HELI forkliftler, ENKA Pazarlama ile 2023 yılını yüzde yüz geçer not ile tamamladı

Çin’in en büyük, dünyanın ise 7. büyük forklift üreticisi HELI, Türkiye distribütörü olan ENKA Pazarlama ile müşteri gereksinimlerini en üst düzeyde karşılıyor. ENKA Pazarlama Forklift Satış Direktör Yardımcısı Hande Balkaya, “Satışlarımızın bu kadar olumlu sonuçlanması; ekibimizin tutkusu, çabaları ve azmi sayesinde gerçekleşti. Yetkin ekibimizin yanında markamız; ürün çeşitliliği ve sağlamlığıyla da ön plana çıkıyor. Fiyat fayda eğrisini incelediğimizde de yapılan yatırımın karşılığını kullanıcılar çok kısa sürede alıyorlar” dedi.

Dünyanın önde gelen forklift ve depolama ekipmanı üreticisi HELI, kullanıcıların çalışma ve yaşam kalitesini iyileştirme hedefiyle; daha kullanışlı, verimli ve çevre dostu taşıma ekipmanları geliştirmeyi sürdürüyor.Markanın Türkiye distribütörü olan ENKA Pazarlama, 1992 yılından bu yana faaliyet göstererek Türkiye genelinde yayılan ofisleri, her bir ürün grubu için satış ve satış sonrası hizmet veren personeli ve yetkili bayi ağıyla birlikte müşteri memnuniyetini sağlıyor. HELI’nin 2023 yılındaki ürünleri, pazar durumu ve gelecek yıllardaki stratejileri hakkında ENKA Pazarlama Forklift Satış Direktör Yardımcısı Hande Balkaya detaylı açıklamalarda bulundu.

Hande BALKAYA – ENKA Pazarlama Forklift Satış Direktör Yardımcısı

Forklift ürün gamı dizel üründen elektrikli ürün grubuna yöneliyor

Forklift pazarının ekonomik koşullar, endüstri talepleri, teknolojik gelişmeler ve ticaret hacmi gibi faktörler ile birebir bağlantılı olduğuna değinen ENKA Pazarlama Forklift Satış Direktör Yardımcısı Hande Balkaya, “Türkiye, lojistik konumu ile doğru orantılı olarak büyüyen ve gelişen bir ülke konumunda yer alıyor. Forklift pazarı; son yıllarda dizel üründen elektrikli ürün grubuna doğru evrildi. Güncel verilere göre yüzdesel olarak baktığımızda; elektrikli ürün grubu hacminin, dizel ürün grubu hacminden daha fazla olduğu görülüyor. 2023 yılı için toplam 30 bin adet ürünün Türkiye’ye ithalatının gerçekleşmesi bekleniyor” diyerek aradaki farka vurgu yaptı.

“HELI, dünya sıralamasında 7. sırada yer alıyor”

HELI’nin 1958 yılından bu yana forklift pazarında yer aldığını söyleyen Hande Balkaya, “Markanın merkez ofisi Çin’in Anhui eyaletine bağlı Hefei şehrinde bulunuyor. Dünya sıralamasında, Anhui Forklift Group (HELI) 7. sırada, Çin pazarında ve Çin markası olan ürünlerin içerisinde ise 1. sırada yer alıyor. Marka, Çin’in doğu, güney, batı, kuzey ve orta bölgelerinde bulunan 7 büyük imalat üssünde üretim yapıyor. Çin’de 24 ilde doğrudan satış şirketi ve yaklaşık 500 ikinci ve üçüncü seviye satış ve hizmet ağı bulunan HELI, 5.000 kişiden oluşan profesyonel satış ve hizmet ekipleriyle müşterilerine çözüm sunuyor. Temel bileşenler (şanzıman ve tahrik mili, yüksek dayanıklılıkta döküm, silindir, yönlendirme mili, ataşman, çatal, akü, motor, hortumlar vb.) ise kendileri tarafından imal ediliyor. HELI ürünleri, dünya çapında 150’den fazla ülke ve bölgeye satılıyor” sözlerini kaydetti.

 “Testlerde başarılı sonuçlar elde ediyoruz”

Pazar talepleri düşünüldüğünde ağırlıklı olarak lityum akülere yönelim olduğuna dikkat çeken ve HELI’nin de bu yönde ürün geliştirmelerine devam ettiğini bildiren Hande Balkaya, “Değişen taleplere göre şu anda lityum akülü ürünlere ağırlık vermiş durumdayız. Güncel olarak 1.6 ton ile 7.0 ton arasında lityum akülü elektrikli forkliftlerimiz ve 2.5 ton ile 16 ton arası dizel forkliftlerimiz bulunuyor. Ürünlerimizin; işçilik, performans ve kalitesi konusunda kullanıcılarımızdan yüzde yüz geçer not alması, yaptığımız doğru seçimlerin bir göstergesi diyebilirim. Talepler doğrultusunda depo içerisinde kullanılan; akülü transpaletler, istif makineleri, reach truck gibi ürünler için de lityum akülü ürünlerimiz mevcut. Bunun yanı sıra dizel forkliftlerde Stage 5 motorlu ürünlerimiz de ürün gamımızda yer alıyor. Dizel forkliftlerimiz, piyasada üst segment olarak bilinen markalar ile eş değer özellikte ve alanında kendini ispatlamış komponent markalar üzerinde kullanılıyor. Ürünlerimizin şasi kalitesi ve performans değerleri oldukça yüksek. 3.5 tona kadar olan ürünler için Japon menşeili Kubota marka, daha büyük tonajlarda ise Deutz ve Cummins marka motor kullanılıyor. Ürünlerimiz fabrika çıkışlı olarak ısıtıcılı kabinli olarak teslim ediliyor. Yapılan demolarda, operasyon sahalarında rakip markalar ile yapılan testlerde başarılı sonuçlar elde ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HELI markası ana ürün grupları:

