FORKLİFT ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ’NE EN İYİ İNAVASYON ÖDÜLÜ

LITUM, FORKLİFT ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ ÇÖZÜMÜYLE GLOBEE DÜNYA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖDÜLLERİ’NİN ‘BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDE EN İYİ İNOVASYON’ KATEGORİSİNDE GÜMÜŞ ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Litum’dan yapılan açıklamaya göre, bu yıl 16’ncısı düzenlenen ödül töreni, her tip ve büyüklükteki organizasyonlarda dünya çapındaki başarıları ödüllendirmeye devam etti. Litum, kazandığı ‘Deliotte Technology Fast50’ ve ‘Stevie-En Değerli Teknik İnovasyon’ ödüllerinin ardından Forklift Çarpışma Uyarı Sistemi çözümüyle yılın 3’üncü ödülünü kazandı. Verilen bilgiye göre, endüstriyel tesislerde, lojistik operasyonların yürütüldüğü depo ve antrepolarda firmalar çok daha hızlı ve verimli çalışmak adına depolama alanlarında forklift sistemleri kullanıyor. Ancak forklift çalışmalarında hedeflenen hız ve verimliliğe ulaşmak bazen ölümcül kazalara yol açabiliyor. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi’nin açıklamasına göre, her yıl 30 binden fazla forklift kazası raporlanıyor. İstatistiklere göre, her 6 iş yeri ölümünün 1’i forklift kazalarıyla ilgili oluyor.

LITUM FORKLİFT ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ

Litum ekibi, çalışma alanı güvenliğini artırarak forklift kazalarını azaltmak ve operasyonel maliyetlerin önüne geçmek için Forklift Çarpışma Uyarı Sistemi’ni tasarladı. Sistem; forkliftler, operatörler ve yayalar arasındaki mesafeyi ölçerek tespit edilen olası riskleri algılıyor. Çarpışma riski oluştuğu anda forklifti otomatik olarak yavaşlatarak kazaların önüne geçiyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen Litum’un Kurucu Ortağı Alp Ülkü, şunları kaydetti: “Stevie ve Deloitte Fast50’den sonra bu yıl aldığımız 3’üncü ödül ve bundan mutluluk duyuyoruz. Bilgi Teknolojilerinde En İyi İnovasyon kategorisindeki Globee ödülünü kazanmamızda büyük payı olan ve her zaman bir adım daha ileriye gitmek için bizi motive eden ekibimize, çalışma partnerlerimize ve müşterilerimize özellikle teşekkür ediyorum. Kısa süre önce Türkiye odaklı en büyük özel yatırım sermaye fonu Actera Group’tan yatırım aldık. Öncelikli odağımız Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi sayesinde RTLS, IoT ve Endüstri 4.0 teknoloji çözüm uygulamalarının üreticisi ve ihracatçısı haline geldik. Actera Group’tan aldığımız yatırım ile hızla büyümeye devam edeceğimize ve yakaladığımız bu başarıyı sürdüreceğimize inanıyorum.”

FORKLİFT ÇARPIŞMA UYARI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Litum, ultra geniş bant (UWB) aktif RTLS teknolojisini, forkliftlere ve kaldırma ekipmanlarına takılan pille çalışan aktif RFID etiketlerine entegre eder. Bu forklift takip etiketleri, her forkliftin konumunu en yüksek doğrulukla izleyen görünmez bir “iç mekan GPS sistemi” oluşturmak için tesisinizin tamamına kurulu RTLS ağ ağımızla birlikte çalışır. Her bir forklift takip etiketinden gelen sinyaller, varış zamanı farkı, uçuş zamanı ve trilaterasyon gibi çeşitli algoritmalar kullanılarak konum verilerine dönüştürülür. Daha sonra her aracın konumu ve operatörü, sunucularınızda kurulu olan RTLS uygulama yazılımımıza gönderilir, burada yorumlanır ve anlaşılır bir şekilde görüntülenir.

GERÇEK ZAMANLI GÜNCELLEMELER

Litum RTLS Sistemi, işletmelerin varlıklarını tanımlanmış bir çalışma alanı içinde takip etmelerini sağlar. Bu alan, depo zemini, rıhtım veya avlu etrafına kurulan ultra geniş bant aktif RFID alıcıları tarafından izlenen görünmez bir ağdan oluşur.

FORKLİFT TAKİBİ NASIL RTLS İŞLER?

Bu RTLS alıcı ağı, şirket varlıklarına ve operatörlere iliştirilmiş RFID etiketlerinden gönderilen sinyalleri alır. Bu tür sinyaller, varış zamanı farkı, uçuş zamanı ve trilaterasyon gibi çeşitli algoritmalar kullanılarak konum verilerine dönüştürülür. Daha sonra her bir aracın konumu ve operatörü, sunucularınızda kurulu olan RTLS uygulama yazılımımıza gönderilir, burada yorumlanır ve anlaşılır bir şekilde görüntülenir. Forkliftlerin çalışma alanı içinde nerede olursa olsun, sistem onları her zaman takip edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − fifteen =

scroll to top