PLATFORM PAZARININ YÜKSELEN MARKASI: ELS LIFT

ELS LİFT, YURTDIŞI VE YURTİÇİ PAZAR PAYINI ARTTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARINI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR. 2019 YILINDA ÜRÜTİMİNİN YÜZDE 74’ÜNÜ DIŞ, TÜZDE 26’SINI İSE İÇ PAZARA SUNAN ŞİRKET, 5 AYRI ÜRÜN KATEGORİSİNDE 14 FARKLI ÜRÜN SEÇENEĞİ İLE ULAŞILABİLİRLİK, UYGUN MALİYETLİ YEDEK PARÇA DESTEĞİ, ETKİN SERVİS HİZMETİ VE REKABETÇİ FİYAT POLİTİKASIYLA PAZARIN KISA SÜREDE YÜKSELEN MARKASI HALİNE GELDİ. ICT OLARAK, MARKANIN SATIŞ VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ İRFAN İŞMAK’I ZİYARET EDEREK, ELS LIFT’IN YURTİÇİ VE YURTDIŞI PAZARIDNAKİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALDIK.

İRFAN IŞMAK – ELS LIFT SATIŞ ve PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

Malumunuz personel yükseltici platform sektörü geçen yıl çok parlak bir sene geçirmedi. Bu kapsamda ELS Lift, 2019 yılını nasıl tamamladı?

Geçtiğimiz yıl içerisinde gelişen ekonomik sıkıntılar ve iç pazarda meydana gelen daralmalar, tüm sektörde sarsıcı dalgalanma yaratmış olmasına rağmen ELS Lift olarak, Avrupa’da bulunan mevcut bayiliklerimizin yanı sıra 25’den fazla ülkeye ihraç etmeye devam ettik. Hızlı bir şekilde yükselişte olan makine adetlerimizin hacmini ve her geçen gün yurtdışı/yurtiçi pazar payını arttırmaya yönelik çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle sürdürüyoruz. 2019 yılı için % 30 oranında büyümeyi amaçladığımız hedefimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Yurtiçi pazarının daraldığı bu dönemde tüm firmalara ihracata ağırlık verdi. ELS Lift’in bu konuda ne gibi çalışmalar yaptı?

Personel yükseltici platform sektörü, başta Çin, Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde olmak üzere 2019 yılını büyüme ile sonlandırdı. Yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı yönelim gösterdiğimiz ihracat payımız 2018-2019 dönemine göre % 20 arttı. İç piyasayı hareketlendirmek adına ise 2018 yılının son çeyreğinde ‘’Yenileme Merkezi’’ hizmetimiz devreye alındı. Faaliyetlerini fabrikamız bünyesinde sürdürdüğümüz Yenileme Merkezi Hizmetimiz (Refurbishment) müşterilerimizin her marka makinesinin kullanım ömrünü arttırıp daha fazla iş gücü elde etmesini sağlamak amacıyla uzman ekiplerimiz tarafından verilmeye başlandı. Uluslararası arenada ELS Lift markasına olan güveni pekiştiren Yenileme Merkezi, sunduğu 1 yıl üretici garantisinin yanı sıra, teknik servis giderleri ve zaman kaybının aksine, uygun maliyetli çözüm ortağı olmaya devam etti. ‘’Yeniden Başla!’’ sloganı ile ivme kazandırdığımız yenileme işlemi görmüş 2. EL makine satışlarımızda domestik ve küresel pazarda çok ciddi satış hacimleri yakalandı. ELS Lift olarak, Yenileme Merkezi Hizmetimiz; 2. El değerlemesini global çapta yükselterek, ELS Lift markasını tercih edilen bir marka kılmıştır.

Şu anda hangi ülkelerde ELS Lift ürünleri yer alıyor? Yurtdışı yapılanmasıyla ilgili çalışmalarınız devam ediyordu, son durum nedir?

2019 yılı itibariyle Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan, Belarus, Ukrayna gibi ülkelerde bayiliklerimiz mevcuttur. Bu ülkelere ek olarak Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Polonya, Şili, İsrail, Azerbaycan, Avustralya, Hollanda gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde bulunan kurumsal şirketler ile bayilik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yıl içerisinde, her yıl devam ettiği gibi bayilik ağımızı yeni ortaklıklarla genişletmeyi hedefliyoruz. 2020 yılının ikinci yarısında Avrupa’da ki bayi ve müşterilerimize daha iyi bir servis hizmeti verebilmek adına ‘’ELS LIFT Europe’’ projesi, kararlaştırılan üç ülkeden birinde hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Türkiye’de yerli üretimin ön planda tutulduğu bir dönem başladı. Bu kapsamda pazarın ve pazardaki oyuncuların yerli üretim gerçekleştiren ELS Lift’e bakış açısı nasıl?

Personel yükseltici platform sektöründe özellikle pazarda ithal ürünlerin yer aldığı ülkemizdeki potansiyel manlift kullanıcısı için sunduğumuz, ulaşılabilirlik, uygun maliyetli yedek parça desteği, etkin servis hizmeti ve rekabetçi fiyat politikamız sayesinde kullanıcının tercih ettiği bir marka olduk. Ürün gamımızda yer alan farklı metrajlarda ki makine modelleri ve makine modeli çeşitliliği sebebi ile her türlü ihtiyaca cevap verebiliyor oluşumuz sağladığımız bir diğer avantajdır.

 

ELS Lift’in 2020 yılı yurtiçi ve yurtdışı hedefleri nelerdir?

2019’un son çeyreğine doğru gelişen ekonomik iyileşmeler sonucunda sektörde yaşanmaya başlayan hareketlenmelerin, 2020 yılında daha da ivme kazanarak artması bekleniyor. 2020 yılında iç pazardaki faaliyetlerimize son kullanıcı ve işletmeci/kiralamacı olarak adlandırdığımız müşteri gruplarını hedef alarak çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırmayı planlamaktayız.

Özellikle ihracat tarafındaki beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz kapasite artışı sebebi ile 2020’de üretim adetlerimizde ciddi artış yaşanacağını umut ediyoruz. Her zaman olduğu gibi yeni pazarlara odaklanmaya devam edeceğiz. İhracat tecrübemize dayanarak, kendimize prensip edindiğimiz bölgesel odaklanmanın dışında ihracat ağımızı genişleterek olabildiğince fazla pazara ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bu prensibin altında yatan kök nedenimiz, 2018-19 yıllarında gözlemlediğimiz dünya çapında ki ticari savaşların, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde de getirebileceği olumsuz etkilerden korunmayı barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =

scroll to top