KAFALARI ÇEVİRMEK: DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER

VERİMLİLİĞİN ÖTESİNDE, DÖNER KULE SİSTEMİNE SAHİP TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER, KENTSEL ALANLARDA DAHA KÜÇÜK VİNÇLERİN YERİNİ ALARAK PAZAR PAYI KAZANIYOR.

Teleskopik yükleyiciler, Avrupa inşaatında uzun süredir kullanılıyor. Müteahhitler, bu çok yönlü makinelerin faydalarını fark ettikçe, daha fazla telehandler kullanımı tercih etmeye başladı. APA Yayıncılık’ın İngiliz yayın partneri KHL’nin yayınladığı Access, Lift & Handlers, telehandler pazarın nerede olduğunu ve gelecekte neler beklendiği konusunda fikir edinmek için Gary Weisman (Magni Teleskopik Yükleyiciler), Austin Bailey (AMS-Merlo) ve Steve Kiskunas (Manitou) ile konuştu.

DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER İÇİN MEVCUT PAZAR NASIL? BİR YIL ÖNCESİNE GÖRE YUKARI MI AŞAĞI MI?

Gary Weisman (GW): Döner teleskopik yükleyiciler için mevcut pazarımız mükemmel. Bayi topluluğundan gelen talep güçlüydü ve artık her pazarı kapsayan ulusal bir premium ortak ağımız var. Bu, ulusal pazarlama çabalarımızla birlikte müteahhitler, döner teleskopik yükleyicilere güçlü bir ilgi uyandırdı. Güvenlik, üretkenlik ve maliyet tasarruflarındaki artışlar ile birlikte birkaç makinenin bir arada bulunmasının çok yönlülüğü, Magni teleskopik yükleyicileri benimsenmesini sağlamaya devam ediyor.

Austin Bailey (AB): Mevcut pazarın çok iyi olduğunu gördük. Geçen yıl, birçok sektörü etkileyen COVID-19 salgınına rağmen, döner teleskopik yükleyici satışlarımız ve kiralamalarımız beklenenden daha iyi sonuç verdi. Daha fazla inşaat operasyonunun, kendi sahalarında döner bir teleskopik yükleyicinin çok yönlülüğünü, daha iyi zaman ve insan gücü kullanımı anlamına geldiğini fark etmeye başladığını gördük.

Steve Kiskunas (SK): 2021’in ortasındaki sonuçlara dayanarak pazarın önceki üç yıldan daha yüksek kapanacağını tahmin ediyoruz. Pazar, Covid-19 yavaşlamasından toparlanmaya devam ediyor ve genel iş görünümü olarak pazar talebinin arttığını görüyoruz. 2021’de gelişmeye devam ediyor.

DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİ PAZARININ 2022’DE NASIL ŞEKİLLENECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

GW: Magni’nin 2021’e kıyasla 2020’deki büyümesi yüzde 100’ün oldukça üzerinde olacak ve 2022’de bu çarpıcı hızı sürdürmeyi umuyoruz. Bayilerimiz Magni ile mükemmel bir büyüme yaşadı ve envanter, eğitim ve satış çabalarına yatırım yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda Magni, İtalya’da dünya çapındaki üretimimizi üç katına çıkaracak yeni bir fabrikayı devreye alacak. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden büyümemizi destekleyecektir.

AB: Geleneksel olarak döner telekopik yükleyiciler; Raleigh, Charlotte, Boston, New York, New Jersey, Philadelphia, Atlanta ve Florida sahil şehirlerinin çoğu vinç kullanımı için gerekli olan alanın yüksek primde olduğu yoğun kentsel pazarlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca Körfez Kıyısı’ndaki alanların yanı sıra Permiyen Havzası’nın içinde ve yakınında alanın önemli olmadığı yerlerde kullanım artışı görüyoruz. Döner teleskopik yükleyiciler için uygulamaların listesi sürekli büyüyor, ancak daha popüler olanlardan bazıları, yeni dağıtım ve veri merkezleri, hastaneler, kimya fabrikaları ve rafineriler, apartman kompleksleri ve yeteneklerin ötesinde bir erişime sahip bir teleskop yükleyici gerektiren genel inşaatları içeriyor

