STILL, gençler için eğitim programı düzenledi

Forklift ve istifleme makinesi pazarının önde gelen markalarından STILL, Hamburg’da, Kasım ayında başlattığı, yedi farklı çıraklık mesleğinde ve dokuz ikili çalışma kursunda 200’den fazla genci eğitiyor. Genç profesyoneller, neredeyse iki ay süren işe alım aşamasında şirketi ve değerlerini tanımaya başlıyor.

Genç profesyonelleri tüm bu becerilerle donatmak için Almanya merkezli STILL, akıllı bir çıraklık ve eğitim programı sunuyor. İçerikle ilgili hususların yanı sıra, ekipler arası işbirliği ve değer odaklı çalışan yönetimi gibi konulara, örneğin kendi güçlü dizüstü bilgisayarları biçimindeki modern iş ekipmanlarına da ilk günden itibaren yüksek öncelik veriliyor. Aynı zamanda nitelikli program, intralojistik endüstrisi için yetkin genç yetenekler yarışmasında STILL’in önemli bir ayırt edici özelliğidir. STILL Eğitim Müdürü Jan Wehlen, “İlk günden itibaren çıraklarımıza ve öğrencilerimize STILL ailesinin bir parçası oldukları ve eğitimlerinin bizim için büyük önem taşıdığı hissini veriyoruz. Teknik içeriğe ek olarak, kişisel takdir ve güvenilir mentorluk da bunda çok önemli bir rol oynuyor” açıklamalarında bulundu.

Başlangıçtan itibaren entegrasyon ve takdir

STILL ailesinin bir parçası; çıraklar ve ikili öğrenciler, çıraklık veya öğrenim sözleşmelerini imzalar imzalamaz, bazı durumlarda bir yıl öncesine kadar bu gruba giriyor. Bu noktadan itibaren şirket, düzenli kişisel iletişimin sürdürülmesine, yeni çalışanların şirket içi etkinliklere ve kutlamalara katılmasına izin verilmesine, onlara profesyonel STILL kıyafetleri sağlanmasına ve STILL’de geçirecekleri zaman için onları doğru ruh haline sokmaya büyük önem veriyor. Geleneksel Hoş Geldiniz Günü’nde şirket yönetimi, Almanya’nın her yerindeki tüm yeni çırakları ve ikili öğrencileri STILL’deki ilk günlerinde kişisel olarak karşılıyor. Hoş geldiniz Günü, şirketin Hamburg’daki genel merkezinde düzenleniyor ve buradan tüm şubelere canlı olarak yayınlanıyor. Jan Wehlen, “Hoş Geldiniz Günü, yeni çırak ve öğrenci alımımız için her zaman harika bir başlangıçtır. Yeni meslektaşlarımız gerçek bir takdirle karşılanıyor ve hem çırak arkadaşlarının ve öğrencilerinin birliktelik duygusunu hem de özel STILL ruhunu deneyimliyorlar” ifadelerini kullandı.

STILL’in düzenlediği kurs, BT eğitiminden forklift inşaatı seminerine kadar uzanıyor

Hoş Geldiniz Günü, neredeyse iki aylık bir işe alım sürecinin başlangıç ​​noktasıdır. Teknik temellere ek olarak, BT ve güvenlik bilgilendirmeleri, yeni çalışma malzemelerinin kullanımı konusunda eğitim ve işveren mali sorumluluk sigortasında pratik bir güvenlik ve iş sağlığı semineri birkaç gün sürüyor. Bu birlikteliğin ardından çıraklar ve öğrenciler, bu süre zarfında grup olarak yoğun bir şekilde birlikte büyüyüp, güvenmeyi öğreniyor. Birbirlerini yansıtmanın yanı sıra bağımsız olarak da kendilerini yansıtan bir şekilde çalışabiliyorlar. Profesyoneller arası ekip oluşturma, atölye çalışmaları ve ortak boş zaman etkinlikleri, profesyonel bir kampanya fotoğraf çekimi ve usta zanaatkarların ve denetçilerin şahsen barbekü başında durup halkın mutfak ihtiyaçlarını karşıladığı yıllık yaz partisi programın bir parçasını oluşturuyor. Başlangıç ​​sürecinin son vurgusu, 20 yılı aşkın süredir STILL eğitim programının ayrılmaz bir parçası olan dört günlük forklift inşaatı semineridir. Burada genç profesyoneller küçük gruplar halinde kendi intralojistik şirketlerini kurmak ve kendi forklift kamyonlarının inşası da dahil olmak üzere her düzeyde başarıya ulaşmak için çalışıyorlar. Son olarak modeller, kapsamlı bir şekilde test edilip STILL yöneticilerinden oluşan bir jüriye sunuluyor. Jan Wehlen, “Forklift kamyonu yapım seminerimiz oldukça efsane hale gelirken çıraklar ve öğrenciler için olduğu kadar eğitmenler ve jüri için de her yıl öne çıkan bir olay haline geldi. Katılımcıların kararlılığını gözlemlemek her zaman büyüleyicidir, aynı zamanda forklift kamyonu yapımı sırasında ortaya çıkan çok sayıda yenilikçi ve akıllı fikir vardır. Uzman jüri için bu aynı zamanda yarının intralojistik nesline dair de heyecan verici bir düşüncedir” sözlerini kaydetti.

Başarının kriteri olarak sürdürülebilir çalışan yönetimi

STILL, eğitim programı için halihazırda birçok ödül ve sertifika almıştır. Ancak şirket için en değerli ve en kalıcı ödül, bilgi ve tecrübe birikimini gelecek nesillere aktaran birçok çalışanın uzun yıllar hizmet vermesidir. Yalnızca mevcut eğitim yılında, STILL’de eğitimlerini birkaç yıl önce tamamlayan üç eğitmen bulunuyor. Bunlardan biri Maximilian Schwenn’dir. Çıraklığını 2010 yılında Hamburg’daki STILL’de inşaat teknisyeni olarak tamamlayıp o zamandan beri şirket içindeki çeşitli alan ve pozisyonlarda deneyim kazandı. Ayrıca metal işleme alanında usta bir zanaatkar ve sertifikalı bir mesleki eğitimci olmak için STILL’de ileri eğitimini bitirdi ve şu anda gelecekteki kaynakçılar için bir eğitmendir. “Çıraklığın ilk birkaç haftasının ne kadar yoğun ve zorlayıcı olabileceğini kendi deneyimlerimden biliyorum; her şey yeni ve alışılmadık olduğunda, günlük rutininiz dramatik bir şekilde değişir ve birçok şeye alışmak zorunda kalırsınız. Bu da her şeyi daha da zorlaştırıyor. Gençleri bu süreçte desteklemek ve onlara ortaklık ruhu içinde ve göz hizasında yardımcı olmak benim için daha önemli” diye açıklıyor Maximilian Schwenn. Eylül ayının başında şirket tarihindeki en büyük genç profesyonel grubu, 71 çırak ve ikili öğrenciyle STILL’de eğitimlerine başladı. 2024’te ki eğitimin başlamasına ilişkin ilk sözleşmeler ise şimdiden imzalandı. Bir sonraki potansiyel aday grubu heyecanla gelecek kursu bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 13 =

scroll to top