Yiğit Akü’nün, global pazardaki yükselişi sürüyor

Forklift ve depolama ekipmanlarına yönelik sunduğu ürün ve çözümlerle hizmetlerini sürdüren Yiğit Akü, Ankara Sincan OSB’deki üç ayrı fabrikası ve lojistik deposuyla 130’dan fazla ülkeye akü ihracatında bulunuyor. Sektörün önemli oyuncuları arasında yer alan ve her geçen gün pazar faaliyetlerini genişlettiklerini vurgulayan Yiğit Akü Endüstriyel Aküler Satış Müdürü Mustafa Avcı, “ Sadece endüstriyel akülerde 2022 yılında 35 ülkede, 80 firmaya ihracat yaptık, ağırlıklı olarak yurt içi pazarına ürün verdik” dedi.

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde en prestijli otomotiv firmalarına, endüstriyel ve Savunma Sanayine akü tedariği sağlayan ve önemli pazar hacmine ulaşan Yiğit Akü, üretimlerini sürdürerek iç pazarda ve yurtdışında ürünleriyle çözüm sunmaya devam ediyor. Marka, her geçen gün üretim kapasitesini artırırken üretim teknolojisini de geliştiriyor. Bu kapsamda Endüstri Lift and Handling olarak, Yiğit Akü Endüstriyel Aküler Satış Müdürü Mustafa Avcı ile firma faaliyetleri ve gelişmeleri hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Geniş üretim kapasitesi

Uzun yıllar boyunca akü, araçları çalıştırmak için marş sisteminin bir parçası olarak görülüyordu. Ancak günümüz dünyasında akü, enerjinin depolandığı ve ihtiyaç durumunda depolanmış enerjinin kullanıma sunulduğu bir ürün haline geldi. Fosil yakıtlı araçlar yerini elektrikli araçlara bırakmaya başladı. Yiğit Akü’nün de bu yönde çalışmalarını sürdürdüğünden bahseden Mustafa Avcı, “ İlerleme bu şekilde olduğundan endüstriyel akü talebi de önemli oranda arttı” dedi ve fabrikalarındaki üretim alanlarından bahsetti. Avcı, “Ankara OSB’de faaliyet gösteren fabrikalarımızda toplam 1200 çalışanımız ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 1 numaralı fabrikada, endüstriyel akülerin; 2 numaralı fabrikasında otomotiv sanayide kullanılan starter (marş) akülerinin üretimi ve satışı gerçekleştiriliyor. 3 numaralı fabrikada ise akü kutu-kapaklarının üretimi ve lityum akü üretimi yapılıyor” dedi.

“En çok tercih edilen akü çeşidi kurşun-asit traksiyoner akü”

Farklı ihtiyaçlara ve araçlara göre kapsamlı ürünler ürettiğinden bahseden Mustafa Avcı, “Türkiye’nin rağbet gören endüstriyel akü üreten ve satan firmalarından birisiyiz. Kapsamlı bir üretim çeşidimiz bulunduğu için fiziki boyutu ve fiyatı çok farklı ürünlerimizle sektöre katkı sağlıyoruz. Sektörde en çok, kurşun-asit traksiyoner aküler; ucuz olması, satış-servis ağının fazla olması ve geri dönüşümündeki maliyet avantajının fazla olmasından dolayı kullanılıyor. Kurşun-asit traksiyoner akülerin garantisi 3 yıl olup, kullanım ömürleri 6-8 yıl arasında değişiyor ve arıza tespiti çok kolay bir şekilde tespit edilebiliyor” diyen Avcı, Yiğit Akü’nün traksiyoner aküler için hurda bedeli sağladığını ve böylece müşterilerine akü alımında maliyet azaltmalarında destek olduklarını söyledi.

Lityum aküler popüler bir konuma geldi

Gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli ürün gruplarında, lityum temelli aküler sık bir şekilde kullanılıyor. Yiğit Akü’de bu doğrultuda pazarın talep ettiği ürünleri üretiyor. Bu yönde konuşmalarını sürdüren Avcı, “Günümüzde lityum bazlı aküler sık karşılaştığımız diğer bir enerji depolama ürünü olarak kullanılıyor. Bu nedenle lityum akü pazarında oldukça önemli projelere imza atıyoruz. Yiğit Akü olarak satışta olduğu gibi satış sonrasında da ürünlerimizin arkasında duruyoruz. Yakın gelecekte ise hidrojen yakıt pilleri ile sık karşılaşacağımızı düşünüyorum” diyerek üretilen lityum akülerinin yazılım ile tasarımlarının tamamen Yiğit Akü tarafından yapıldığını vurguladı.

