak üretilen, daha yüksek verimliliğe sahip ETV 216i model reach truck ekipmanlar, ERE 225i model platformlu transpaletler, ERC 216i model platformlu istif makineleri, ERD 220i model platformlu çift palet istifleyiciler sektörde sıklıkla tercih ediliyor. Bu özel üretim makineler, daha dar koridorlarda çalışma, daha yüksek rezidüel kapasite değerlerine sahip olarak, daha düşük enerji tüketimiyle çalışma avantajlarıyla müşteriler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Lityum iyon pil ile yüksek verimlilikte güvenli çalışma

Lityum iyon akülü makinelerde güvenliğin ön planda olması, maliyetleri azaltılırken verimliliğin artırılmasını ve gelişen teknolojiden faydalanmayı hedefleyen bütün işletmelerin tercihlerinde ön plana çıkıyor. Lityum iyon akülü makineler, geleneksel tip kurşun plakalarla üretilen akülere göre daha güvenli bir çalışma sistemine sahip. Bu aküler, geleneksel akülere göre daha az enerji tüketimi ile daha yüksek performans gösteriyorlar. Makinelerin daha uzun ömürlü aküleri sayesinde toplam sahip olma maliyetleri daha düşük bir seviyede seyrediyor. Lityum iyon bataryalı forkliftlerden herhangi bir emisyon salınımı olmaması sayesinde, depolar ve fabrikalar içinde alandan tasarruf elde edilirken, çalışanların daha sağlıklı bir ortamda faaliyetlerini gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

Yoğun çalışma temposu, lityum iyon gücüyle kolaylaşıyor

Güvenlik, verimlilik ve tasarrufun ön planda olduğu çalışmalarda lityum iyon akülü makineler, performanslarıyla işletmelerde yer edinmeye devam ediyor. Lityum iyon akülü makineler, özellikle iki ya da üç vardiyanın gerçekleştiği yoğun operasyonlarda verimliliği artırıp maliyetleri azaltmak için sıklıkla tercih ediliyor. Makine, akü ve şarj cihazı gibi operasyonda gerekli bütün bileşenleri tek elden sunan Jungheinrich, lityum iyon teknolojisinde sahip olduğu on yılı aşkın tecrübeyle müşterilerine danışmanlık hizmeti sağlamak için hazır bulunuyor.

Kapsamlı garanti hizmeti, kusursuz danışmanlık

Farklı bir akü ya da şarj cihazı tedarikçisiyle çalışmayan Jungheinrich, lityum iyon enerji sistemlerine dair akü ve şarj cihazı gibi ana bileşenleri kendi bünyesinde üretiyor. Bu sayede Jungheinrich, işletmenin ihtiyaç duyduğu bütün donanımları kendi bünyesinde tedarik ederken, servis hizmetini de yine bütün bileşenleriyle birlikte sunuyor. Jungheinrich’in rakiplerine kıyasla sağladığı en belirgin avantajları arasında; güvenli hücre kimyası, yüksek döngü sayısına sahip olan uzun akü ömrü ile güvenilir proje danışmanlık hizmeti ve garanti süreci öne çıkıyor. Jungheinrich, yalnızca satış aşamasında değil, satış sonrası hizmetlerde de lityum iyon enerji sistemlerine dair tecrübesi sayesinde pazar lideri olarak hizmet vermeyi sürdürüyor.

Sader Akü ile ‘Lityum İyon’ teknolojisini keşfedin!

Endüstriyel aküler ve enerji depolama çözümlerinde Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alan Sader Akü, temsilciliğini üstlendiği Trojan Battery Company ile müşterilerine avantajlı lityum iyon güç çözümleri sunuyor. Sader’in pazara sunduğu lityum iyon akülerin doldur boşalt sayısı, eski tip akülere göre 3-4 kat daha yüksek bir seviyede bulunurken, daha düşük bir fiziksel hacimde yüksek enerji depolayabiliyor.

