Mars Logistics, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazandı

Mars Logistics, sürdürülebilirliğe yenilikçi ve kalıcı çözümler oluşturmaya devam ederek ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mars Logistics Kurumsal Gelişim Müdürü Meltem Çınar, “Enerji verimliliği alanında yaptığımız çalışmalar ve enerji kaynaklı karbon emisyonunun nötr olması yolundaki faaliyetlerimizi ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi ile sistematik hale getiriyoruz” dedi.

Üretimin sürekli olarak artması enerji kaynaklarını büyük ölçüde etkiliyor. Bu artış ile birlikte enerji kaynaklarının etkin kullanılması, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik kavramının önemine vurgu yapıyor. Bu kapsamdaki çalışmaları destekleyen ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, kuruluşların üretim kalitesinden ve çevresel sorumluluklardan taviz vermeden enerjinin verimli kullanılmasında ki süreci sağlıyor. Etkin enerji yönetimi, maliyetlerin azalmasına ve çevreye karşı duyarlı olunmasına teşvik ediyor. Mars Logistics bu alandaki faaliyetleriyle ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesini almaya hak kazandı.

Meltem ÇINAR – Mars Logistics Kurumsal Gelişim Müdürü

Verimlilik odaklı çalışmalar sistematik hale geliyor

Mars Logistics Kurumsal Gelişim Müdürü Meltem Çınar, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Enerji verimliliği alanında yaptığımız analizler, enerji yönetimi uygulamalarımız neticesinde enerji kaynaklarının verimli yönetilmesi, enerji performansımızın iyileştirilmesi ve enerji kaynaklı karbon emisyonunun nötr olması yolundaki çalışmalarımızı ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi ile sistematik hale getiriyoruz” dedi.

“Dünyaya Değer” felsefesiyle sürdürülebilirlik yolculuğu

“Mars Logistics 2020-2022 Sürdürülebilirlik Raporu” ile sürdürülebilir geleceğe yönelik hedeflerini açıkladı. Sürdürülebilirliğin önemi giderek artarken, Meltem Çınar, iklim finansmanı için ortak alınmayacak her kararın, dünyamızı iklim felaketlerine daha da yaklaştıracağını ve iklim krizinin etkilerinin altını çizdi. Ayrıca Çınar, tüm dünyayı felakete sürükleyecek iklim krizi için yeniden düzenlenmeler yapılması gerektiğini de ekledi.

Yenilikçi çalışmalarına devam ediyor

Mars Logistics 2021 yılında 1milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımıyla Güneş Enerji Santrali projesini hayata geçirdi. Bu yenilenebilir enerji santrali sayesinde 2023 yılı sonu verileriyle 7.2 MW elektrik enerjisi üretildi. Üretilen bu enerjiyle 202.450 adet ağacın doğadan yok edilmesinin ve 4.454 tona eşdeğer CO2 emisyonunun önlenmesine katkı sağladı. Alanında her zaman yenilikçi ve çevre dostu olan firma “İş Ekipmanlarının Renovasyonu Projesi” kapsamında yenilenen lityum iyon pilli iş makineleri ve elektrikli ekipmanlar ile üretilen yenilenebilir enerji sayesinde lojistik depolarında net sıfır emisyonlu iş makinelerine geçmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 4 =

scroll to top