Mars Logistics, 2023’ü 529,5 milyon euro ciro ile kapattı

2023 yılını 529,5 milyon euro ciro ile kapatan Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarından Mars Logistics, 2024 yılında euro bazında %15 büyüme hedefliyor. Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, 2023 yılında gerçekleştirdikleri çalışmalar ve 2024 yılındaki planlamaları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

1989 yılında kurulduğu günden beri sürdürülebilir büyümesine devam eden Mars Logistics, yaptığı yatırımlar ve kurum kültürü ile lojistik sektöründe büyümeye ve öncü olmaya devam ediyor. 2024 yılında euro bazında %15 büyüme hedeflediklerini söyleyen Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, karayolu, demiryolu, havayolu, denizyolu, depolama ve sigorta hizmetleri ile müşterilerine en iyi çözümleri entegre şekilde sunmaya devam edeceklerini söyledi.

“2024 yılında demiryolu hatlarımızı güçlendirmeyi planlıyoruz”

4.000 adetlik özmal araç ile Avrupa’nın en genç ve en büyük filolarından birine sahip olduklarını ifade eden Garip Sahillioğlu, 2024 yılı içinde filo için 70 milyon euro değerinde yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. 2024 yılının odak noktalarını sürdürülebilir yeşil lojistik sunmaya olanak sağlayan demiryolu ve elektrikli çekici yatırımları ve yurt içi dağıtım kanallarının geliştirilmesi olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “2024 yılında demiryolu hatlarımızı güçlendirmeyi, sefer sayılarımızı artırmayı, yeni hatlar açmayı ve şu an 180 olan özmal vagon sayımızı yükseltmeyi planlıyoruz. Elektrikli çekicilerimizi de dahil edeceğimiz süreçlerimiz ile intermodal taşımalarımızı tamamen yeşil lojistiğe çevireceğiz ve karbon emisyonlarımızı sıfıra yakın seviyeye getireceğiz. Yurt içi dağıtım kanallarının geçen sene %170 büyüdü. İş hacmimizin büyümesiyle 2023 yılında sadece yurt içi dağıtım kanalları operasyonlarında kullanmak için 8 yeni depolama ve dağıtım merkezi açtık. 2024 yılında 7 depo daha açmayı planlıyoruz.”

Garip SAHİLLİOĞLU-Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı

Anadolu Yakası’nda 52 bin metrekarelik depo yatırımı

2025 yılında Anadolu Yakası’nda 52 bin metrekarelik bir depo açacaklarını belirten Garip Sahillioğlu, “Müşterilerimizin tedarik zinciri boyunca süreçlerinin iyileştirilmesini hedefliyoruz. Lojistik merkezlerimizde veya müşterilerimizin kendi depolarında tek müşterili veya paylaşımlı depolama organizasyonu, ihracat yükleme platformu, çapraz yükleme platformu, dağıtım merkezi gibi çeşitli depolama hizmetleri sunuyoruz. Yurt içi Dağıtım Kanalları operasyonları için kullanılan depolar dahil olmak üzere 27 lojistik merkezinde 253.833 metrekarelik alanda gümrüklü ve gümrüksüz depolama hizmeti ve yurt içi dağıtım hizmeti veriyoruz. 2025 yılında hizmete alacağımız 52 bin metrekarelik Anadolu Yakası depomuz için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz” dedi.

Uluslararası taşımacılıkta 250 bin sefer sayısı barajı geçildi

2023’teki iş hacimleriyle rakamsal olarak pek çok başarı elde ettiklerini ve uluslararası taşımacılık sefer sayısında 250 bin barajını geçtiklerini; 2023’ü 529,5 milyon euroluk ciro ile kapattıklarını vurgulayan Sahillioğlu, yıl boyunca farklı sektörlerden 8 bine yakın müşteriye hizmet verdiklerini, iş hacminin %44’ünün ise otomotiv ve yan sanayi sektörlerinden, %23’ünün ise tekstil sektörleri tarafından oluştuğunu ekledi. Ayrıca Sahillioğlu, ihracat kapsamında taşımasını yaptıkları ilk üç ülkenin ise Almanya, İspanya ve Fransa olduğunu söyledi.

Teknoloji odaklı Ar-Ge çalışmaları devam ediyor

Garip Sahillioğlu, kurum içi faaliyetlerine ilişkin gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında şu bilgileri aktardı: “Ülke çapında giderek büyüyen kapasitemizi karşılayabilmek adına, kurum içinde de sürekli olarak gelişmeye devam ettik. Bunu başarmanın yolunun teknolojiden geçtiğinin farkındalığıyla bu alandaki yatırımlarımızı hızlandırdık. Hiper bütünleşik altyapı (HCI) ile veri merkezinin depolama, ağ oluşturma ve yönetim gibi tüm öğeleri birleştiren yazılım tanımlı sistemleri kullanarak veri bütünlüğü ve performans arttırımını sağladık. Bu sayede esneklik kazandık ve pek çok konuda tasarruf etmeye başladık. Ayrıca sürücülerimize dijital talimat verebileceğimiz uygulamalar geliştirdik. Gelecek dönemde de operasyonel süreçleri de gözden geçirerek verimliliğe odaklanmayı, teknolojik yatırımlarına yoğunlaşmayı da hedefliyoruz. Teknopark ofisimizde bu doğrultuda Ar-Ge çalışmalarımız süratle devam ederken yazılım, bulut bilişim, siber güvenlik altyapıları gibi konularda kendi uygulamalarımız için çalışmalar yürütüyor, yapay zeka destekli uygulamalar geliştiriyoruz.”

