Vesa Platform Kurucu Ortağı Yasin Yaman: “Platform denildiğinde akla gelen ilk marka olma hedefimiz var”

Türkiye’nin ilk eklemli örümcek (paletli) platformunu üreten Vesa Platform, hem yurt içinde hem de yurt dışında adını duyurmayı başararak, 2024 yılında ilk ihracatını gerçekleştirdi. 2024 yılında üretim alanını yaklaşık 4 katına çıkardıklarını söyleyen Vesa Platform Kurucu Ortağı Yasin Yaman, “Büyümenin sonucu olarak da bu yıl içinde İlk ihracatımızı gerçekleştirdik. Sunacağımız yeni ürünlerle birlikte pazardaki payımız hedeflerimize biraz daha yaklaşacak. 2024 yılında ilk Jumbo modellerimizi pazara sunmayı planlıyoruz. Platform denildiğinde akla gelen ilk marka olma hedefimiz var” dedi.

Türkiye personel yükseltici platform pazarı her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Sektörde yerli ve yabancı birçok farklı marka yer alırken 2019 yılında kurulan Vesa Platform ise kısa zamanda kat ettiği yol ile adını hem yurt içinde hem de yurt dışında duyurmayı başararak, 2024 yılında ise ilk ihracatını gerçekleştirdi. 12 yıldır personel yükseltici platfrom sektöründe çalıştığını ifade eden Vesa Platform Kurucu Ortağı Yasin Yaman, şirketin gelişimi ve yeni ürünleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye’nin ilk eklemli paletli örümcek platformu Vesa ile pazara sunuldu

‘Farkı hisset’ sloganıyla yola çıkan Vesa Platform, yerli üretim gücüyle Türkiye’ye katma değer sağladıklarını ifade eden Vesa Platform Kurucu Ortağı Yasin Yaman, şirketin faaliyetlerine başlamasıyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Vesa Platform, Şubat 2019 yılında Konya’da kuruldu. Kosgeb Ar-Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında Kosgeb Tekmer’de 20 metrekarelik bir ofiste, standart tek kişilik kapılardan geçebilecek Türkiye’nin ilk eklemli örümcek (paletli) platformunu üretmek adına proje faaliyeti başladık. Başladığımız projeyi, 2020 yılında başarılı bir şekilde sonlandırdık. Bugün Vesa Platform olarak yaklaşık 2000 metrekarelik bir alanda, araç üstü ve paletli personel yükseltici platform ürün gruplarında üretimlerimizi sürdürüyoruz.”

Standartlara uygun, güvenli ve konforlu platformlar ile ihtiyaçlara cevap veriliyor

Yüksekte çalışmanın oldukça tehlikeli bir iş olduğunu ve bu çalışma tarzına yönelik ürünler üreterek, çalışma ortamını iyileştirmeye katkı sağladıklarını ifade eden Yasin Yaman, “Yüksekte çalışmak son derece tehlikeli bir iş alanı. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında tüm önlemlerin alınması ve güvenli ekipmanlar kullanılması gerekiyor. Bu sebeple alanda kullanılan personel yükseltici platformların da emniyet açısından donanımlı ürünler olması gerekiyor. Biz de Vesa Platform olarak, üretim alanımızın ana standardı olan TS EN 280 Standartlarına uygun ürünler üreterek, müşterilerimize güvenli ve konforlu kullanıma sahip platformlar sunuyoruz” diyerek güvenli çalışma yöntemine fayda sağlayacak personel yükseltici platform modelleri ürettiklerine değindi.

“Müşterilerimize daha uygun çözümler sunuyoruz”

Araç üstü montajlı platformlar ve örümcek platformlar olarak iki farklı ürün grubunda üretimlerine devam ettiklerini belirten Yasin Yaman, “Araç üstü montajlı gurubumuzda en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında 28 ve 30 metre erişime sahip modellerimiz yer alıyor. Tüm bu ürünlerimizin yanında bu yıl 40, 47 ve 53 metrelik Jumbo diye bilinen kırmalı ürünlerimiz de pazarda yerini alacak. Kırmalı platformlarımızın pazara girmesiyle müşterilerimizin bu ürün grubuna da ilgi duyacağını düşünüyorum. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürün sınıfı Türkiye’de genellikle ithal ürünlerden oluşuyor. Bu konuda yerli üretim yaptığımız için yeni ürünlerimizin de Türkiye pazarında farklı bir öneme sahip olacağını düşünüyorum. Paletli ürün grubumuzda 16, 18 ve 25 metre erişim mesafesine sahip olan eklemli platform modellerimizi müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Paletli modellerimiz, teknik özellikleri bakımından ithal muadilleri ile rekabet edecek düzeyde. Ayrıca yerli üretim avantajıyla da ithal ürünlere kıyasla fiyat konusunda müşterilerimize daha uygun çözümler sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yasin YAMAN – Vesa Platform Kurucu Ortağı

2024 yılında yeni ürünler ile hedeflere daha fazla yaklaşılıyor

2024 yılı Ocak ayında üretim alanını yaklaşık 4 katına çıkardıklarını söyleyen Yasin Yaman, “Büyümenin sonucu olarak da bu yıl içinde İlk ihracatımızı gerçekleştirdik. Yeni istihdamlarla birlikte satış rakamlarımız da yukarı doğru çıkıyor. Ayrıca bu yıl sunacağımız yeni ürünlerle birlikte pazardaki payımız şüphesiz hedeflerimize biraz daha yaklaşacak.2024 yılında ilk hedefimiz Jumbo modellerimizi pazara sunmak. Daha sonrasında 28 metreden 53 metreye kadar araç üstü montajlı, 16 metreden 25 metreye kadar da paletli (örümcek) platformlar ürün yelpazemizi oluşturmak. Ürünlerimizin tasarımı ve yazılımı kendi bünyemizde geliştiriyoruz. Tüm bu süreçlere ara vermeden devam ediyoruz. Bu üretim sürecimizin yanında fuar ve organizasyonlara yapacağımız katılımlar ile sürekli göz önünde bulunarak, platform denildiğinde akla gelen ilk marka olma hedefimiz de var. Bu doğrultuda geçen yıl ilk kez katılım gösterdiğimiz Platform Günleri etkinliğine bu yıl da katılmayı planlıyoruz. Bu hedeflerimize sağlam adımlar ile ilerliyoruz” dedi.

“Birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti”

2019 kurulan ve şirket içi yapılanmasıyla ve ürün gruplarıyla büyümeye hızlı bir şekilde devam eden Vesa Platform, ürettiği ürün gruplarında verimlilik kadar iş güvenliği konusuna da odaklanıyor. Üretime başladıkları zamandan itibaren kalite standartlarını koruduklarına dikkat çeken Yaman, “Büyümekte olan genç bir marka olarak alışılagelmişin dışında hareket etmek bizim genlerimizde var. Emniyet ve kaliteden ödün vermeden yola çıkıp, bunu devam ettirebilmek ülkemizde inanılmaz zor bir olay. Ancak biz bunu başardık ve artık ismimiz kaliteli ve güvenli ürünlerimizle anılıyor. Üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerimizin tamamında birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti. Kalite ve iş güvenliğini gerçek anlamda pazara sunan bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim” açıklamalarını yaptı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =

scroll to top