Azerbaycan’la Türkiye arasında tarihi adım

Azerbaycan’la Türkiye arasındaki ticareti önemli oranda artıracak tarihi bir adım atıldı. Türk taşımacılarına önemli maliyet avantajları sağlayan yeni düzenlemeyle Azerbaycan’a yapılan ihracat kolaylaşacak.

Azerbaycan’da 30 Mart’ta yürürlüğe giren kararname ile yanıcı madde taşımalarından alınan ücret kaldırıldı. Ağır yük taşıtları için şehir vergisi uygulaması sona erdirilirken bu taşıtlar için azami sınır uluslararası standartlara getirilerek 41 tona yükseltildi.

Transit taşımalara teşvik

Uygulama, Azerbaycan’a ve Azerbaycan üzerinden Rusya, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan gibi Orta Asya ülkelerine nakliye yapan Türk taşımacılarına büyük kolaylık getiriyor, maliye avantajı sağlıyor. Düzenleme, Azerbaycan’a yapılan ihracatı kolaylaştıracağı gibi Azerbaycan üzerinden transit taşımaları teşvik edecek, Orta Koridoru daha da güçlendirecek.

Türk taşımacılarına düşük maliyetle taşıma imkanı

Azerbaycan’ın aldığı karar ile sınır kapılarında ücretli geçiş belgesi uygulaması sona ererken, geçiş belgesi olmayan ülkelere ait taşımalara da müsaade edilmeyecek.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yapılan anlaşmayla geçiş belgesi kotaları daha önce 49 binden 115 bine yükseltilmişti. Yeni uygulama ile bazı ülke taşımacıları sorun yaşarken Türk taşımacıları çok daha düşük maliyet ile taşıma yapmaya devam edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =

scroll to top