FARESIN, MEKALIFT İLE TÜRKİYE’DE

MEKALIFT, DÜNYANIN ÖNEMLİ TELESKOPİK YÜKLEYİCİ MARKALARI ARASINDA YER ALAN FARESIN INDUSTRIES SPA’NIN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ OLDU. İTALYAN MENŞEİLİ MARKANIN HEM TARIM HEM DE İNŞAAT SEKTÖRÜNE HİTAP EDEN ÜRÜNLERİNİ PAZARA SUNAN FİRMA, KISA SÜRE İÇERİSİNDE ÖNEMLİ SATIŞLARA İMZA ATTI.

İş makinesi ithalat ve ihracatıyla faaliyetlerine başlayan MekaLift, 2020 yılı itibariyle, dünyanın önde gelen teleskopik yükleyici markası Faresin’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Firma, Faresin distribütörlüğünün yanı sıra Danimarka menşeli vantuzlu cam robotu üreticisi olan Smart Lift markasının da Türkiye, Türki Cumhuriyetler ve Gürcistan temsilciliğini yürütüyor. Endüstri Lift And Handling (LHT) olarak uzman yönetici kadrosu ile müşterilerine en iyi ve en profesyonel hizmeti vermeyi hedefleyen MekaLift’in Genel Müdürü Mehmet Karakaya ile görüşerek, Faresin distribütörlüğü hakkında konuştuk.

MEKALIFT NE ZAMAN KURULDU? FAALİYET ALANLARI NELERDİR?

2018 yılının Kasım ayında kurulan MekaLift, iş makinesi ithalat ve ihracatıyla ticari faaliyetlerine başladı. İlk etapta uluslararası pazarda geçerliliği olan 2.el mobil vinçlerin alım satımına aracılık etmeye başladık. Mevcut portföyümüzle Ortadoğu’da ve Türki Cumhuriyetler’de daha önceden bağımız olan müşterilerimize makaslı platform satışlarımız oldu. Ayrıca 2020’nin Şubat ayında Smart Lift markasının distribütörlüğünü üstlendik. Ardından teleskopik yükleyici alanında da Faresin’in temsilcisi olduk. Şu anda temsilciliğini yaptığımız tüm markaların satış, yedek parça tedariği ve satış sonrası hizmetlerinin öneminin ve sorumluğunun bilincindeyiz. Uzman yönetici kadromuzun uluslararası tecrübeleri ile en iyi ve en profesyonel hizmeti vermek öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor.

FARESIN DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ NASIL GELİŞTİ?

Faresin markasını daha önceden tanıyor ve biliyorduk. Türkiye’deki pazarlama faaliyetlerinin doğru yapılmadığını gözlemliyorduk. Daha sonra marka ile iletişim kurduk ve 2020 Ekim ayı itibariyle Faresin’in Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olduk. Faresin ile olan iş birliğimiz şu an için sadece Türkiye’yi kapsıyor. Aslında Azerbaycan için konuşmalarımız oldu ama öncelikle Türkiye’deki Faresin’in bilinirliğini geliştirelim, mümkün olduğu kadar çok müşteriye ulaşalım, makinelerin satış adedini yükseltelim istedik. Bu sebepten dolayı şu anda çok fazla açılmak istemiyoruz. Öncelikle Türkiye yapılanmamızı tamamlayacağız, ardından farklı ülkelerdeki hedeflerimize yöneleceğiz.

FARESİN İLK ETAPTA HANGİ ÜRÜNLERİNİ TÜRKİYE’YE GETİRECEKSİNİZ. TARIM VE İNŞAAT GRUBU OLARAK BİR AYRIMA GİDİLECEK Mİ?

Faresin daha çok tarım sektörüne hitap eden bir ürün gamına sahip. Markanın inşaat sektörüne sunduğu modeller sınırlı. İlk etapta tarım ve inşaat alanında en çok tercih edilen 6 ve 17 metre olmak üzere iki farklı modeli Türkiye’ye getirdik. Önümüzdeki günlerde de Faresin’in 6, 7, 9, 11 ve 17 metrelik teleskopik yükleyicilerini Türkiye’ye getireceğiz. Pazara sunduğumuz hem inşaatta hem tarımda kullanılan 6 metrelik makine, 2600 kilogram ve kompakt bir yapıya sahip. 17 metrelik makine ise ayak basmalı 4.000 kg kapasiteli olduğu için genelde inşaat sektöründe tercih edilen bir ürün.

FARESIN’İN TELESKOPİK YÜKLEYİCİLERİ DAHA ÇOK HANGİ ÖZELLİKLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR?

Faresin teleskopik yükleyicilerinin en büyük özelliklerden bir tanesi yakıt tasarruflu olması. Araştırmalarımızda farklı markalara ait teleskopik yükleyici kullanan müşterilerimiz ile konuştuk ve Faresin’in diğer markalara göre % 20 daha az yakıt tükettiğini söylediler. Bunun haricinde Faresin’in makinelerinde klasik, HLS ve VPS olarak tanımlanan 3 tane donanım bulunuyor. Klasik başlangıç paket, HLS orta paket, VPS de genelde tarım sektöründe tercih edilen bir özellik. Bu özellikler sayesinde makine, engebeli arazilerde ağzında yük varken taşımada kolaylık sağlıyor. Yokuş aşağı arazilerde makine kontrollü bir şekilde kendini rampadan aşağı indirebiliyor. Bu da makineleri diğer markalardan ayrıştıran özelliklerinden biri tanesi. Ayrıca makinenin HLS paketinde 2 ileri 2 geri manuel vitesli modelimiz var. Makinenin ikinci viteste maksimum ulaşabildiği hız 40 km. Bu da inşaat sektöründe kiralama yapan firmaların A noktasından B noktasına giderken nakliye ve taşıma ihtiyacı olmadan makineyi hızlı bir şekilde bir işten diğer işe götürürken lojistikte aradığı bir özellik.

MEKALIFT’IN FARESIN İLE TELEHANDLER PAZARINDAKİ HEDEFİ NEDİR? 5 YIL SONRA PAZARDA NEREDE YER ALIRSINIZ?

2021, telehandlar pazarında ilk yılımız olacak. Koronadan dolayı herhangi bir engelle karşılaşmazsak, hayat normal akışında devam ederse ilk yılımızda telehandler pazarında yüzde 5’lik bir pazar payı hedefliyoruz. 5 yıl sonra ise pazarda ilk 3 marka arasında yer almayı hedefliyoruz. Çünkü markamızın kalitesine güveniyoruz. Özellikle sektördeki ilk 3 büyük markanın fiyatlarına göre çok uygun fiyatlarımız var. Kaliteyi uygun fiyata sunacağız. Bu başarıları elde etmek zaman ve yatırım isteyen bir süreci kapsıyor. Şu anda gerekli yatırımlarımızı yapıyoruz. Türkiye’nin kritik otoyollarının en önemli kesişme merkezlerinde totemler kiraladık. Bu alanlarda 1 yıl boyunca Faresin ve MekaLift’in reklamları olacak. Fuarlarda kendimizi göstereceğiz, demo turları yapacağız. 5 yılın sonunda da Türkiye pazarındaki ilk 3 firmadan bir tanesi olmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

scroll to top