Uygunlar Dış Ticaret Satış Direktörü İsmail Çiçek: “Platform sektöründe rekorların konuşulduğu bir yıl olacak”

Platform sektörünün önemli markaları arasında yer alan Sinoboom’un Türkiye ve Türki Cumhuriyetler distribütörlüğünü başarıyla yürüten Uygunlar, müşterilerinin taleplerini eksiksiz karşılamak için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Özellikle akülü makaslı ve akülü eklemli platformlarda yaşanan talep yoğunluğu nedeniyle ‘rekorların konuşulduğu bir yıl’ bekleyen Uygunlar Dış Ticaret Satış Direktörü İsmail Çiçek, platform sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsmail ÇİÇEK – UYGUNLAR

2022 yılının ilk 6 ayını geride bıraktık. Yılın ilk yarısıyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunabilir misiniz?

Pandemi sürecinde yaşanan büyük sorunlar, 2022 yılında sürecin kontrol altına alınmasıyla birlikte çözülmeye başlandı. Özellikle son dönemlerde, ertelenen yatırımlar tekrar gündeme geldi ve satın alma taleplerinde çok ciddi artışlar yaşandı. Salgının etkilerinin sona ermesiyle ‘sektör yavaş yavaş toparlanmaya başladı’ dediğimiz noktada ise 19 Nisan’da çıkarılan Türk Lirasını Koruma Kanunu bazı problemlere sebep oldu. Bu kanun kapsamında dövizle ödemenin ortadan kaldırılması; satıcı, müşteri ve banka arasındaki iş yoğunluğunu artırmak gibi sorunlara yol açıyor.

Yılın ilk 6 ayındaki platform satış oranınız nedir? Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarınızda bir artış söz konusu mu? Artış varsa bunun nedenini öğrenebilir miyiz?

Geçen yılın aynı dönemine göre % 100’ün üzerinde artış gerçekleşti. Özellikle akülü eklemli platformlarda talep yoğunluğu yaşadık. Ancak bunun yanı sıra 2 yıl önce sistem değişikliğine giderek elektronik – hidrolik sisteminde iyileştirmeler yapılan akülü makaslı platform Sinoboom’a da ilgi oldukça büyük. Bu noktada müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşler de satışlarımızın artmasına katkı sağlıyor.

Kiralama firmaları, bu satışın yüzden kaçını oluşturuyor?

Günümüzde firmaların birçoğu iş makinelerinde kiralama modelini tercih ediyor. İşe uygun makine tercihi, makinenin atıl durumda kalmaması ve yüksek maliyetler sebebiyle kiralama sektörü ön plana çıkarken bizler de satışlarımızın % 75’i kadarını kiralama firmalarına yapıyoruz.

Yılın ilk yarısında sektörü etkileyen en büyük sorun sizce ne oldu?

Covid-19 salgını döneminde tüm dünyayı etkisi altına alan tedarik zinciri aksamaları ve finansman maliyetinin yüksek oluşu, sektörü olumsuz yönde etkiledi. Bu dönemde finansmana ulaşım zorluğu özellikle kiralama firmalarının yatırımlarına engel oldu ve sektörde aksamalar meydana geldi.

2022 yıl sonu itibariyle satış beklentiniz ve firma hedefleriniz nelerdir?

Finansman sorunlarının çözüldüğü ve yatırımların arttığı bir dönemin içerisindeyiz. Sektördeki yavaşlamanın durması ve projelerin yeniden şekillenmesiyle iş makinesi kullanımı artıyor. Biz de Uygunlar Dış Ticaret olarak özellikle tedarik konusunda yaptığımız uzun dönemli planlamalar sayesinde sorunların üstesinden geldik. Şu anda olağanüstü bir durum olmazsa rekorların konuşulduğu bir yıl bekliyoruz. Bu vesileyle ülkemizin ve sektördeki tüm paydaşların iyi bir yıl geçirmesini temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

scroll to top