SK: Döner teleskopik yükleyiciler şu anda iki çok özel şantiye ihtiyacına cevap veriyor. İlk olarak döner teleskopik yükleyici tek bir noktaya yerleştirilebilir. Döner özelliği ile makineyi yeniden konumlandırmaya gerek kalmadan kamyonları, sahne malzemelerini boşaltın ve bu malzemeleri sahaya yerleştirin. İkincisi, döner teleskopik yükleyiciler, geleneksel teleskopik yükleyicilerden hem daha yükseğe kaldırabilir hem de daha uzağa ulaşabilir. Bu iki özellik, döner teleskopik yükleyicilerin çoğunu, verimli çalışma ve daha geniş çalışma aralığına ihtiyaç duyulan kentsel şantiyelere yerleştirir.

DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİ ENDÜSTRİSİNDEKİ EN BÜYÜK TRENDLERDEN İKİSİ NELERDİR?

GW: Sektördeki en büyük eğilim, son kullanıcıların daha güvenli, daha yükseğe ve daha ağır kaldırma isteğidir. Magni, tüm bunlar için endüstri lideridir. Magni, tüm makine modelleri için tam LMI standardını içeren endüstri lideri teknolojisiyle, kaldırma yükseklikleri 100 fit’i (167 fit’ten başlayarak) ve 11.000 libreden 28.600 libreye kadar kapasitelere sahip birkaç modelle, diğerlerinin yapamayacağını sunuyor. Eğitim, Magni için birincil odak noktası haline geldi. Hem bayilerimiz hem de son kullanıcı müşterilerimiz için birinci sınıf eğitim oluşturmaya büyük yatırımlar yaptık. Bu, bir LMS çevrimiçi öğrenme platformunun geliştirilmesini ve son kullanıcılar için eğitim videolarını içeriyor. Magni kısa süre önce IUOE (Uluslararası İşletme Mühendisleri Birliği) ile ortaklık kurdu ve kendi ulusal eğitim tesislerinde döner bir teleskopik yükleyici eğitim programı geliştirmek için onlarla birlikte çalışıyor. Magni, bir vincin yapabileceği işlerin çoğunu izinler ve vinç operatörü olmadan yapabilme ve gelişmiş güvenlik özelliklerimizi sunan birkaç makineyi bir makineyle değiştirerek döner teleskopik yükleyiciler için çıtayı yükseltti.

AB: Merlo’nun döner teleskopik yükleyici serisindeki daha sezgisel güvenlik özelliklerinin yanı sıra 20 derece eğilebilir kabin, Roto’nun endüstriler arasında kullanımını artırmaya yardımcı oldu. Şantiyede makine için iki ila üç operatör atayan müteahhitler görüyoruz. Bu tür personel yerleştirme, makinede eğitim nedeniyle daha az duruş süresi, makine verimliliğinde daha fazla çalışma süresi sağlar. Ayrıca, bu makineler farklı ataşman ihtiyaçları olan farklı taşeronlar tarafından giderek daha fazla kullanıldığından, ünitenin şantiyelerde güvenli çalışmasını da artırıyor. Vinç değişimi, özellikle şantiye coğrafyası çok dar olduğunda, yüksek kaldırma gerektiren ancak büyük kapasite gerektirmeyen işlerde verilir. Diğer taraftan, bazı durumlarda vinç kullanımının yerini alabilecek daha yüksek ağırlık kapasiteli makinelere olan talepte bir artış görüyoruz.

SK: Döner teleskopik yükleyiciler, daha yüksek malzeme yerleştirme yüksekliklerini zorlamaya devam ediyor. Örnek olarak, Manitou Group, yeni MRT 3570 ünitesini Nisan 2021’de 114 fit maksimum kaldırma yüksekliğiyle piyasaya sürdü. OSHA [Occupational Safety and Health Administration] yönetmelikleri, 2.000 pounddan fazla yüke sahip vinçler olarak kullanıldığında. Ayrıca, yeni OSHA Vinç Standardının uygulanmasının ABD’deki endüstri üzerinde bir etki görmeye başlıyoruz. 2.000 libre üzerinde asılı yüklerle çalışan döner teleskopik yükleyiciler için sertifikalı bir vinç operatörü gerekebiliyor. Döner teleskopik yükleyiciler vinç olarak tasarlanmamıştır. Ancak, OSHA’nın değerlendirmeleri için kullandığı geniş tanım, çoğu dönen engebeli arazi forkliftlerini bir kanca ataşmanı kullanırken vinç düzenlemelerine yerleştiriyor.

DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER İÇİN ŞİRKETİNİZİN TAHMİNİ ABD PAZAR PAYI NEDİR? GEÇEN YIL BOYUNCA BU ARTTI MI, AZALDI MI YOKSA AYNI MI KALDI?

GW: Magni’nin bugün ABD’de döner teleskopik yükleyiciler için %80 pazar payına sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Yıllık artış son derece güçlüydü ve büyümeye devam ediyor.

AB: Pazarın yaklaşık %30’unu sabit tuttuk, ancak bu sayı son iki yılda katlanarak arttı.

SK: Genel bir kural olarak, Manitou Group, ürün pazar payına ilişkin verileri yayınlamaz. Ancak, Kuzey Amerika’da döner teleskopik yükleyicileri pazarlayan ilk şirket olarak, pazar payımızın önemli olduğuna inanıyoruz ve yıldan yıla büyüdüğünü görüyoruz.

DÖNDÜRÜCÜLER İÇİN BÜYÜMEYE DEVAM EDEN ÇOK SAYIDA AĞIR KALDIRMA UYGULAMASI GÖRÜYORUZ. DAHA KÜÇÜK, DAHA KOMPAKT DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLERE HİÇ İHTİYAÇ OLACAK MI?

AB: Kompakt döndürücülere duyulan ihtiyaç, gördüğümüze göre çok az. Daha az kaldırma yüksekliğine ve daha az çalışma kapasitesine sahip bir makine gerektiren benzersiz işler her zaman olacaktır. Merlo’nun bu kategoride, maksimum kaldırma yüksekliği 69 fit ve 11.000 libre yük kapasitesi olan R50.21 S Plus gibi Rotos’ları var.

SK: Kuzey Amerika için sınırlı bir fırsat olduğuna inanıyorum. Avrupa, kompakt boyutlu döner teleskopik yükleyiciler için yerleşik bir pazara sahiptir, ancak bu konseptin Kuzey Amerika’ya taşınması yavaş olmuştur. Kuzey Amerika’da kompakt döner teleskopik yükleyici ünitelerine olan talebin artmasının önündeki iki engel, mevcut standart sabit bomlu teleskop yükleyicisi popülasyonu ve Kuzey Amerika’daki çoğu şantiyede bu sabit bomlu ünitelerin çalışması için yer bulunmasıdır.

DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA HANGİ MAKİNE DEĞİŞİKLİKLERİNİ/GÜNCELLEMELERİNİ BEKLEYEBİLİRİZ?

GW: Sürekli olarak güvenlik ve işlevselliğe odaklanıyoruz, bu nedenle bu alanlarda iyileştirmeler görmeyi bekleyebilirsiniz. Elektrikle çalışan döndürücüleri içerecek, sürdürülebilir ve çevre dostu döner teleskopik yükleyicilere doğru bir hareket var. Magni halihazırda çift enerjili bir hibrit elektrik gücü seçeneğine sahip. Önümüzdeki yıl Magni, daha sürdürülebilir çözümlere doğru bir adım daha, Tier 5 nihai motorlara geçiş yapacak.

AB: Bu makineler şantiyelerde yaygınlaştıkça operatör ve şantiye güvenliği de artmalı. Merlo zaten bu puanları aldı ve onlarla birlikte koşuyor. Yatar kabinler, operatör için bir bom artı ACSC’nin daha sezgisel güvenlik sistemine yükseltilmiş Merlo var. Ve Rotos’ta artık bir SMART kol dayanağı ve kumanda kolu var, bu da bir operatörün ellerinin makine kontrolleriyle bağlantılı olarak varlığına tepki veriyor.

