PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın: “Sektörün büyüme eğilimi hızlanıyor”

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, 2022 yılının ilk 6 ayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılın ilk yarısında kendinden yürüyüşlü ürün grubunda 3 milyon dolar ihracat ve 16.3 milyon dolar da ithalat yaptıklarına dikkat çeken Günaydın, “Aynı dönemde sektöre 1.500 adedin üstünde yeni ürünün girmiş olması, sektörün büyüme eğilimindeki ivmelenmeyi açıkça gösterdi diyebiliriz” dedi.

Her yıl yayımladığı PT20 listesi sayesinde Türkiye’deki kiralama firmalarının makine parklarına yaptıkları yatırımları gözlemleyebilen ve yorumlayabilen PLATFORMDER, 2021 yılından itibaren iç pazara satılan yerli ve yabancı markaların satışlarını da değerlendirebiliyor. Pazardaki önemli verileri gözlemleme şansına sahip olduklarını belirten PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Saruhan Günaydın, bu veriler ışığında, “Dövizdeki dalgalanma ve pandemiyle gelen problemler neticesinde raflara kaldırılan yatırımlar artık raflardan indirilmeye başladı ve bu sayede de sıfır makine satış adetleri artmaya başladı” şeklinde yorum yaptı.

Saruhan GÜNAYDIN – PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı

2022 yılının ilk 6 ayını geride bıraktık. Yılın ilk yarısıyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Sektör değerlendirmesi yapmak için öncelikle, elinizde bir verinin olması gerekir. PLATFORMDER olarak 2018 yılından beri başarılı bir biçimde veri üretiyoruz. PT20 listesi ile ülkemizdeki kiralama firmalarının makine parklarına yaptıkları yatırımlardan yola çıkarak değerlendirme yapabiliyoruz. Öte yandan 2021 yılından itibaren iç pazara satılan yerli ve yabancı markaların satışlarını da gözlemlemeye başladık. Bu sayede hem kiralama firmalarına hem de son kullanıcıya giden ürünlerin oranları hakkında bilgi sahibi olmaya başladık. Ve en önemlisi yatırımlarda tercih edilen makine tür ve metrajlarıyla ilgililerine bir vizyon çizme imkânı tanımış oluyoruz. Personel Yükseltici Platformların GTİP numarası torba bir GTİP olması nedeniyle, sektörü tam olarak temsil etmiyordu ve bu nedenle de değiştirilmesi zorunlu bir hal almıştı. Bu kapsamda PLATFORMDER olarak; Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Tarife ve Laboratuvarlar Dairesi Başkanlığı ile yaptığımız toplantılarda kendilerine sektör hakkında bilgi vererek, “Personel Yükseltici Platformlar için GTİP değişim” talebimizi ilettik. Değişiklik talebimiz kabul edildi ve 30.12.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda 2022 yılının ilk altı ayına ait dış ticaret verilerini daha sağlıklı bir şekilde görme fırsatı bulduk. Bu açıklamalardan sonra 2022 yılı ilk altı ayı için, kendinden yürüyüşlü ürün grubunda (mobil ve sabit personel yükseltici platformlar) ihracatımız toplam 3 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise 16.3 milyon dolar oldu. 2022 yılının ilk altı ayında sektöre 1.500 adedin üstünde yeni ürünün girmiş olması, sektörün büyüme eğilimindeki ivmelenmeyi açıkça gösterdi diyebiliriz.

Sektördeki büyümenin en önemli nedenleri nelerdir? PLATFORMDER olarak bu büyümede nasıl bir katkı sağladığınızı söyleyebilir misiniz?

STK’lar temsil ettikleri sektörler için en temel ekonomik ve sosyal güçlerden birisidir. Bundan dolayı, artık hem yerel hem ulusal hem de uluslararası düzeyde ele alınan politikaların hepsinde STK’lar da göz önünde tutuluyor. Burada önemli olan, sektörün gelişmesi için yapılacak etkili lobi faaliyetleri. PLATFORMDER olarak, kurulduğumuz günden bugüne kadar, 200’den fazla faaliyet gerçekleştirmiş ve gerçekleştirecek olmamız en önemli etken diyebiliriz. Üniversitelerde eğitimler düzenledik. Bunu biraz daha ileri götürerek sanayi ve ticaret odalarında eğitimler düzenleyerek, sektörün gelişimine katkı sağladık. Çıkardığımız dergi, sektörel bir dergi olmasına rağmen, akademik bir içerik ile de en önemli sesimiz oldu. Platform Günleri ile sektörün paydaşlarını bir araya getirme fırsatı bularak, önemli işler yaptığımızı düşünüyorum.

2022 yılı sonu itibariyle sektörün durumu ve PLATFORMDER’in gelecek dönem faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

2021 yılında bir önceki yıla göre sıfır makine satışında %100 bir büyüme gösteren sektörün, aynı büyümeyi 2022 yılında göstereceğini öngörüyoruz. 2018 yılında başlayan dövizdeki dalgalanma ve sonrasında pandemi ile gelen problemler neticesinde raflara kaldırılan yatırımlar artık raflardan indirilmeye başladı ve bu sayede de sıfır makine satış adetleri artmaya başladı. Bununla birlikte sektöre gerek imalatçı gerek distribütör ve gerekse kiralama firması olarak yeni aktörler girmeye başladı. PLATFORMDER olarak bu büyümeye paralel çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özellikle sektör buluşmaları, teknik toplantılar ve kurumsallaşma üzerine yoğunlaşacağız. PLATFORMDERGİ yine önemli ve dolu dolu içeriğiyle sektöre ışık tutmaya devam edecek. Kısaca bir ihtisas derneği olmanın getirdiği görev ve sorumluluk içinde hareket edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + nineteen =

scroll to top