Sektörün yeni gözdesi: Bobcat TL 35.105L

İnşaat ve tarım alanındaki ihtiyaçlara yönelik makine üretimleriyle firmaların gözdesi olan Bobcat, TL 35.105L modeliyle de arazi çalışmalarının vazgeçilmezi oluyor. 10 metre sınıfında denge ayakları bulunmayan ama şasi dengelemesine sahip tek makine olan TL 35.105L, kaliteli komponent ve kullanım kolaylığıyla işletme verimliliğini en üst noktaya çıkartmak için üretildi.

Bobcat Telehandler Ürün ve Satış Müdürü Mustafa Çağa, benzersiz özellikleriyle kullanıcılarına avantajlı çözümler sunan TL 35.105L modeliyle ilgili önemli detaylar paylaştı. Bobcat TL 35.105L modelinin titreşimi azaltan ve performansı artıran endüstriyel tip lastiklerle hem beton hem de toprak zeminde kullanıcılarına büyük avantaj sağladığına dikkat çeken Mustafa Çağa, TL 35.105L modelinin lastiklerde olduğu diğer özelliklerinin de güvenliği ve konforu sağlamaya yönelik olduğunu belirtti. Güvenlik konusunda oldukça büyük önem taşıyan “Görüş açısı” üzerinde duran Mustafa Çağa, “Makinelerde görüş açısı en önemli noktalardan birisi. TL35.105L de görüş açısını en yüksek seviyeye çıkaracak bir yapıda dizayn edildi. Operatör, oturduğu noktadan makineye 360 derece hakim bir görüş açısına sahip oluyor. Makinenin üzerinde operatörü rahatsız edecek herhangi bir ekipman bulunmuyor. Bu durumda çalışma sahasında güvenlik açısından çok büyük fayda sağlıyor. Ayrıca ön ve tavan camlarında herhangi bir darbede operatörün zarar görmemesi için koruma kafesleri mevcut” dedi. Çağa, makinede sarsıntıyı azaltmak için süspansiyon yastıklama sistemi, kullanıcının anahtarıyla açılan yakıt tankı ve dış etkenlerden korunmak için korunaklı hidrolik tankı kullanıldığını da sözlerine ekledi.

“Seçimlerimizi operatörlerin oyları belirledi”

Bobcat’in yeni makinelerini tasarlamadan önce firmalar ve operatörlerle görüşmeler gerçekleştirdiğini belirten Mustafa Çağa, “Makinedeki detaylar, operatörlerin oylarıyla belirlendi” ifadelerini kullandı. Çağa, özellikle kabin tasarımında bu oylara dikkat edildiğine dikkat çekerek, “Operatörlerin istek ve ihtiyaçlarını belirleyip, gerekli tüm özellikleri makinelerde standart olarak sunduk. Operatörler lastiklerin dönüş açısını rahat bir şekilde göremedikleri için sorun yaşıyorlardı. Bunu engellemek üzere çalışmalar yapıldı ve görüş açısı sorunu minimuma indirildi. Makine, ayrıca ergonomik bir kabin tasarımın detayıyla da dikkat çekiyor. Telefon tutacağı, özel tasarım güneşlik, bluetooth bağlantılı radyo sistemi, direksiyon ve joystick üzerinden ileri-geri yapabilme özelliği ve hem sesli hem de görsel olarak mod değiştirebilme özellikleri operatörün konforunu oldukça artırıyor. Ayrıca makinede bulunan 3 tip yürüyüş modu da joystick üzerinden kolaylıkla değiştirilebiliyor” şeklinde konuştu.

