Manitou, gelir artışını dalgalanan pazarlarda artırdı

Fransız iş makinesi üreticisi Manitou, bazı pazarlarda artan belirsizliğe ve yavaşlayan siparişlere rağmen 2023’ün ilk yarısında gelirinde %33’lük bir artış bildirdi.

Manitou’nun satışları bu yılın ilk yarısında 1.402 milyon euro olurken, ikinci çeyrek satışları 2022’nin aynı dönemine göre %21 artışla 736 milyon euro olarak gerçekleşti. Grubun işletme geliri, altı ayda yaklaşık ikiye katlanarak 45,8 eurodan 88,1 milyon euroya yükseldi. Manitou’nun sipariş defteri, 2022’de aynı zamanda 3.554 milyon euroya kıyasla bu yılın ikinci çeyreğinin sonunda 3.061 milyon euroya düştü.

Geri dönüş iyiye işaret ediyor

Satışların tüm coğrafi bölgelerde artmasına rağmen, görünümün net olmadığını belirten Manitou Group’un başkanı ve CEO’su Michel Denis, “2023’ün ilk yarısı, grubun çok olumlu bir büyüme ve performansa geri dönüşünü işaret ediyor. Bu rekor seviyedeki faaliyet, daha iyi operasyonel akışkanlık bağlamında elde edilen yüksek üretim seviyelerimizin bir sonucudur” dedi. Denis, karlılıktaki hızlı iyileşmenin, şirketin fiyat ayarlamaları ve akış açısından sipariş defterini dikkatli bir şekilde yönetmesinin yanı sıra hammadde enflasyonundaki yavaşlamanın bir sonucu olduğunu da sözlerine ekledi. Belirlenen sonuçlar, güçlenen kiralama sektörü sayesinde Manitou’nun 2022 yılının tamamında gösterdiği güçlü performansın ardından geldi.

Değişken pazarlar

Küresel koşullar hakkında değerlendirmelerde bulunan Denis, “Pazarlarımız için görünüm daha az hissedilir hale geliyor. İnşaat sektöründe ise Almanya ve İngiltere’de gözlemlediğimiz yavaşlama Avrupa kıtasına kademeli olarak yayılırken, diğer coğrafi bölgelerde ise büyüme fırsatları devam ediyor. Zorluklara rağmen 2022’ye kıyasla 2023’te grup gelirinde yaklaşık %20’lik bir büyüme bekliyoruz. 2022’de %3,6’ya kıyasla 2023’te yinelenen faaliyet karının gelirlerin %5,5’inin üzerinde olmasını hedefliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − seventeen =

scroll to top