HASEL, 2022 yılını başarılı yatırımlarla tamamladı

HASEL Grup, distribütörlüğünü yaptığı Linde MH, Combilift, Hyundai CE, Bobcat CE, Kobelco CE markalarıyla iş ve istif makineleri sektörünün pazar ihtiyacını eksiksiz karşılıyor. Temsil ettiği markalar arasına 2022 yılında Baoli’yi de ekleyen firma, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan hizmet vererek uluslararası bir firma yolunda ilerleyerek pazar hacmini büyütüyor. 2022 yılında önemli yatırımlar ve kurum içi iyileştirme çalışmaları yaptıklarını ifade eden HASEL Grup İstif Makinaları Genel Müdürü Buhan Okan Acar ile firmanın yaptığı çalışmaları ve gelecek hedeflerini kapsayan bir röportaj gerçekleştirdik.

Buhan Okan ACAR – Hasel Grup İstif Makinaları Genel Müdürü

HASEL Grup olarak 2022 yılında gerçekleştirdiğiniz başlıca çalışmalar nelerdir?

HASEL olarak tamamladığımız 2022 yılında kapsamlı faaliyetlerde bulunduk. Bu kapsamda Ankara, Gaziantep, Eskişehir ve İzmir olmak üzere 4 bölgemizde yenileme ve iyileştirme çalıştırmaları gerçekleştirdik. Yaptığımız bu çalışmalar bizim için çok kıymetli oldu. Çalışma arkadaşlarımız, ailelerini çalışma ortamlarına götürdükleri zaman eşlerinin ve çocuklarının kendileriyle büyük bir gurur duymasını istiyoruz. Yenileme faaliyetlerimize 2023 yılında da devam edeceğiz. Şirket merkezimizin ve tüm bölgelerimizin birbirine uyumlu olmasını hedefliyoruz.

Türkiye pazarına sunacağınız yeni marka var mı?

HASEL olarak 2022 yılında yaptığımız en büyük yatırım Kion Grup’un içinde yer alan Baoli markasının da distribütörlüğünü üstlenmek oldu. Bu bizim için çok büyük bir adım oldu. Çünkü dünya üzerinde Linde MH’ın aynı grup bünyesinde bulunan başka bir markasının distribütörlüğü yapan başka bir firma yok. HASEL olarak Linde MH ile iş ortaklığımız güven ve büyüme odaklı gerçekleştiği için bize, Baoli markasının da distribütörlüğü verdiler. Bu doğrultuda markanın ilk ürünleri ocak ayında gelmeye başlıyor. Pazara sunacağımız ürünlerin, Linde MH’de elde ettiğimiz güce güç katacağına inancımız oldukça yüksek.

HASEL Grup olarak hangi bölgelerde hizmet veriyorsunuz?

Bugüne kadar Türkiye ve Azerbaycan’ın temsilciliğini yapıyorduk. 2022 yılında attığımız adımlar ile Kazakistan, Kırgızistan’ı ülkelerini de temsil etmeye başladık. Yakın zamanda başka ülkeleri de yanına eklemek üzere adımlar atıyoruz. Son üç yılda kat ettiğimiz yolu gururla seyrediyoruz. 68 milyon Euro olan ciromuz, 2022 yılında 190 milyon Euro’yu buldu.

Şirket olarak önem verdiğiniz yatırımlardan bahseder misiniz?

2022 yılının ilk döneminde HASEL SAP sistemine geçiş yapmıştık. Bu yatırımımızı 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlayacağız. Yaptığımız bu yatırım, HASEL’in değerini daha da artıracak. Çünkü beraber çalıştığımız ana üretici firmalar ve SAP kullanabilen distribütör sayısı oldukça az bir sayıda bulunuyor. Biz de kendimize yakışır şekilde bu sisteme geçiyoruz. Böylece şirketimizi çok daha verimli yöneteceğiz. Yaptığımız bir diğer yatırım ise lityum iyon aküler kapsamında oldu. Sektördeki bu yatırım trendinden uzak kalmamak için HASEL çatısı altında enerji departmanız “HACELL”i kurduk. Bu alanda da hızlı bir şekilde hareket ederek ilk lityum iyon akülerimizi, 2022 yılının son günlerinde stoğumuza ekledik. Bu konuda enerji departmanımız Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor.

Kurum içi yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

HASEL ailesi olarak her geçen gün kendimizi geliştirmeye ve bunu yaparken de yeni yatırım planları oluşturuyoruz. Bu kapsamda yeni eğitim ve geliştirme çalışmalarımızla birlikte uzun bir yolculukta devam ediyoruz. Firma içinde çalışmaları daha verimli hale getirebilmek ve çalışanlarımıza daha fazla katkı sağlayabilmek adına HASEL Akademi’yi oluşturduk. Bu akademiyle çalışanlarımızla ekibimizin sadece teknik değil, kişisel gelişimleri de olmak üzere her konuda etkili, bilgili ve güvenilebilir insanlar olarak devam etmelerine katkı sağlıyoruz. Bundan sonra şirketimize giren her yeni arkadaşımız, aynı eğitimlerden geçecek. İstediği konularda istediği bilgilere sahip olabilecek. 2023 yılında çalışanlarımız, HASEL’de yer aldığı için gururlu ve memnun olacaklarını umuyorum.

Dünyada yaşanan ekonomik sorunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Globaldeki resesyon etkisine HASEL olarak oldukça sağlam bir şekilde hazırlandık. Firmamız sürdürülebilirlik açısından baktığımızda nakit ve finansal raporlarıyla son derece sağlıklı bir konumda bulunuyor. Herhangi bir daralmada, sahip olduğumuz markalarla bu daralmalardan çok daha güçlü olarak çıkacağımızdan eminiz. Yatırımlarımızı yaparken sadece iç pazarı odak noktaya almıyoruz, Türkiye’yi yurt dışında temsil ederek ülke imajımızı da, daha üst sıralara çıkarmayı hedefliyoruz. HASEL olarak bulunduğumuz sektörlere en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

scroll to top