Bakan Bolat açıklıyor: “Türkiye e-ihracat platformu hazırlığı içindeyiz”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Genç Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen Altın Konteyner İhracat Ödülleri kapsamında, ‘Genç İhracatçılar Ödülleri ile Buluşuyor’ isimli toplantıya katılarak Türkiye’ye e-ihracat platformu kazandırma hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Bunun yanında projeleri olan gençleri bunu finanse edecek melek yatırımcılarla buluşturacak bir ağ kuracaklarını belirtti.

Törene katılan ihracatçılara seslenen Bolat, “Türkiye’nin aylık ihracatı 1 milyar doları aştı. O gün ülkede adeta bayram sevinci vardı. Şimdi neredeyse günlük ihracatımız çoğu günlerde bir milyar doları aşıyor. 2002 ihracatımız 36 milyar dolara ancak gelebilmişti. Hizmet ihracatımızda 14 buçuk milyar dolara ulaşmıştı. 2002’de ihracatçı ailesi sayısı 12 bin kişiydi, sene 2023 ihracatçı sayımız 113 bin kişiye ulaştı. İhracatçı firma var ve toplam ihracatımız 254 milyar dolara çıktı. Türkiye’de ihracatın milli gelire oranı da yüzde 30’a yaklaştı. Çünkü milli gelirimizde 906 milyar dolar olmuştu. İthalatı da buna eklediğimizde yılda 620 milyar dolarlık dış ticaret yapılıyor. Transit ticareti de eklediğimizde gümrüklerimizden 700 milyar dolarlık mal giriyor, çıkıyor toplamda” diye konuştu.

“Depremin maliyeti, bütçenin yüzde 45’i”

Bakan Bolat,  Türkiye’nin de her ülkede olduğu gibi sıkıntıları olduğunu dile getirerek “Her zaman her şey güllük gülistanlık olmuyor. Son 4 yıl içinde 100 yılda bir olan büyük bir salgın felaketiyle karşılaştık. 20 milyon insan öldü dünyada. Türkiye 100 bin can kaybıyla ve ekonomisini de başarılı bir şekilde yöneterek, bu salgını en az hasarla atlatmayı başardı. O bitti bu sefer enflasyon canavarı ortaya çıktı. Derken Rusya, Ukrayna arasında bir mini dünya savaşı çıktı. Gıda fiyatları ve enerji fiyatları 4-5 katı arttı. Bütün bunları atlattık derken Anadolu coğrafyasının 800 yılda karşılaştığı en yıkıcı deprem felaketiyle karşılaştık. 11 vilayeti sarsarak Türkiye topraklarının 6 buçukta biriyle birlikte 13.5 milyon vatandaşımızı etkiledi” dedi.

Dayanışma ruhunun artarak devam etmesi önem arz ediyor

5 gün önce Kahramanmaraş ve Hatay’a gittiğini anlatan Bolat, “Ateş düştüğü yeri yakar. Oradaki durumu görünce vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu sıkıntıları görünce devlet ve millet olarak 6 aydan bu yana sergilediğimiz dayanışma ruhunun ve faaliyetlerin daha da artırarak devam etmesinin önemini bir kez daha burada vurgulamak istiyorum. 104 milyar dolar bir maliyet var, bu 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıç bütçesinin yüzde 45’i demek. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin yüzde 45’inin oraya harcanmasıyla ancak bu yıkımı ortadan kaldırılabiliriz. O şehirlerimiz eskisinden daha güzel, daha canlı ve yaşanabilir halde devam eder” şeklinde konuştu.

Melek Yatırımcı Platformu

Bakan Bolat, “Bunun yanında üniversitelerle iş birliği yaparak 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda eğitim almakta olan gençlerimize yönelik girişimcilik ve ihracat konusunda yeni projeler hazırlıyoruz. Bunu da duyurmuş olayım. Önemli yeni projemiz, ‘Melek Yatırımcı Ağı Platformu’ dijital bir platform olacak. Melek Yatırımcılar ile yeni fikirleri olan girişimcileri bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Altyapısı tamamlanarak yakın zamanda tanıtımını yapacağız bu platformun. Bunun da genç girişimciler ve genç ihracatçılar için inşallah motive edici ve onları destekleyici bir çalışma faaliyeti olmasını diliyorum. E-ihracat konusunda bakanlık olarak Türkiye E-ihracat platformu hazırlığı içindeyiz. Yakın zamanda yazılım ve tasarımını bitirmiş olarak bütün ihracatçılarımızın inşallah istifadesine sunacağız. Burada çevrim içi pazar yerlerinde ülkemiz ürünlerini, markalarının sergilenmesi, tanıtılması, yurt dışı pazarlara siparişler alınması gibi, teslimatlar gibi çok önemli faaliyetler yer alacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =

scroll to top