Türkiye, Irak ile Kalkınma Yolu anlaşması imzaladı

Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi’nde önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Kalkınma Yolu Anlaşması’nı imzaladı. Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak proje, 2028’de tamamlanacak. Projenin 17 milyar dolara mal olması öngörülüyor. İmzalanan Kalkınma Yolu Projesi ile Türkiye ve Irak arasında ticari ilişkilerin gelişmesi ve komşu ülkelerle de ticaret hacminin artması planlanıyor.

Küresel ölçekli yaşanan lojistik sorunlarına önemli bir alternatif oluşturması hedeflenen ve Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak olan Kalkınma Yolu Projesi’nde önemli gelişmeler yaşanıyor. Irak, Türkiye, Katar ve BAE arasında, Kalkınma Yolu Projesi’nde işbirliğine ilişkin 4’lü mutabakat zaptı imzalandı. Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda imzalanan mutabakat zaptı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Sudani himayesinde gerçekleşti. İmza töreninde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muhaybis, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Seyf es-Sulayti ile BAE Enerji ve Altyapı Bakanı Süheyl Muhammed el-Mezrui de hazır bulundu.

Yeni İpek Yolu: “Kalkınma Yolu Projesi”

Türkiye’nin ticaret hacmine önemli katkı sağlayacak 1200 kilometrelik proje, Basra Körfezi’ndeki Büyük Fav Limanı ile Türkiye’nin güney sınırı arasında bir tren yolu hattı kurulmasını içeriyor. Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak proje, 2028’de tamamlanacak. Projenin 17 milyar dolara mal olması öngörülüyor. Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyip ortak fayda üreten projenin tarih, kültür ve ortak kazanımlar bakımından önemli bir fırsat oluyor. Türkiye’yi Basra Körfezi’ndeki Büyük Faw Limanı’na bağlayacak Kalkınma Yolu Projesi, “Yeni İpek Yolu” olarak tanımlanıyor.

Türkiye ile Irak arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesinde önem arz ediyor

Global ölçekli yaşanan olaylar, lojistik sektörünün durumu doğrudan etkileyebiliyor. Pandeminin ardından Rusya-Ukrayna Savaşı, İsrail’in Gazze’ye saldırıları, Süveyş Kanalı’nın kapanmış olması ve Orta Doğu’daki sıcak gelişmeler sektördekileri yeni arayışlar bulmaya ve çözümler üretmeye sevk ediyor. Kalkınma Yolu Projesi de dünyada yaşanan krizler dikkate alındığında, lojistik sektöründe önemli bir güzergah olarak dikkat çekiyor. Kalkınma Yolu Projesi ile Türkiye ile Irak arasında ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra komşu ülkelerle de ticaret hacminin artması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + three =

scroll to top