“2022 yılında ağırlıklı olarak yurt içi pazarına ürün verdik”

Yiğit Akü’nün 2022 yılında daha çok iç pazar odaklı çalıştığından bahseden Avcı, “2022 yılında 35 ülkede, 80 firmaya ihracat yaptık , ağırlıklı olarak yurt içi pazarına ürün verdik. Her yıl yaptığımız kapasite artışı yatırımlarıyla 2023 yılından itibaren hedefimiz ihracat oranını ilk etapta %25’e, 3 yılın sonunda da %50’ye çıkarmak” diyen Mustafa Avcı, bu yıldan itibaren endüstriyel akülerde de ihracatlarının artacağını öngördüğünü söyleyerek konuşmasına firma hedeflerinden bahsederek devam etti. Avcı: “2023 yılının ilk 3 aylık döneminde hedeflerimizi gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte büyüme sadece bizim isteğimizle değil, piyasa şartlarına bağlı olarak da şekillenecektir. Dünyadaki faiz artışları ekonomileri soğutmakta ve daraltmaktadır. Firmalar ve insanlar planlarını buna göre yapmalı veya revize etmelidir” sözlerini kullandı.

Pazar araştırmasında en büyük kaynak müşteriler

Üretici firmalar pazar araştırması yaparken müşterilerin tercih ve taleplerini gözeterek çalışmalarını yönlendiriyor. Bu doğrultuda Yiğit Akü’nün müşterilerine düzenli aralıklarla ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Mustafa Avcı, böylece ürünlerini doğru şekilde geliştirebildiklerine değindi. Avcı: “Sık ziyaretler yaparak, hem kendi ürünlerimiz hem de rakip ürünler hakkında önemli bilgiler alıyoruz. Bu bilgileri gelişimimizde veri olarak kullanıyoruz. Ayrıca pazarın yakın geleceğin nereye evrileceğini, hangi tip ürünlerin popüler olacağını ön görmeye çalışıyoruz. Sonrasında ithal olarak pazara getirdiğimiz ürün hakkında bilgi sahibi olduktan sonra üretimi fabrikamızda yapmaya başlıyoruz” dedi.

Gelişmiş teknik servis hizmeti

Yurt içinde geniş bir teknik servis ağı ile çözüm sağladıklarını belirten Avcı, “İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Konya büyükşehirlerinde kendi teknik servis personellerimiz ve araçlarımızla; diğer illerde ise mesleki bilgisine güvendiğimiz özel firmalarla çalışıyoruz. Olası bir akü arızasında, müşterilerimizin işleri aksamasın diye en çok tercih edilen ürünlerimizden olan servis akülerini bulunduruyoruz. Teknik servislerin yeterlilikleri de Ankara fabrikamızda bulunan ‘Ana Teknik Servis Birimi’miz tarafından kontrol ediliyor. Bunun yanında endüstriyel akülerle ilgili olarak Türkiye genelinde 26 ayrı istasyonda teknik servis hizmeti veriyoruz” şeklinde ifade etti.

“Sorunları da çözümsüz bırakmıyoruz”

Yiğit Akü’nün kullanıcılar tarafından tercih edilmesinde kalite ve hizmetin önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Mustafa Avcı, “Güveni temsil eden Yiğit Akü, müşterisini yarı yolda bırakmayan, olası hatalarını hızlıca düzeltmeye çabalayan, en iyi olmak için mücadele eden bir ekibin markası olarak var gücüyle çalışıyor. Müşterimizin bize ulaştığı ilk andan itibaren doğru yönlendirme yaptığımız için Endüstriyel akü sınıfında daha fazla tercih ediliyoruz. Sadece akü seçimi de değil, ihtiyacı olan enerjiye göre uygun kapasiteli ürünü ve akü ile uyumlu redresör tercihini de birlikte belirliyoruz. Satış sonrası olası sorunları da çözümsüz bırakmıyoruz. Hatta akünün kullanıldığı yerleri ziyaret edip onlara ücretsiz check-up’lar yaparak akü kullanım eğitimleri veriyoruz”  açıklamalarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 3 =

scroll to top