Sürdürülebilirlik raporu yayımladı

Hem başarılarının devamlılığı hem de daha yaşanabilir bir dünya için lojistik faaliyetlerini sürdürülebilir politikalarla yürüttüklerinin altını çizen Garip Sahillioğlu, “2020-2022 dönemi için sürdürülebilirlik raporu yayımladık. 3 yıllık süreçte, Hadımköy Lojistik Merkezi’nde enerji verimliliği çalışmalarını aksiyon planımıza dahil ederek aydınlatmalarda led dönüşümü projesi ve elektrikli ekipmanlarımızda lityum iyon pile dönüş projelerini devreye aldık. Düzenli emisyon raporlaması gerçekleştirdiğimiz müşteri sayımız 2023 yılında da katlanarak artış göstermektedir. Sürdürülebilirlik odağında tesislerimizdeki elektrikli araç şarj istasyonları kurulumları ve Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımlarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Mars Logistics, sürdürülebilirlik çalışmalarına önem veriyor

2023 yılında Sürdürülebilirlik Raporu yayınlamasının yanında enerji verimliliği alanında yapılan analizler, enerji yönetimi uygulamaları neticesinde enerji kaynaklarının verimli yönetilmesi, enerji performansının iyileştirilmesi ve enerji kaynaklı karbon emisyonunun nötr olması yolundaki çalışmalarını ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesi ile sistematik hale getiren, yenilenebilir enerjisini IREC ile sertifikalandıran ve Crif Türkiye tarafından SRD değerlendirmesinde iki yıl üst üste sürdürülebilirlik performansında B seviyede çıkarak ortalama üstünde yer alan Mars Logistics, Hadımköy Çatıüstü Güneş Enerji Santrali projesi, enerji verimliliği projeleri, sıfır atık yönetimi, yağmur suyu projesi gibi sürdürülebilirlik çalışmalarına firmanın her alanında devam ediyor.

Çalışanlara yönelik projeler hayata geçiriliyor

İnsan kaynakları uygulamalarının ve çalışmalarının da her zaman gündemlerinde olduğunu söyleyen Sahillioğlu, “Çalışanlarımız için sunduğumuz Eğitim Geliştirme Projesi, Oryantasyon Geliştirme Projesi, Rotasyon Projesi ve Çalışan Esenlik Projeleri’ni uygulamaya devam edeceğiz. İSG Bilinçlendirme Çalışmalarımız da aynı şekilde devam ederken Periyodik Kontrollerde QR Kod Uygulaması, Ergonomik Risk Analizleri ve Forkliftlerde Red Zone Uygulaması Projelerini de hayata geçirdik” dedi.

“Kadın istihdamını şirketin her alanında artıracağız”

2 bin 850 kişilik uzman kadroda kadın istihdamını artırmak için çalışmalara devam edildiğini ifade eden Sahillioğlu, 2021 yılında hayata geçirdikleri Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur projesine vurgu yaparak, “2021 yılında başlattığımız Eşitliğin Cinsiyeti Yoktur projemiz ile toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların dışında stratejik planlamamıza eklediğimiz ‘Yeni İstihdamda Kadın Çalışan Oranı Hedef %30’ maddemiz ile kadın istihdamını erkek egemen olarak bilinen lojistik sektöründe artırmayı hedeflerimizden biri olarak belirledik” sözlerini kaydetti.

Sözlerinin devamında 2020 yılının sonunda, maddenin eklenmesinden önce yeni istihdamlarda kadın çalışan oranının %19 olduğuna dikkat çeken Sahillioğlu, 2023 yılının sonunda bu oran %34’e yükseldi. 2024 yılında bu maddeyi gerçekçi ve ulaşılabilir olması adına ‘Yeni istihdamda kadın çalışan oranını önceki yıla kıyasla %10 artırmak’ olarak güncelledik. 2021 yılında kurulan Mars Sürücü Akademisi projesine de kadınları da dahil ettik. Şu anda akademi mezunları da dahil olmak üzere 30 kadın tır sürücümüz hizmet veriyor. Değişimin öncelikle içimizde başlayacağına inanıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği için çalışmalara devam edeceğiz ve kadın istihdamını şirketin her alanında her yıl artırarak değişimi öncelikle içimizde başlatarak yayacağız” açıklamalarını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 2 =

scroll to top