Uzman Forklift, IMOW forkliftler ile yenilikçi çözümler sunuyor

İstif makineleri sektörüne yenilikçi çözümler kazandıran Uzman Forklift, “Yeşil Devrim” projesi kapsamında çalışma ömrünü tamamlamış dizel forkliftleri kullanıcılarından alarak, yerine lityum iyon aküye sahip ‘IMOW’ forkliftleri sunuyor.

İstanbul merkezli kurulan Uzman Forklift; çözüm odaklı yaklaşımı ve kaliteli hizmet anlayışı ile satış, servis ve pazarlama alanlarındaki faaliyetlerini başarıyla sürdürüyor. IMOW marka forkliftlerin Türkiye distribütörlüğünü yürüten firma, TCM, TAILIFT ve CTPOWER marka forkliftlerin de yetkili servis ve ana satış bayiliğini üstleniyor. Makina Market olarak Uzman Forklift Genel Müdürü Beytullah Ateş ile bir araya gelerek, firmanın hedeflerini ve sunduğu yenilikçi çözümleri konuştuk.

Beytullah ATEŞ – Uzman Forklift Genel Müdürü

Şirketinizin kuruluşundan ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

2004 yılında kurulan firmamız, 2014’de yapısal yenilenme sürecine girerek son halini aldı. Firmamız, İstanbul Tuzla Deri OSB’deki yerinde faaliyetlerine devam ediyor. Ağırlıklı olarak forklift servisi ve forklift özel imalat alanlarında faaliyet gösteren firmamız, özellikle son kullanıcıların yanında olarak forklift – iş makineleri servis ve distribütör firmalarına da çözüm ortağı olarak hizmet sunuyor. Şu anda lityum akülü çevreci IMOW forkliftleri ithal eden ve Türkiye geneli satış servis ağı kullanan bir firmayız. Sıfır ve 2. El forklift satışının yanında kurumsal firmalara forklift ve depo ekipmanları kiralıyoruz. Mevcut durumda 25 kişiye istihdam sağlayan firmamız, sektöre yeni nesilleri teknik elaman olarak kazandırmaya devam ediyor.

Distribütörlük ve bayilik hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Enka Pazarlama’nın distribütörlüğünü yaptığı TCM, TAILIFT ve CTPOWER marka forkliftlerin yetkili servis ve ana satış bayiliğini yapıyoruz. Ayrıca bu markaların orijinal yedek parçalarının da satışını yapıyoruz. IMOW markasının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. Özellikle çevreci olması ve ülkemiz forklift kullanım alışkanlıklarından kaynaklı problemlerin, dizel veya kurşun asit akülü forkliftlerin kendi yapısal problemlerini ortadan kaldırmayı hedefleyerek, akülü çevreci IMOW forkliftlerini Türkiye piyasasına sunduk.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerden detaylıca bahseder misiniz?

Lityum iyon teknolojili forkliftlerimiz, dizel forklift şasesinde 2,5 tondan 5 tona kadar forklift ve aynı teknolojiyi kullanan akülü transpalet ve akülü istif makinelerini kapsıyor. Eski nesil akülü forkliftler, LPG’li forkliftlere alternatif olarak tercih ediliyordu. Kapalı alanlarda gürültü ve egzoz gazı salınımını yok etmek için bu yönde talep geliyordu. Ancak açık alanlardaki çalışma koşulları ve bozuk zemin, bu makinelerin kullanımı için uygun değildi. Dolayısıyla bu alanda dizel yakıtlı forkliftlerin kaçılmaz bir hakimiyeti söz konusuydu. Biz dizel şasisinde lityum iyon teknolojili forkliftleri geliştirdiğimizde tüm endüstriyel elleçleme süreçlerini tek makineyle yapabilir hale getirdik. Kapalı alandaki kusursuz çalışmasının yanında açık sahalardaki bozuk zemin ve elverişsiz hava koşulları artık yeşil enerji kullanan forkliftler için problem olmaktan çıkıyor.

En çok tercih edilen ürünlerinizden ve sunduğunuz diğer ürünlerden bahseder misiniz?

Forklift pazarında ipi göğüsleyen ürünümüz 3 ton lityum akülü forkliftlerdir. Bunun yanında akülü transpalet ve istif makineleri de lojistik depoları için yoğun ilgi görüyor. Forkliftimizi eşsiz kılan bir diğer özelliği ise akülü forkliftlerin zayıf yönlerinin Lityum İyon akü teknolojisi ile bertaraf edilmesidir. Kurşun asitli akülü forkliftlerde akü bakımı, akü şarjı, akü güvenliği ve şarj süresi gibi konular kullanıcılar için ciddi problem oluşturuyordu. Akü şarj edilirken tüm akü hücre kapaklarının açılması ve şarj sırasındaki elektroliz gazlarının dışarıya salınımını sağlamak gerekiyordu. Ayrıca kullanım koşullarına bağlı olarak birkaç yılda akü, kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyuyordu. Bu bakım süreci de ciddi bir maliyet yükü oluşturuyordu. İthal ettiğimiz lityum akülü forklift ve istif makineleri, cep telefonu şarjıyla eşdeğer bir pratiklikte şarj etme imkanı sunuyor.

2021 yılı satış hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2022 yılı hedefleriniz nelerdir?