SK: Döner teleskopik yükleyiciler, ürünü kullanan müteahhitlerin ihtiyaçlarına uyum sağlamaya devam ettikçe müşterilerin makine yükseltmelerini görmeye devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca, bu çalışma araçları, uygulamayı ve görevleri doğru eklerle eşleştirirken daha fazla verimlilik sağladığından, yeni ve güncellenmiş eklerin sunulmasını da bekliyoruz. Çatal malzeme taşıma ile asılı yük taşıma ve çalışma platformu kullanımını birleştiren bir makine ile vinç bağlantılı Manitou çalışma platformu gibi bu üç işlevi birleştiren ataşmanlar için fırsat mevcut.

ŞİRKETİNİZİN PİYASAYA SÜRDÜĞÜ EN SON DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİ NEDİR? BU MODEL, ÜRÜN HATTINIZDAKİ BİR BOŞLUĞU DOLDURDU MU?

GW: Magni kısa süre önce daha yüksek kaldırma kapasitelerine sahip birkaç modeli yeniden piyasaya sürdü. Bunlara örnek olarak RTH 6.25 (13.200 lb kapasite, 82 fit yükseklik), RTH 7.26 (15.400 lb kapasite, 85 fit yükseklik) ve RTH 6.51 (13.200 lb kapasite, 167 fit yükseklik) dahil.

AB: Bu yılın başlarında filomuza R70.28 SPLUS döndürücüyü ekledik. Bu ünite, eğilebilir bir kabin, sezgisel ASCS güvenlik sistemi, SMART kontrollere sahip ergonomik kabin, iki yatay joystick ve Merlo’nun kabinden 360 derecelik görünümü ile her şeye sahip.  Tamamen uzatılmış bağımsız stabilizatörler (20ft 7in) ile bile çok kompakttır. Bizim için yaptığı, maksimum 15.400 libre çalışma kapasitesi 6.600 libreyi 92 feet’e kaldırabilen ağır hizmet tipi bir rotator ile kendi talebini oluşturmaktır.

SK: Döner teleskopik yükleyici serimizin tamamı yeni operatör özellikleri, artırılmış kapasiteler ve daha yüksek kaldırma yükseklikleri ile yeniden tasarlandı ve güncellendi. Yeni MRT Vision ve Vision Plus üniteleri, eski MRT Easy ve MRT Privilege Plus ünitelerinin yerini alıyor.

ŞİRKETİNİZ VE DÖNER TELESKOPİK YÜKLEYİCİLER İÇİN SIRADA NE VAR?

GW: Magni, İtalya’da dünya çapındaki kapasitemizi üç katına çıkaracak yeni bir fabrikada tamamlanmak üzere. Rotator pazarının katlanarak büyümeye devam etmesini bekliyoruz ve pazar lideri kalmak için hamleler yapıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nde, artan talebin önüne geçmek için, kısa süre önce Teksas’ta parça envanterimizi 10 kat artırmamızı sağlayacak yeni bir parça dağıtım tesisi açtık. Yapabileceğimiz en önemli yatırımın insan kaynağı olması nedeniyle, ekibimize bir Ulusal Servis Eğitim Müdürü, bir Ulusal Parça Müdürü ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her iki tesisimizde birkaç kilit personel ekledik.

AB: Önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde daha fazla pazar payı kazanmayı dört gözle bekliyoruz. Merlo’nun mühendisleri ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar, sadece mevcut pazar taleplerini karşılamakla kalmayıp aynı zamanda pazarın gelecekte ihtiyaç duyabileceklerinin önünde olmak için Roto tasarımlarını geliştirmeye devam edecekler.

SK: Yepyeni Vision ve Vision Plus döner teleskopik yükleyicilerimiz bir dizi endüstri ilkini içerecek – bir yenilik, %100 engelsiz görüş için net olan düşen bir nesne koruma yapısıdır. MRT Vision Plus döner teleskopik yükleyici serisi, kapasite, görüş ve konfor açısından daha güçlü modellerin mevcudiyeti ile MRT Privilege Plus serisinin yerini alacak. MRT Vision Plus teleskopik yükleyiciler, tüm endüstriyel ve inşaat uygulamaları için ideal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − eight =

scroll to top