 • Elektrikli forklift
 • Kurşun asit akülü veya lityum akülü 18 tona kadar lityum akülü elektrikli forklift
 • 45 tona kadar dizel forklift
 • Akülü transpalet
 • Akülü istif makineleri
 • Reach truck
 • Arazi tipi forkliftler
 • Teleskopik tip forklift
 • Tow truck – Elektrikli veya dizel seçenekli
 • Sipariş toplayıcı
 • Makaslı platform
 • Liman ekipmanları
 • AGV – Otomasyon uygulamaları

En çok tercih edilen modeller arasında, lityum akülü forkliftler yer alıyor

Yeni nesil ürünlerde lityum akülü forkliftlerin en çok tercih edilen modeller arasında yer aldığını vurgulayan Hande Balkaya, bu ürünlerin; akü bakımı gerektirmemesi, istenildiği zaman şarj edilebilme özelliği ve akünün uzun yıllar kullanılabilmesi özellikleriyle ön plana çıktığını belirtiyor. Balkaya, doğru ve efektif kullanım için tek akü ile uzun saatler çalışma imkanı verdiklerini de sözlerine ekleyerek, kullanıcıların çalışma saatine göre tercih yapabildiklerini ve yedek akü yatırımı yapmak zorunda olmadıklarını bildirdi. Ayrıca işletme maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda elektrikli forkliftlerin, firma dostu olduğunu da kaydetti.

 “Müşteri odaklı yaklaşımımız sayesinde, büyük bir ilerleme kaydettik”

ENKA Pazalama’nın 2023 yılı boyunca yürüttüğü hizmetleri hakkında detaylı bilgiler aktaran Balkaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2023 yılı bizim için yeni ürünler, yeni anlaşmalar, müşteri skalasının çeşitlendirilmesi, ekibimizin büyümesi ve stok planlaması konularında çok verimli bir yıl oldu. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek kalite standartlarımız ve müşteri odaklı yaklaşımımız sayesinde, büyük bir ilerleme kaydettik. Satışlarımızın bu kadar olumlu sonuçlanması aynı zamanda ekibimizin tutkusu, çabaları ve azmi sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyi yakından takip eden ve operasyonel olarak kullanıcıya çözüm ortaklığı yapan bir marka ile pazarda hizmet veriyoruz. Markamız; ürün çeşitliliğinin yanında, sağlamlığı ile de ön plana çıkıyor. Fiyat fayda eğrisini incelediğimizde de yapılan yatırımın karşılığını kullanıcılar çok kısa sürede alıyorlar. Kaliteli malzeme kullanımı, dayanıklılık, uzun ömürlü ürünler, sağlam tasarım ve güvenilir performans faktörleri; ENKA Pazarlama olarak dikkat ettiğimiz unsurlar arasında bulunuyor. Müşteri memnuniyetine odaklı olmak her zaman fark yaratıyor. Müşteri geri bildirimlerine dayalı ürün geliştirme süreci, satış sonrası hizmetlerdeki performans ve müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler sunma konularında da sürekli gelişim ve dönüşüm sürecini dinamik tutmaya çalışıyoruz.”

ENKA Pazarlama’nın 2024 hedefi: “Sektördeki konumunu daha da güçlendirmek”

ENKA Pazarlama olarak; İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya, Bursa, Diyarbakır ve Trabzon illeri ve çevrelerinde servis hizmeti verdiklerini söyleyen Hande Balkaya, “Türkiye genelinde yetkili servis bayilerimiz bulunuyor. Yedek parça olarak ana merkez üzerinden organizasyonlar yürütülüyor. Satışlara ve ürün modellerine göre güncel yazılımlar ve yedek parça stoku düzenli olarak tedarik ediliyor. Belirli aralıklarla uzman mühendis kadromuz ve yurt dışından gelen mühendisler ile birlikte hem kendi ekibimize hem de yetkili servis bayilerimize ürün üzerinde uygulamalı eğitimler veriliyor. Yetkili ve uzman servis mühendislerimiz, ihtiyaçları olan bilgilere hızlı ulaşabilmek adına üretici ile oluşturulan sohbet kanalları üzerinden de canlı bağlantı kurup hızlı aksiyon alabiliyor. Bundan sonraki hedefimiz, bu başarıyı sürdürerek müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek ve sektördeki konumumuzu daha da güçlendirmek olacak. 2024 yılında da aynı azim ve kararlılıkla çalışarak, firmamızın büyüme ve gelişmesine katkıda bulunmayı sürdüreceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 3 =

scroll to top