EX Monitoring Uygulaması ile hassas alanlarda güvenli çalışma

Linde MH tarafından geliştirilen EX Monitoring Uygulaması, ATEX sertifikalı endüstriyel ekipmanların operatörlerini güvenlikle ilgili parametrelerin durumu hakkında bilgilendiriyor. Aynı zamanda arıza teşhis ve onarımlarda servis teknisyenlerini destekliyor.

Patlayıcı, parlayıcı ve kolay yanıcı ortamlarda kullanılan ürünlere ve üretimin yapıldığı yerleri kapsayana ATEX yönergesi, potansiyel olarak riskli bir ortamda patlamalara yol açabilecek alev kaynaklarından kaçınmak için endüstriyel forkliftleri çalıştırırken güvenlikle ilgili parametrelerin tutarlı bir şekilde izlenmesini gerektiriyor. Bu kapsamda Linde MH de bu tür verilerin sürekli izlenmesini sağlamak için EX Monitoring Uygulamasını geliştirdi. Uygulama sayesinde güvenlikle ilgili veriler ve hatalar görüntülenerek, eylem için somut öneriler sunularak, maksimum ekipman kullanılabilirliği sağlanıyor. EX Monitoring Uygulamasının forklift operatörlerini ve filo yöneticilerini ekipmanı mümkün olduğunca güvenli ve hatasız çalıştırma konusunda desteklediğini belirten ExProof Linde MH Ekipmanlarından Sorumlu Ürün Yöneticisi Elke Karnarski “Aynı zamanda bakım, teşhis ve onarımı kolaylaştırıyor. Uygulama, ExProof ekipmanların hassas alanlarda çalışmasını daha da verimli hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

Güvenlik önlemleri

Elke Karnarski “Kimya, ilaç, kozmetik, yiyecek ve içecek endüstrilerinin yanı sıra lojistik gibi birçok sektör, tehlikeli maddelerin bu tür alanlarda üretilmesi, işlenmesi, taşınması ve depolanması nedeniyle patlamalara karşı savunmasızdır. Burada, yıkıcı sonuçları olan bir patlamaya neden olabilecek herhangi bir alev kaynağının ortadan kaldırılması esastır. Endüstriyel ekipmanlar, 1/21 ve 2/22 ATEX yönergelerine uygun şekilde ExProof haline getirilebilir. Bunlar, örneğin tehlikeli maddelerin açık bir şekilde karıştırıldığı veya başka kaplara aktarıldığı üretim alanlarını ve ayrıca tehlikeli maddelerin kapalı konteynerlerde depolandığı ve taşındığı alanları içerir. Bir kaza veya çarpışma durumunda serbest bırakılabilir. Gazlar veya tozlar ortam havasında oksijenle birleştiğinde, patlayıcı bir atmosfer oluşturabilir. ExProof bir ekipmanda, başta sıcaklık olmak üzere, direnç, voltaj gibi %50’ye kadar farklı veriyi kapsayan güvenlikle ilgili parametrelerin tutarlı bir şekilde izlenmesinin yanı sıra Ex Monitoring Uygulaması aracılığıyla ekipmanlardaki alev kaynaklarından kaçınılabilir. Bu kaynaklar, elektronik kontrol ünitelerinin ve güç modüllerinin, fren pabuçlarının, manyetik frenlerin ve çekiş motorunun muhafazalarının sıcaklığını da içermektedir. Şimdiye kadar, ekipmanların ekranlarında bir arıza kodu vasıtasıyla operatörü güvenlik açısından kritik hatalar hakkında bilgilendirmek yaygın bir uygulamaydı. Ancak günlük kullanımda arızaların tanımlanması ve ele alınması her zaman gerektiği gibi yapılmayabilir. Bu değişken sonuçlara bakılarak bazen ekipman gereğinden fazla hizmet dışı kalabilmektedir. Genellikle arıza yeterince kontrol edilmeyip, bazen bir servis teknisyeninin ziyareti bile yeterince hazırlık yapılmadığı için verimsiz olabilmektedir” dedi.

Doğru zamanda koruyucu bakım ve servis

Linde MH’nin EX Monitoring Uygulaması kalıcı bir çözüm sunuyor. ATEX yönergelerinde bulunan 1/21 veya 2/22’deki bölgelerde çalışan operatörlere ve filo yöneticilerine kapsamlı durum izleme verileri sağlıyor. Ex Monitoring Uygulaması, ExProof ekipmanı yerinde kontrol ediyor ve her özel durumda ne yapılması gerektiğini gösteriyor. Arıza kodunun anlamını açıklar ve hatayı operatörün anlayabileceği şekilde tanımlıyor. Entegre iki aşamalı uyarı sistemi, sonraki adımları basit ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Uygulamadaki sarı ışık, ekipmanın soğutulması ve bir bakım randevusunun alınması gerektiğini, kırmızı ışık ise hemen durup bir servis teknisyeni çağırma zamanının geldiği belirtiliyor. İzlenen bileşenlerin ve parametrelerin tüm değerlerini gösteren ayrıntılı tespit işlevi aracılığıyla operatöre ek yardım sağlanıyor. Ex Monitoring Uygulaması, ayrıca arıza kodların geçmişini görüntüler ve gerekli eyleme geçmek için operatöre özel öneriler sunuyor. Böylece güvenlik açısından kritik bileşenlerin aşınması ve kalan çalışma saatleri ile ilgili tüm ayrıntılar kaydediliyor. EX Monitoring Uygulaması, Linde MH’ye özel bir benzersiz satış önermesi olduğu söylenirken, hali hazırda bu uygulama beş seri ekipman için mevcut olup, gelecekte tüm ExProof Linde MH endüstriyel ekipman modellerinin bir parçası olacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 17 =

scroll to top