IPAF, PLATFORM KAZALARININ NEDENLERİNİ İNCELEDİ

IPAF TARAFINDAN HAZIRLANAN KÜRESEL PLATFORM GÜVENLİK RAPORUNA GÖRE EN FAZLA PLATFORM KAZASININ KONTROLLÜ ÇALIŞMA ALANALARI DIŞINDA YAŞANDIĞI AÇIKLANDI. RAPORDA KAZA NEDENLERİ İNCELENDİĞİNDE İSE PLATFORMDAN DÜŞME, ELEKTRİK ÇARPMASI VE PLATFORMUN DEVRİLMESİ SONUÇLARIYLA KARŞILAŞILDI.

IPAF, personel yükseltici platform sektörüne yönelik Küresel Platform Güvenlik Raporu hazırladı. Dünya genelinde meydana gelen kaza nedenlerinin araştırılması sonucu hazırlanan rapor, platform kazalarıyla ilgili platform sektörüne önemli bilgiler sunuyor. Her görevin güvenli bir şekilde planlanıp, yürütülmesi gerektiğinin belirtildiği raporda; personel yükseltici platformların, çok çeşitli uygulamalar ve inşaat projeleri veya fabrikalar ve depolar gibi kontrollü alanların dışında yolların yanı sıra halka açık alanlarda daha yaygın olarak kullanıldığı açıklandı. Analizler, kamuya açık yerlerde kullanılan bir platformun, kontrollü çalışma yerlerinde kullanılan platformlara göre kaza gerçekleşme olasılığının orantılı olarak daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Kontrollü iş sahalarının dışında meydana gelen kazaların nedenleri incelendiğinde ise platformdan düşme, elektrik çarpması ve platformun devrilmesi nedenleri ortaya çıktı. Raporda kazaların önüne geçmek için en önemli yolun operatör eğitiminden geçtiği belirtiliyor. Tüm operatörler uygun bir seviyeye, örneğin IPAF’ın yöneticiler için hazırladığı platform kursu kullanılarak, denetçiler ve yöneticiler eğitilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca yöneticilerin, tüm operatörlere ortak güvenlik önlemlerini hatırlatmak için günlük brifinglerde ve ara veya mürettebat odalarında ücretsiz Andy Access sitesi güvenlik posterlerini kullanması gerektiği hatırlatıldı.

DÜŞME

Yüksekten düşüşler, platform kullanılırken ölümcül olayların en başında geliyor. Bu düşmelerin önüne geçmek için platformun sepetinde çalışacak kişilerin gerekli emniyet ekipmanlarıyla iş güvenliğini alması ve güvenli çalışma ortamını oluşturması gerekiyor.

ELEKTRİĞE MARUZ KALMA

Yüksek voltajlı elektrik hatlarında ya canlı olarak veya yüksekte çalışmaktan kaynaklanan çok sayıda elektrik ölümler meydana geliyor. Bu olayın önüne geçmek için öncelikle çalışılacak alanda çevre kontrolü yapılması ve gerekli tüm tedbirlerin alınması gerekiyor.

PLATFORM DEVRİLMESİ

Yüksek bir platformun devrilmesi, platform kullanıcıları için ölümle sonuçlanabilir. Aşırı eğim, yetersiz zemin koşulları, dengeleyicilerin veya destek ayaklarının yanlış yerleştirilmesi veya aşırı aşırı yüklenme nedeniyle devrilmeler yaşanıyor. Bu noktada özellikle araçüstü platformların kurulması noktasında zemin kontrolü operatör açısından büyük önem taşıyor.

ÖNERİLER

Platform kullanılırken yüksekten düşmeler kazaların en yaygın nedeni arasında yer alıyor. Platformun güvenli kullanımını planlayarak yükseklikten düşmeler önlenebilir. Bu düşmelerin önüne geçmek için IPAF tarafından operatörlere bazı öneriler sunuluyor;

 • Yükseltilmiş personel daima ayakları yerde olacak şekilde platformun içinde kalmalı. Personel korkulukların üzerine çıkmamalı veya dışarıya yaslanmamalı.
 • Personel, çalışma platformuna yalnızca zemin seviyesinden veya platform şasisi üzerindeki erişim konumlarından girmeli veya çıkmalı.
 • Yöneticiler ve amirler platformları kullanmanın risklerini ve en iyi uygulamasını öğrenmeli ve anlamalı.
 • Yöneticiler platform operatörlerinin uygun şekilde eğitilmesini sağlamalı; iş için doğru makinenin seçildiğini ve tüm yükseklikte işler yeterince denetlenmeli.

DİKKAT!!!

Platformları yollarda ve halka açık alanlarda kullanmak oldukça riskli bir iş. Bu nedenle operatörlerin, platformları trafik yoluna değil güvenli bir yere yerleştirilmesi önemli. Platformlar, şantiyeye gidip gelirken güvenli bir şekilde yüklenmeli, emniyete alınmalı ve indirilmeli. IPAF bu konudaki önerilerini şu şekilde aktarıyor;

 • Halkın veya diğer araçların maruz kaldığı riski hafifletmek için çalışma alanınız ayırın.
 • Platformun yapısının hiçbir kısmının trafik yoluna uzanmadığından veya sallanmadığından emin olun.
 • Platform çevresindeki araç ve yaya hareketini kontrol etmek için bir trafik yönetim planı kullanın.
 • Düşen herhangi bir nesnenin aşağıdaki kişilere çarpmasını önlemek için platformun altındaki alanı kapatın.

PLATFORM TESLİMATI

 • Kullanıcılar, teslimatı planlamalı ve güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için gerekli adımları atmalı.
 • Platform teslimatlarının, tahsilatının ve nakliyesinin planlanmasından uygun bir süpervizör sorumlu.
 • Operatörler ve / veya dağıtım sürücüleri platformları doğru bir şekilde yüklemek ve boşaltmak için eğitilmeli.
 • Her çalışma sahasında açıkça belirlenmiş yükleme ve teslim alanları bulunmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − fourteen =

scroll to top