Rasim Makina, 30’uncu yılını yeni fabrikasıyla taçlandırdı

Ankara merkezli faaliyetlerini yürüten Rasim Makina, Cumhuriyetin 100. yılında, yeni fabrikasının açılışını ve 30. kuruluş yılını kutladı. Açılış konuşmalarını gerçekleştiren Rasim Makina A.Ş. Genel Müdürü Elçin Rasim, “Yeni fabrikamız ile Türkiye’nin üretimine ve istihdamına daha fazla katkı verirken, kısa vadede ciromuz içindeki ihracat payımızı da yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye ekonomisinin en fazla ihtiyaç duyduğu sanayi üretimine yeni bir tesis ile katkı vermeyi amaçlayan Rasim Makina A.Ş., Ankara Kahramankazan’daki yeni fabrikasını törenle hizmete açtı. Cumhuriyet’in 100. yılında 30. yaşını kutlayan Rasim Makina’nın Kahramankazan’daki yeni fabrikasının açılışına Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç ve yönetim kurulu üyeleri, OSTİM Organize San Bölge Başkanı Orhan AYDIN ve OSTİM Yönetim A.Ş. üyelerinin tamamını, yurt dışından gelen müşteriler, yurt içi sanayicileri, sektör temsilcileri, STK’lar ve çalışanlar katılım gösterdi. Törende açılış konuşmalarını gerçekleştiren Rasim Makina A.Ş. Genel Müdürü Elçin Rasim, önümüzdeki dönem, Türkiye üretimine, ihracatına ve istihdamına daha fazla katkıda bulunacaklarını belirterek, “Kısa vadede ciromuz içindeki ihracat payımızı yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyoruz. Gelecek yıl, enerjisini kendi üreten bir tesis olarak hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Elçin RASİM – Rasim Makina Genel Müdürü

Üretim yolculuğu devam ediyor

Mehmet Rasim’in 1993 yılında kurduğu Rasim Makina, ilk olarak araç üstü vinç sektöründe faaliyet göstermeye başladı. 2006 yılında, Elçin ve Halide Rasim kardeşlerin mevcut işlerini bırakıp, aile şirketine dönmeleriyle Osman Rasim’in de birkaç yıl sonra katılımıyla şirket, yeni bir ivme kazandı. 2007 yılında dünyanın en önemli markalarından İtalyan FASSI ile distribütörlük anlaşması imzalayan Rasim Makina, 2020 yılı ise örümcek vinç sektörünün en tanınan firmalarından olan İtalyan JEKKO firmasının da temsilciliğini aldı. Yıllar içinde yabancı markaların temsilciliklerinin yanı sıra, ürün ve kasa üretiminde uzmanlaşan Rasim Makina, 2015 yılında yeni bir kilometre taşına daha ulaştı ve amaca özel vinçleri, SCORP CRANE adıyla kendi markası olarak üretmeye başladı. SCORP CRANE, SCORP CRANE’nin emeklerinin mükafatı ve yeni hayallerinin başlangıcı olduğunu belirten Elçin Rasim, Ankara ve Türkiye ekonomisine yarattıkları katma değer, istihdam ve ihracatın kişisel ve kurumsal olarak en büyük mutlulukları olduğunu söyledi.

Fabrika, iki ayrı bölümden oluşuyor

1993 yılında Ankara OSTİM’de 100 metrekarelik bir atölyede başlayan hikayede Rasim Makina 30’uncu yılını Kahramankazan’daki yeni fabrikasıyla kutluyor. “Önümüzdeki yıllarda da çalışmaya ve üretmeye gururla devam edeceğiz” diyen Genel Müdür Elçin Rasim, “Yeni fabrikamızda;  mevcut ürünlerimizi daha da geliştirmeyi, yeni pazarlarda markamızın bilinirliğini artırmayı,  mevcut partnerlerimizle ve bölgesel distribütörlüklerle satış adedimizi yükseltmeyi, seri üretime geçmeyi ve insan kaynakları yatırımımızla istihdama daha fazla katkı sunmayı hedefliyoruz” sözlerini kaydetti. Kahramankazan’da devreye alınan fabrika, toplam 8698 metrekare arsa üzerinde, 2 bağımsız bölümden oluşuyor. Bina toplam 9000 metrekare kapalı ve 3800 metrekare açık alandan oluşuyor. Alanda kurulu diğer bina ise 4500 metrekare kapalı, 2400 metrekare açık alandan oluşuyor. Bu bina ise üretim, servis ve montaj-sevkiyat alanı olarak kullanılıyor. Yeni yatırım ile üretim alanını, daha önceki kullanım alanının beş katına çıkaran Rasim Makina, üretimde yüzde 100’e varan artışlar sağlamış durumda. Geçtiğimiz yıl cirosunun yüzde 30’unu ihracat, yüzde 70’ini yurt içi satış ve hizmetler oluşturan şirket, kısa vadede ihracat payını yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyor.

Yeni teknolojiler ile verimlilik ön planda

Yeşil enerji yöntemlerini kullanarak gün ışığından maksimum verim almayı hedeflediklerinden bahseden Elçin Rasim, “İhtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde dizayn edilen, işlevselliğe önem verilen, gün ışığından maksimum verim almak üzere tasarlanan fabrikamızdaki; yağmur suyu depolama sistemimiz ise su tüketimimizi azaltmada önem bir rol oynuyor. Gelecek yıl da güneş enerjisi yatırımımız ile enerjisini kendi üreten bir tesise dönüştürmeyi planlıyoruz” açıklamalarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 4 =

scroll to top