YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNDEKİ TECRÜBE: AVRUPA FORKLİFT PARÇALARI

FORKLİFT YEDEK PARÇA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ OYUNCULARI ARASINDA YER ALAN AVRUPA FORKLİFT PARÇALARI, GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜ İLE TÜM FORKLİFT VE İSTİF MAKİNELERİNE YEDEK PARÇA HİZMETİ SUNUYOR. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ DAİMA ÖN PLANDA TUTAN FİRMA, MÜŞTERİLERİNE DAHA KALİTELİ HİZMET SUNMAK İÇİN GENİŞ STOK ALANINA SAHİP YENİ TESİSİNE TAŞINDI.

Sektörün tecrübeli isimleri tarafından 2017 yılında kurulan Avrupa Forklift Parçaları, dinamik alt yapısı ve profesyonel hizmet anlayışıyla müşterilerine kaliteli hizmet sunuyor. Portföyündeki geniş ürün çeşidiyle tüm forklift ve istif makinelerine yedek parça sunan firma, ürün kalitesi ve satış sonrası hizmetleriyle de başarılı işlere imza atıyor. Endüstri Lift And Handling (LHT) olarak sektöründe oldukça dikkat çeken firmanın kurucularından Erol Dursun ile bir araya gelerek, Avrupa Forklift Parçları’nın faaliyetlerini ve yeni tesislerine taşınma sürecini konuştuk.

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

1979 Trabzon doğumluyum. Hayat ve Yaşam bilincine vardığımda ailem ile birlikte Ankara’da yaşıyordum. Bu nedenle çocukluğum, eğitimim ve yaşam serüvenimin yaklaşık 17 yılını Ankara’da geçirdim. Eğitim alanında ise sağlık bölümü mezunuyum. Yılların hızla ilerleyişi herkes gibi artık benimde kendi yaşantıma yön vermem gerektiği günün geldiğini hissettirdiğinde aldığım evlilik kararı İle İstanbul’a yerleştim ve artık İstanbul serüvenim başlamış oldu. Bu sürecin devamında da Avrupa Forklift Parçaları kurucu ortaklarından birisi oldum.

AVRUPA FORKLİFT PARÇALARI NE ZAMAN KURULDU VE FAALİYET ALANLARI NELERDİR?

Avrupa Forklift Parçaları, uzun yıllardır forklift servis ve yedek parça sektörü içerisinde faaliyette bulunan şu anki kurucu ortakları tarafından 2017 yılında kuruldu. Kurucu ortaklar arasında yapılan birçok toplantıda, iş ve istif makinelerinin ülkemiz genelindeki iş alanlarında yaygın olarak kullanılması, ticari yatırım ve faaliyetlerin gelişme yönünden sürekli artış göstermesi, buradan hareketle yedek parça talebi, hızlı tedariki ve stoktan teslimatı gibi konularda taleplerin arttığı gözlemlendi. Bu doğrultuda 2017 yılında Avrupa Forklift Parçaları’nın kurulması, faaliyet alanının belirlemesi, yedek parça ithalat ve tedarik işlemleri hızla tamamlanarak 03.08.2017 tarihinde sektöre hizmet vermeye başladık. Faaliyet alanlarımıza gelince iş ve istif makineleri sektöründe orijinal ve OEM yedek parçaların ithalatı ve yerli üretim ağındaki tedarikini, sürekli artırarak kalite ve güvenden ödün vermeden müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

HANGİ FORKLİFT MARKALARINA HİZMET VERİYORSUNUZ? ÜRÜN AĞINIZDA TÜM MARKALARIN YEDEK PARÇALARI BULUNUYOR MU?

Genel olarak tüm forklift ve istif makineleri markalarına hizmet veriyoruz. Tavizsiz öncü kurulum ve hizmet amaçlarımızdan birisi de tüm markalara hizmet verebiliyor olmaktır. Sektörümüzün sürekli gelişmesi ve yeniliklere açık olması nedeni ile markalar, arz ve talep doğrultusunda makine modellerinde yenilikler ya da değişimler yapabiliyor. Bu nedenle yedek parça parkurumuz sürekli yenileniyor ve güncelleniyor. Tüm marka ve modellerin yedek parçalarına hizmet verebiliyor olmanın gururu ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

BİRÇOK MARKAYA HİZMET VERMENİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Birçok marka ve model makine grubuna yedek parça hizmeti sunuyor olmak, güvenilir ve uygun fiyata müşterilerimizin ihtiyacı olan yedek parçaya kolay ve çabuk ulaşabilirliğini sağlarken, işletmelerinde zaman ve iş kaybının önüne geçmiş oluyoruz. Bu durum müşterilerimizin memnuniyetini, firmamızın ise tercih edilme nedenini artırıyor. Firmamızın en büyük avantajı, tüm markalara hizmet veriyor olmasıdır. Tabi bütün bu hizmetleri aynı kalitede ve sürekli geliştirerek verebilmek, ithalat ve tedarik ağını güncel tutabilmek gibi operasyonlar, marka ve yedek parça ürün çeşitliliği nedeniyle getirdiği ekstra performans ve iş yükü de sanırım dezavantaj olsa gerek.