Sadettin ERSOY – Sader Akü Genel Müdürü

Ankara merkezli faaliyetlerine devam eden Sader Akü, endüstriyel enerji depolama çözümlerinde Türkiye’nin önde gelen ithalatçıları arasında yer alıyor. Başta Türkiye pazarı olmak üzere komşu ülkelere de ürün tedariği sağlayan Sader, C&D Technologies, Trojan Battery Company ve B.B. Battery markalarının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak toplamda 4000m2’yi aşan depolama alanlarıyla birçok sektöre stoktan teslimata hazır çözümler sunabiliyor. Sader, yalnızca ürün satışına odaklanmayarak, farklı deneyimlere sahip, son kullanıcıların bilinçlenmesine de katkı sunuyor ve eğitim seminerleri düzenleyerek, faaliyet gösterdiği sektörlere yatırım yapıyor.

Kompakt tasarım, yüksek enerji depolama

Sader Akü, temsilciğini üstelendiği Trojan Battery ile lojistik sektöründe yer bulan araçlara lityum iyon çözümler sunuyor. Lityum iyon aküler, üretim teknolojisiyle geleneksel ve jel akülere göre daha yüksek bir verimliliğe sahip. Lityum iyon akülerin, doldur boşalt sayısı (Cycle Number), eski tip akülere göre 3-4 kat daha yüksek bir seviyede bulunurken daha düşük bir fiziksel hacimde daha yüksek enerjiyi depolayabiliyor. Bu avantajın yanında lityum iyon aküler, daha yüksek şarj akımı sayesinde daha kısa sürede şarj olabiliyor. Lityum bataryalar, hafiflik avantajıyla mobil araçlara büyük bir avantaj kazandırıyor. Lityum akülerin BMS kısmı akünün en kritik parçaları arasında yer alıyor. Yazılım kalitesi yüksek olmalı ve hücrelerin yönetimi, tüm ihtimallerin hesap edildiği bir hesaba ve plana dayanıyor.

Lityum iyon aküler geniş bir kullanım alanına sahip

Lityum iyon aküler, kurşun-asit akülerin kullanıldığı tüm sektörlerde kullanılabiliyor. Bunların arasında elektrikli araçlar, UPS’ler, telekom sistemleri de yer alıyor. Lityum iyon aküler, derin-döngülü (deep-cycle) sınıf aküler olarak öne çıkıyor. Bu aküler, derin deşarj kabiliyetleri (dip gerilim seviyesine indirme) konusunda üründen ürüne farklılık gösterirken, derin deşarja karşı koruma fonksiyonları bulunuyor. Lityum iyon aküler kapalı alanda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu kullanım şeklinde henüz emisyonun seviyesi ve zararları konusunda herhangi bir tespit durumu söz konusu olmadı. Bu akülerin de, kurşun-asit akülerdeki gibi çalışma sıcaklık aralığı bulunuyor. Lityum iyon aküler, aşırı sıcak veya soğuk hava koşullarında kendini korumaya alabiliyor.

Bakım gerektirmeyen çalışma

Kurşun – asit akülerin bakımı zahmetli ve masraflı oluyor. Bu dezavantaj lityum iyon akülerde yer almıyor. Lityum iyon aküler tamamen bakım gerektirmeden çalışıyor. Sader Akü, C&D Technologies, Trojan Battery Company ve B.B. Battery markaları ile sektöre kaliteli lityum iyon akü tedarik ediyor. Bakım gerektirmeyen lityum iyon akülerde satıcı firmaların bilgi seviyesi önemli bir aşamada bulunuyor. Sader’de bu aşamada yaklaşık 30 yıllık tecrübesiyle özellikle BMS (Akü Yönetim Sistemi) fonksiyonları konusunda yeterli bilgiyi, müşterilerine en iyi şekilde sunuyor. Lityum iyon aküler son yıllarda pazarda aktif bir yer edinmeye başladığı için geri dönüşüm konusunda kurşun-asit aküler kadar başarılı bir sisteme sahip değil. Teknolojiyle bağlantılı olarak ürün geliştirmeleri yapıldıkça bu yönde de atılan adımlar ile sektörde daha sık karşılaşılıyor. Lityum akülerin kullanılan ürün grubuna göre farklı çalışma ömürleri oluyor. Trojan marka ürünlerin ömür beklentisi (mobil araçlar için) 6.000 Cycle (döngü) civarında ölçülüyor. Bu süre sonunda pillerin doğası gereği kapasitelerinin %80’e düşmesi bekleniyor. Lityum iyon akü, teknolojisini en etkili şekilde kullanmak için akülerin üretim sürecinin en doğru şekilde yapılmış olması gerekiyor.

Bu bir advertorial çalışmadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + 7 =

scroll to top