Kaldırma kapasitesi ve konfor

TL35.105L’nin inşaat, tarım ve istifleme seviyesi 8-10 metre olan işletmelerde çok fazla tercih edildiğine dikkat çeken Çağa, makinenin 3 tip yürüyüş modu, yağlama noktaları, bom güvenliğini sağlayan kilit sistemi ve görüş açısı rahatlığı için kullanılan farklı ayna çeşitleri özellikleriyle ön plana çıktığını söyledi. Çağa, “TL35.105L; 3,5 tonu 10,5 metre yüksekliğe taşıma özelliğine sahip ve aynı zamanda yatay mesafede aşağı yukarı 6 metre civarında 1600-1700 kiloluk bir malzemeyi kaldırabiliyor. Bu kapasite, TL 35.105L’yi rakiplerinden ayırıyor” dedi. Makinenin birbirinden önemli özelliklerle donatıldığına dikkat çeken Mustafa Çağa, “Makinenin taşıyıcı kısımlarında hidrolik tesisat her zaman hazır bulunuyor. Deve boynu dediğimiz bom kısmında kaynak miktarı en aza indirgendi. Bom üzerinde stres noktalarını yaymak için anahtar delikleri bulunuyor. Arazide çalışırken çatalı denge merkezine getirip çalışmanın daha güvenli ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlayan şasi pistonu (şasi dengeleme pistonu) eğimli arazilerde artı ve eksi 10 yatma kabiliyetine sahip” dedi. Güvenlik ve konfor açısından operatörlerin vazgeçilmezi olacak TL 35.105L’nin en dikkat çekici özelliklerini belirterek sözlerini sürdüren Mustafa Çağa, “Makine, bom yukarı kaldırıldığında kendisini yastıklıyor. Makinenin içine korunaklı bir şekilde stop lambaları ve görüşü rahatlatmak için arka tarafa aydınlatma elemanları yerleştirildi” ifadelerini kullandı.

TL35.105L, benzersiz tasarımıyla hem çevre hem de müşteri dostu

Bobcat TL 35.105L modelinde plastik kullanımından kaçarak yoğunluklu olarak çelik kullanımına geçti. Makinenin güçlü, dayanıklı ve çevre dostu olmasına dikkat eden Bobcat, TL 35.105L’yi, olası hasarlardan korumak adına altı kapalı ve arka tarafı yerden yüksek olacak şekilde tasarladı. Arka tarafın zeminden yüksek olmasının istifleme yaparken de olumlu bir özellik olarak karşımıza çıktığını belirten Mustafa Çağa, “Makinenin her bir özelliği uzun planlama ve test süreçlerinin ardından kullanıma sunuldu. Her alanda avantaj sağlaması planlanan TL 35.105L, kullanım ve bakım sürecinde de müşteri dostu bir makine. Bobcat, günlük bakım süreçlerinde müşterilerin rahatlığını düşünerek basit bir şekilde açılan mandallarla radyatör temizliğini kolaylaştırdı. Yer seviyesinden kolay bir şekilde makinenin her yerine erişebiliyorsunuz. Ayrıca makinenin içinde biriken tozu dışarı atmak için otomatik ve manuel olarak geri üfleme fanı mevcut. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey 500 saat bakım aralıklarına uymak. Bobcat zaten 3 yıl veya 3000 saat garanti süresi vererek daima müşterilerinin yanında, yapmanız gerek tek şey tavsiyelere uymak” şeklinde konuştu.

AdBlue sistemi uzun ömürlü kullanım sağlıyor

Makine satın alım sürecinde AdBlue sisteminin fazla maliyetli olarak düşünülmesi sebebiyle tercih edilmediğini ancak bunun yanlış bir düşünce tarzı olduğunu vurgulayan Mustafa Çağa, “Müşteriler, AdBlue deyince geri çekiliyor ancak AdBlue uzun vadede onlara fayda sağlıyor. Kaliteli AdBlue, makinenin kullanım ömrünü uzatıyor. Bobcat de TL 35.105 L’de AdBlue sistemini kullandı. Ancak bu özellik sizi korkutmasın çünkü AdBlue’nin 3-4 depoda bir değiştirilmesi yeterli” dedi. Makinenin diğer özellikleri hakkında da bilgi veren Çağa, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “TL 35.105L çok güçlü ve eşsiz özelliklere sahip bir makine. TL 35.105 L’de 100 litrelik bir pompa kullanılmasına rağmen 260 barlık yüksek hidrolik akışı sağlanabiliyor. Makinede elektrik çıkış bağlantısı ve çeki kancası standart olarak sunuluyor. Rötatör kısmı mapanın farklı bir yönde gelme ihtimaline karşılık dönebilme özelliğine sahip. İç kısımda bulunan LCD ekran üzerinden hızlı, yavaş ve hidrolik ayarlama modlarını ve arıza kodlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca herhangi bir arıza veya tehlike durumunda operatörün kendisini güvene alabilmesi için bombeli arka cam mevcut. Bizler zaten makine teslimatlarında tüm bu özellikleri bilmeniz için eğitimler veriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =

scroll to top