STOK VE HIZLI TESLİMAT, YEDEK PARÇA FİRMALARININ OLMAZSA OLMAZLARI ARASINDA YER ALIYOR. BU KAPSAMDAKİ ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Depo stoklarımızı sürekli güncel ve takip edilebilir tutmaya özen gösteriyoruz. Sistemimize yeni entegre edeceğimiz programlar sayesinde stok kontrol, takip ve geri bildirim uyarı modülleri ile depo stoklarımızı sürekli doğru oranda tutmaya çalışıyoruz. Kısa dönemsel aralıklarla yedek parça satış ve sipariş raporlamalarını göz önünde bulundurarak, yurt dışı ithalat işlemlerimize ve yerli üretim siparişlerimize yön veriyoruz.

KISA BİR SÜRE ÖNCE YENİ YERİNİZE TAŞINDINIZ. BU TAŞINMA SÜRECİNİ ANLATA BİLİRİMSİNİZ? NEDEN YENİ BİR YER İHTİYAÇ DUYDUNUZ? ŞUANDA KAÇ KİŞİLİK BİR EKİP İLE HİZMET VERİYORSUNUZ?

Firmamızın taşınma ihtiyacının asıl nedeni müşterilerimize kaliteli ve güvenilir hizmeti daha rahat ve nezih bir ortamda sunabilmektir. Bunun yanında geçen zaman zarfında ürün stok miktarlarımızdaki artış ve talepler doğrultusunda ithalatını ve yerli üretimini düşündüğümüz ürün gruplarının da depo stoklaması göz önünde bulundurulduğunda, mevcut kullanım alanımızın yetersiz olduğunu gözlemlememiz de diğer bir etkendir. 2019 yılı itibarı ile ortaklık anlaşmasında bulunduğumuz Nihat Öztüzün ve Oğulları firmasının kuruluşu olan ABS İstif Makinaları Dış Ticaret firması ve Avrupa Forklift Parçaları firmamızın faaliyet alanını aynı lokasyonda birleştirerek müşterilerimize hizmet yanında değer verebilecekleri farklı bir ürün hizmetini de sunmak istedik. Taşınma sürecimizde müşterilerimizi mağdur etmeden, taleplerini karşılamak üzere hizmet vermeye devam ederek, olabilecek en kısa sürede taşınma sürecimizi düzenli ve koordineli bir şekilde gerçekleştirdik. Yeni yerimizde müşterilerimize kendi alanında uzman ve deneyimli on personel ve çalışan ile hizmet sunmaya devam ediyoruz.

2020 YILINI NASIL TAMAMLADINIZ? 2021 YILI HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

2020 yılı hedeflerimizi ve çalışma şartlarımızı, beklenmedik bir şekilde tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid 19 ve pandemi süreci nedeniyle değişiklikler yaparak, müşterilerimizin bu süreci daha rahat geçirebilmesi için kendi alanımızda tedbir ve önlemlerimizi alarak hizmetimize aralıksız devam ettik. Bizimle çalışan müşterilerimizin ürün kalitesi ve eksikliği noktasında hiçbir sorun yaşamamasına özen gösterdik. Müşterilerimizin memnuniyeti firmamızın en büyük kazancı ve değeri olmuştur. 2021 yılı içerisinde forklift ve istif makineleri pazarını ve pazardaki hareketleri doğru gözlemleyerek, ithalat ve yerli üretim çalışmalarımıza bu doğrultuda yön vermeyi hedefliyoruz. Müşteri memnuniyeti ve kaliteli ürün uygun fiyat anlayışımız değişmeyen hedeflerimiz arasında hep ilk sırada olacaktır. Müşterilerimizin talepleri her zaman alacağım yeni kararların bir parçası olacak ve çalışmalarımıza yön verecektir. Firmamıza değer katacak en büyük hamlemiz bu olacaktır.

SON OLARAK TÜRKİYE FORKLİFT YEDEK PARÇA PAZARI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Türkiye’de forklift ve istif makinesi kullanımı son yıllarda yapılan sanayileşmedeki imalat girişimleri, fabrikaların üretim bantlarındaki artışlar gibi birçok alanda yapılan yatırımlar sayesinde ciddi oranda artış göstermiştir. Bu nedenle forklift grubuna olan talep ve ihtiyaçta Türkiye pazarına Avrupa ve Orta Doğu’dan ithal olarak karşılanıyor durumdadır. Tüm makineler gibi forklift grubu da belirli bir çalışma saatinden sonra ya da farklı nedenlerden dolayı mekanik ve diğer parçalarının değişimine ihtiyaç duyması nedeni ile yedek parçaya olan talep artış göstermiştir. Bütün bu nedenler forklift yedek parça pazarının Türkiye’de kendini geliştirmesine, yenilemesine ve sürekli yeni çözümler arayışının içinde olmasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 4 =

scroll to top