Lojistik sektörü, küresel ekonomik sorunlara odaklandı

Küresel belirsizlik ortamında gündemin doğru şekilde analiz edilmesi gerektiğini belirten Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, “Global ekonomik durum, savaşlar ve kısıtlamalar geleceğin öngörülmesini zorlaştırsa da navlun fiyatlarının kısa-orta vadede artması beklenmiyor” dedi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, küresel ekonomideki gelişmeler nedeniyle dev taşımacılık şirketlerinin değerlerinde ciddi düşüşler yaşandığını belirterek, “Ülkemizdeki lojistik firmalarının da buna göre tedbirler almasında fayda olacağını düşünüyoruz, ciddi bir finansal yönetim modeli oluşturmaları ve kontrolsüz yatırım yapmamaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ayşem ULUSOY-Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

“2022 büyüme beklentisi yüzde 4,7’den 3’e düştü”

Küresel ticaret hacmindeki değişime işaret eden Ulusoy, bu hacmin 2021 yılında, 2019’a göre yüzde 13, 2020’ye göre yüzde 25 arttığını, 2022’nin ilk çeyreğinde 1 trilyon dolar artışla 7,7 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştığını söyledi. Bu yılın ilk çeyreğindeki artışın ise ticaret hacminden çok enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığına dikkati çeken Ulusoy, Dünya Ticaret Örgütünün yılın geri kalanı için küresel ticarette yavaşlama mesajı verdiğini ve küresel mal ticaretine ilişkin 2022 büyüme beklentisini yüzde 4,7’den 3’e düşürdüğünü bildirdi.

En büyük payı, taşımacılık hizmetleri aldı

Ayşem Ulusoy, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lojistik sektörünün ülke ekonomisine büyük girdi sağlayan hizmet sektörleri arasında yer aldığını ifade ederek, “Hizmet ihracatının önemli bir bölümünü oluşturan taşımacılık hizmetlerinde 2021’de yüzde 51,8’lik artış yaşandı ve buradan elde edilen gelir 24 milyar 420 milyon dolara ulaştı. Hizmet ihracatı içinde en büyük payı yüzde 70,2 ile taşımacılık hizmetleri aldı” diye konuştu.

“20 milyar dolar tutarında hizmet ticareti fazlası sağlandı”

Merkez Bankası verilerine göre bu yılın ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 65 artışla 42 milyar dolar tutarında hizmet ihracatı gerçekleştirildiği bilgisini veren Ulusoy, “Bu dönemde yaklaşık 20 milyar dolar tutarında hizmet ticareti fazlası sağlandı. Yine bu dönemde, hizmet ihracatı sektörleri arasında bir önceki yılın aynı dönemine göre taşımacılık hizmetleri yüzde 57 arttı” ifadelerini kullandı.

Küresel gelişmeler her sektörü yakından ilgilendiriyor

Sektörün, şu ana kadar küresel gelişmelerden çok fazla etkilenmediğine ancak dünyadaki ekonomik krizin şiddetini artırarak sürdürdüğüne işaret eden Ulusoy, “Global ekonomik durum, siyasi krizler, savaşlar ve kısıtlamalar geleceğin öngörülmesini zorlaştırsa da navlun fiyatlarının kısa-orta vadede artması beklenmiyor. Sektörel nedenler dışında global enflasyon ve faiz verileri, siyasal krizler ve enerji krizi artık dünyada her sektörü yakından ilgilendiren ve takip edilmesi gereken göstergeler olarak öne çıkıyor. Mevcut küresel belirsizlik ortamında gündemin dinamik ve doğru şekilde takip edilebilmesi yapılacak ufak bir öngörü için bile büyük önem taşıyor. En büyük pazarlar olan Kuzey Amerika ve Avrupa, tarihi enflasyon ve ekonomik durgunlukla boğuşuyor. Faiz artırımları nedeniyle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir alım gücü düşüşü gözlemleyebiliyoruz. Yine Rusya-Ukrayna Savaşı ve enerji krizi özellikle Avrupa halklarını tedirgin ederek harcamaların kısılmasına neden oluyor. Enerji krizi ve güvensizlik nedeniyle Avrupa hane halkı harcamalarının, dolayısıyla ihracatının ciddi anlamda azalacağı öngörülüyor. Uzun yıllardır büyüme ve artan ekonomik değerlere alışkın dünya ekonomisi durgunluk ve küçülme gibi kavramlarla tanışıyor, henüz tanışmayanlar da gelen fırtınayı hissediyor” açıklamalarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 16 =

scroll to top