Renault, ağır elektrikli kamyonları için rezervasyon kayıtları oluşturmaya başladı

Renault Trucks, tamamen elektrikli iki ağır hizmet kamyonu E-Tech T ve E-Tech C’nin satışları için rezervasyon kayıtları oluşturmaya başladı. Modeller, 2023’ün sonunda Fransa’nın Bourg-en-Bresse kentindeki üretim hattından inecek.

Şirketin Avrupa bayilerinde 44 tona kadar çıkan Renault E-Tech T ve E-Tech C’nin ön siparişleri açıldı. Renault Trucks; bölgesel dağıtım trafiği için tasarlan E-Tech T ve şantiye trafiği için tasarlanan E-Tech C’nin fiyatlarını ise henüz açıklamadı.

Teknik detaylar daha önce paylaşıldı

Renault Trucks tarafından üretilen yeni modellerde 4×2 ve 6×2 çekicilerin yanı sıra 4×2, 6×2 ve 8×4 tridem araçlar ile iki veya üç elektrik motorlu modeller mevcut. Araçların motoları optidriver şanzımana bağlı. 180 ila 540 kWh kapasiteli iki ila altı pil paketi enerji depolama olarak takılabiliyor. Şirket modellerin şarj gücünün 43 kW AC ve 250 kW DC’ye kadar olduğunu ve şarj süresinin AC ile 9,5 saat veya DC ile 2,5 saat olduğunu belirtiyor. Renault tarafından yapılan açıklamaya göre araçların menzili de 300 kilometreye kadar.

Tasarımda yenilikler

Yeni ağır elektrikli kamyonların emisyonsuz araçlar olarak tanımlanabilmesi için tasarımlarında yenilikler yapıldı. Yenilikler arasında; mavi jant kapakları ve dikey şeritler, yeniden tasarlanan ön uç (Güvenliği artırmak için 115 mm ileriye kaydırıldı ve yanlara radar üniteleri yerleştirildi) ve pil alanını en üst düzeye çıkarmak için geri çekilebilir bir basamakla donatılan şasi bulunuyor. Renault Trucks, 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 50’sini elektrikli araçlardan elde etmeyi hedefliyor. Şirketin 2040 yılı hedefleri arasında ise pazarlanan araçların yüzde 100’ünün yerel olarak CO2 nötr olması yer alıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 7 =

scroll to top