Haulotte’un yeni Compact Serisi, sektör temsilcilerinden tam not aldı

Acarlar Makine, Haulotte’un yeni Compact Serisi akülü makaslı platformlarının lansmanını gerçekleştirdi. Yüksek manevra kabiliyeti, erişim güvenliği, güvenlik önlemleri ve sıkışma önleyici özellikleriyle ön plana çıkan yeni seri, sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

Haulotte markasının Türkiye ve Türki Cumhuriyetler distribütörlüğünü başarıyla yürüten Acarlar Makine, yeni Compact Serisi akülü makaslı platformlarının lansmanında sektör temsilcileri ile buluştu. Yoğun ilgi ile karşılanan etkinlikte Compact Serisi’ndeki 8 metreden 14 metreye kadar olan akülü makaslı platformlar tanıtıldı. Oldukça büyük bir ilgi gösterilen lansmanda, katılımcılar yeni Compact serisini yakından inceleme şansı buldu.

Serkan ACAR – Acarlar Makine Genel Müdürü

“Yoğun ilgiden oldukça memnun kaldık”

Compact Serisi ve lansmana ilişkin değerlendirmelerde bulunan Acarlar Makine Genel Müdürü Serkan Acar, etkinliğe gösterilen ilgiden memnuniyeti dile getirdi ve şunları söyledi: “Bugün burada akülü makaslı ürün grubunun tanıtımını yapıyoruz. Yaklaşık 12 yıldır aynı makineler satıştaydı ancak bu yıl değişikliğe gidildi. Türkiye pazarı için ana grup olan akülü makaslı platformlar bizim için çok önemli. Tanıttığımız ürünler için oldukça güzel tepkiler aldık. Zaman geçtikçe ihtiyaçlar ve talepler değişiyor. Şu an tanıtımını yaptığımız ürün, tüm talepleri karşılayacak şekilde. Bu sebeple herkes memnun.”

Sektör analizi

Konuşmasında personel yükseltici platform sektörüne ilişkin yorum yapan Serkan Acar, “Platformlar, Türkiye’de zaten 10-15 yıldır yükselişte. 2022 yılının başından itibaren hem birikmiş talep hem pazardaki hareket ciddi bir talep artışına sebep oldu. Ancak durum böyle olunca da teslimatlarda sorun yaşanmaya başlandı. Bunlar büyük sorunlar değil, yeter ki talep olsun. Zaten genel olarak pazar çok iyi durumda” şeklinde konuştu.

Lansman büyük ilgi gördü

Lansmanın beklenilenden çok daha yoğun bir ilgiyle karşılandığını belirten Houlutte Orta Doğu Müdürü Arthur Danelian ise, “İnsanlar pandemi sebebiyle verilen zorunlu aranın ardından yüz yüze düzenlenen etkinliklere katılım sağlamaya özen gösteriyor. Lansmanımız da bu sayede oldukça büyük bir ilgiyle karşılandı” dedi.

Müşteriler yeni Compact serisindeki değişikliklerden memnun

Türkiye pazarına yeni sunulan Compact serisinin, müşteriler tarafından oldukça beğenildiğine değinen Arthur Danelian, yeni serideki değişiklikleri anlattı. Serideki en önemli değişikliğin, makinelerde elektrik gücünün kullanılması olduğuna dikkat çeken Danelian, “Müşterilerimizin isteklerini dinleyerek makinelerimiz üzerinde değişiklikler yaptık. Örneğin daha önce hidrolik olan makinelerimiz şu anda elektrikle çalışıyor. Bu sayede akü kapasitelerini düşürdük ve daha hafif, daha ucuz makineler yaptık. Makinedeki koruyucu sistemler ile joystickler üzerinde de değişiklikler oldu. Müşterilerimiz ilk aşamada bu değişikliklerden çok memnun kaldı. Avrupa’daki kiralama şirketlerimiz 6 aydır bu seriyle hizmet veriyor ve oldukça güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu durumun Türkiye’de de geçerli olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Makaslı platformların yeri sektörde oldukça büyük”

Dünya genelinde makaslı platformların sektörde oldukça büyük bir payı olduğuna değinen Danelian, Türkiye’de de durumun farklı olmadığını belirtti. 20 senedir Türkiye pazarında olduklarını ve makaslı platformlarda yakaladıkları başarının Acarlar Makine desteğiyle giderek arttığını vurgulayan Danelian, “Türkiye pazarında makaslı platformların payı oldukça büyük. Burada Acarlar Makine’nin başarılı hizmet politikası çok büyük önem taşıyor. Bizim en büyük müşterilerimizden birisi Türk Hava Yolları (THY), bununla beraber AVM’lerde de ürünlerimiz çok sık kullanılıyor. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da makaslı platformların pazar payı %50 kadar büyük. Dünya genelinde bir senede 250 bin manlift satılıyor ve bunların %50’si makaslı platformlar. Türkiye’de bu sene ağustos ayının sonuna kadar bin 400 makaslı platform satışı yapıldı. Çinli firmaların da bu pazara dahil olması durumu hareketlendirdi ancak şunu söyleyebilirim ki bizler bu sektörde kalitemizle fark yaratarak diğer firmalardan ayrılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yeni seri daha güvenli ve daha rahat bir çalışma imkanı sunuyor”

Compact serisinin muadillerinden farkına değinen Danelian, seride güvenli çalışma için ekstra önlemler alındığını belirtti. Güvenli ve konforlu bir çalışma imkanı sunan serinin özelliklerinden ve muadillerinden farkından söz eden Danelian, “%100 elektrikle çalışan bir seriden bahsediyoruz, en büyük fark bu. Makine elektrikli çalışınca hidrolik yağ risklerinin tamamı ortadan kalkıyor. Örneğin AVM’lerde makinelerin hidrolik olması durumunda yürüyüş motorlarının yağ kaçırma riski oluyor ama yeni seride bu yok. Tertemiz bir şekilde çalışabiliyorsunuz. Elektrikli motorlarda kumandalar oldukça hassas oluyor. Bu daha güvenli ve daha rahat bir çalışma imkanı sunuyor. Bizim için en önemli konu güvenlik. Bu seride güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardık ve operatörün yanlış talimat vermesi durumunda kontrolü makinenin almasını sağladık. Diyelim ki makineyi kullanan kişi bir hata yaptı veya yanlış talimat verdi, makine kendisini durduruyor” şeklinde konuştu.

Şarj ömrü 4 saatten 6 saate çıkarıldı

Danelian yeni serinin farklarının bunlarla sınırlı kalmadığını, yüksek teknolojinin entegre edildiği makinelerde dijital ekran özelliğinin kullanılacağına ve şarj ömrünün de uzatıldığına değinerek, “Kumandalara ekran özelliği ekledik. Bu sayede makinede oluşan arızaların ekrana yansıyarak çözümünün kolaylaştırılmasını sağladık. Ayrıca bu seride şarj ömrü 4 saatten 6 saate çıkarıldı. Makine operatörünün 6 saat aralıksız çalışmasının mümkün olmadığını düşünürsek makine neredeyse bir günün tamamında çalışabilir diyebiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 6 =

scroll to top