Lojistik devi DHL, MNG Kargo’yu satın aldı

Dünyanın önde gelen lojistik firmalarından DHL Group, MNG Kargo ile hisselerinin yüzde 100’ünü almak için anlaşma imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu satın alma ile ilgili “Ülkemizin potansiyeline olan inancı ve artan yatırım iştahını gösteriyor” dedi.

DHL Group, MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaşma imzaladı. Konuyla ilgili DHL Group CEO’su Tobias Meyer, “E-ticaret sektöründeki faaliyetlerimizi genişletmeye başladık. MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu sektördeki kurulu ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacak” sözlerini kaydetti. MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz, yaptığı açıklamada; “Tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin potansiyelini gösteriyor”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, satın alma ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye; büyüyen ekonomisi, stratejik konumu, yetkin işgücü ve kurulu ulaşım altyapısı ile lojistik sektöründe bölgesel bir merkez durumunda. Ülkemizdeki kargo hacmi, e-ticarette yakalanan çift haneli büyüme ile günden güne artıyor. Sektörün en önemli oyuncularından biri olan DHL’nin Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılında gerçekleştirdiği bu satın alma, ülkemizin potansiyeline olan inancını ve artan yatırım iştahını da gösteriyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin yatırım ortamının geliştirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların artırılması en önemli hedeflerimizden biri.”

Onay bekleniyor

İşlemin tamamlanması için Rekabet Kurumu ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun onayına ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. 2003 yılında kurulan MNG Kargo; 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ve yaklaşık 10 bin kişiye sağladığı istihdam ile sektörün lider oyuncularından biri arasında yer alıyor. Gerçekleşen satış anlaşmasıyla DHL Group’un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacak olan MNG Kargo, DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + ten =

scroll to top