2021 yılında global olarak derin bir ticari daralma yaşadık. 2021 yılının başında ürün test ve değerlendirmelerimizi yeni tamamlamıştık. Yılın ortalarına doğru müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz forklift ve istif makinelerimiz bizim beklentimizin üzerinde bir taleple karşılandı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde oluşturduğumuz satış ve servis bayileri ile 2022 hedef toplantısı yaptık. Bayiler özelinde hedef satış rakamlarını belirledik. Kısa süre içerisinde hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde ve her sektörde ürünlerimizin en çok talep edilen forklift haline geleceğini tahmin ediyoruz.

Forklift pazarında, payınızı artırmak için ne gibi adımlar atacaksınız?

Forklift pazarındaki payımızı öncelikle sektördeki emekçi firmalar ile birlikte yerel ve gerçekçi müşterilere ulaşarak sağlıyoruz. Dijital dünyanın tüm nimetlerinden yaralanmak için sürekli içerik üretip, reklamlar oluşturuyoruz. Ayrıca sektör dergilerinde yer almaya çalışıyoruz. Hepsinden daha önemlisi sunduğumuz ürünün kendisini pazarlaması ve referans olması, bizim için en iyi pazarlama yöntemidir.

“Lityum Dönüşümüne Hazır Mısınız?” projenizden detaylı bir şekilde bahseder misiniz?

Aslında geliştirdiğimiz bu yeni teknoloji ürününü “Yeşil Devrim” diye nitelendiriyoruz. IMOW forkliftleri geliştirirken çevre duyarlılığını ön planda tutarak, Türkiye’deki sanayi kuruluşlarının hizmetine sunduk. Geleceğimize ve yarınlarımıza daha yaşanılır bir dünya bırakmamız için temiz enerji çözümlerini tercih etmeliyiz. Aynı işi daha çevreci bir teknolojiyle çözmek varken neden hala doğaya zarar verilmesine göz yumalım ki? Bu hassasiyetle çevreye zarar veren ve geleceği olmayan dizel forkliftleri firmalardan alarak, hemen hemen sıfır dizel forklift maliyetine lityum akülü çevreci bir forklift tahsis ediyoruz. Topladığımız milli servet olan 2.el dizel forkliftleri de tüm bileşenleriyle geri kazanımda kullanıyoruz.

Lityum iyon akülerle çalışan forkliftlerin Türkiye pazarındaki geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Lityum iyon akülü forkliftler, sadece ülkemiz açısından değil dünya açısından da geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Tabi Türkiye’deki forklift kullanıcılarının bu yeniliğe temkinli yaklaşmaları, süreci biraz daha uzatacaktır. Bu duruma çözüm olması için lityum iyon akülü forkliftlerimizi, dizel forklift şasisinde imal ediyoruz. Kullanıcılara şu soruya daima soruyoruz. Dizel forkliftten beklentiniz ne? Verilen tüm cevapları daha çevreci olan İMOW forkliftlerin karşıladığını öğrendiğinde önce inanmakta zorlanıyor, sonra demo yapıldığında kendisi şahit oluyor ve tercihini İMOW’dan yana kullanıyor.

Satış sonrası hizmetler ve servis konusunda yürüttüğünüz faaliyet neler?

Servis kökenli bir firma olmamız nedeniyle yeni teknoloji ürünleri ithal ederken, öncelikle bu ürünlerin satış sonrası hizmet ve yerel servis kabiliyetlerini oluşturduk. Şu anda Türkiye’nin 54 ilinde direk, diğer ilerde de merkezden yönlendirme anlaşmalı servis ağımız bulunuyor. Ayrıca ürünlerimize ait tüm verileri anlık görebildiğimiz TELEMATIC sistem sayesinde hem üretici firma, hem biz eş zamanlı olarak forkliftte meydana gelen tüm verileri raporlayan bir sistem kullanıyoruz. Bu sistem, forkliftin gün içerisindeki rotasından, anlık şarj sevilerine ve forkliftin tüm unsurlarının sıcaklığından, arıza oluşumuna kadar her şeyi teknik ekibe raporlayabiliyor. Üretici firmayla direk iletişim sonucu arızalı parçaları rakiplerimize oranla çok hızlı çözüm sunuyoruz.

Filo kiralama hizmetinden bahseder misiniz?

Forklift ve depo ekipmanlarının tamamını içeren ürün yelpazemizle tüm kurumsal müşterilere ürün elleçleme, istifleme ve nakletme süreçlerinde gerekli olan tüm ürünleri kiralıyoruz. Biz de tüm bu kriterlere göre uyarladığımız forklift ve depo ekipmanlarını, büyük şirketlerin ihtiyaç duydukları ekipmanları stoktan teslim ediyoruz.

Uzman Forklift’i 5 yıl sonra pazarda nerede görüyorsunuz?

17 yaşını dolduran firmamız, köklü bir şirket geleneğine sahip olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kurumsallaşma yolundaki kararlı adımlarımız neticesinde önümüzdeki 5 yılda piyasada hatırı sayılır bir pazar payıyla ithal eden bir firmadan, mevcut imalat tecrübemizle imal ve ihraç eden bir firma konumuna geleceğimizi ön görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

scroll to top