Kiralama fiyatları- 2

Platformdergide yer alan yazılarıyla sektörü bilgilendiren Faik Tekin, bu sayıda Kiralama fiyatları- 2  konusunu kaleme aldı.

Kiralama filonuzda hangi tipte, kaç adet personel yükseltici platform bulunuyor? Ortalama makine giderleri ne kadar? Makineleriniz kaç yaşında? Kiralama fiyatlarınızı neye göre belirliyorsunuz? Yoksa siz de “Makinem boşta kalacağına 1.000 TL’ye kiraya vereyim” mantığında mısınız?

Geçtiğimiz yıl yayınlanan yazımızda olması gereken fiyatları ve geri ödeme (Payback) sürelerini incelemiş ve bu mantığın uzun vadede hem firmanıza hem de sektöre nasıl zarar verdiğini anlatmaya çalışmıştık. Sürekli değişen döviz kurları sebebiyle bu yazımızı tekrarlamak kaçınılmaz hale gelmiştir. Gelin güncel kurları baz alarak günümüzde olması gereken kiralama fiyatlarını yeniden inceleyelim.

Ülkemizde 2000’li yılların başında oluşmaya başlayan platform sektörü, 2010 yılından sonra birçok markanın gelmesi ve kiralama firmalarının artmasıyla ciddi büyüme ivmesi göstermiştir. Günümüzde yaklaşık 16.000 adetlik kiralık platformun olduğu bilinmektedir ancak bu sayının ülkemizin potansiyelinin %25-30’luk kısmını karşıladığını söyleyebiliriz. Diğer Avrupa ülkelerine hatta bizimle aynı sektör geçmişine sahip birçok Asya ve Afrika ülkelerine baktığımızda daha bilinçli bir sistemlerinin ve ortak bir fiyat politikalarının olduğunu görüyoruz. Gelin hep beraber bu hesabı tekrar yaparak hatırlayalım.

GERİ ÖDEME (PAYBACK) SÜRESİ

Makinenin Maliyeti: Makinenin alımında doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak yaptığımız masrafların tümünü kapsamaktadır.

Doluluk Oranı: Makinenin yıl içerisinde kirada kalma oranıdır.

Aylık Ortalama Kiralama Fiyatı: Makinenin bir yıl içerisindeki tüm gelirlerinin, doluluk oranı da hesaba katılıp ortalama olarak ortaya çıkarılan aylık kiralama fiyatıdır.

Yıllık Gider: Payback (geri ödeme) süresinin hesaplanmasında en önemli konu makinenin giderlerinin düzgün bir şekilde hesaplanmasıdır. Gider hesabını tahmini olarak yapmak çok sağlıklı olmayacaktır. Örneğin; akülü bir makine için akü ömrünü 2 yıl kabul edip, akü fiyatının yarısını yıllık gidere saymak yanlış olacaktır. Zira aküsü 3-4 yıl giden makineler vardır. Ya da “4 yılda bir joystick değiştiririz” deyip joystick fiyatının 4’te birini yıllık gidere yazmak gibi. Gider hesabında gerçek rakamlar baz alınmalıdır. Filoda bulunan aynı model makinelerin yıllık toplam giderini makine sayısına bölmek daha sağlıklı bir yöntemdir. Tabi bunun için birkaç yıllık bir hesaplama gerekir.

Makinelerin yaşı da göz ardı edilmemelidir. Gider rakamlarına, müşteriye fatura edilen operatör kaynaklı hasarlar eklenmemeli, temizlik, boyama, etiketlerin yenilenmesi, vb. küçük giderlerden yedek parça değişimine kadar tüm masraflar ilave edilmelidir.

KİRALAMA FİYATLARININ BELİRLENMESİ

Kiralama fiyatlarını belirlemek için fiyatını belirleyeceğimiz platform modelinin ortalama geri ödeme süresini bilmemiz gerekir. Dünya genelini baz aldığımızda model tiplerine göre ortalama geri ödeme süreleri şu şekildedir.

Akülü Makaslı Platformlar: 40 Ay         Dizel Makaslı Platformlar: 48 Ay

Akülü Eklemli Platformlar: 48 Ay          Dizel Bomlu Platformlar: 60 Ay

Aşağıda ürün tiplerine göre, yaygın olan metrajdaki platformlar için örneklemeler yapılmıştır.

Yükselmek ileriye gitmektir.

Faik Tekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + twenty =

scroll to top