Linde MH, geliştirdiği yeni sistemle ergonomik sürüşü geliştirdi

Linde MH’nin World of Material Handling (WoMH) müşteri etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği Linde Steer Control sistemi, klasik bir direksiyon sistemi yerine yeni tip bir elektro-hidrolik direksiyon sistemi sayesinde geleneksel kullanıma göre daha ergonomik bir çalışma biçimi sunuyor. Geliştirilen kontrol sistemi hakkında bilgiler veren Linde MH Ürün Müdürü Frank Bergmann, “Geliştirdiğimiz yenilikçi sistem, operatörün işini yaparken ekipmanla tamamen bütünleşmesi sağlıyor” dedi.

Hasel güvencesinde Türkiye pazarında bulunan Linde MH, düzenlediği World of Material Handling (WoMH) müşteri etkinliğinde Linde Steer Control sistemini tanıttı. Yeni kontrol sistemi, klasik bir direksiyon simidi kullanımı gerektirmeyen tasarımıyla öne çıkıyor. Yenilikçi konsept, geleneksel direksiyon simidini ortadan kaldırıyor ve onun yerine sol tarafa ilave edilen bir kol yaslama ve ona entegre edilmiş bir mini direksiyon veya direksiyon kumanda kolu ile değiştiriliyor. Direksiyon milinin buna bağlı olarak ortadan kaldırılması ve gerekli direksiyon hareketlerinde önemli ölçüde azalma, başta operatör için fiziksel rahatlama ve çatal uçlarının daha iyi bir görünümü olmak üzere birçok açık avantajı beraberinde sunuyor.

“Operatörün yükünü hafifletmeyi başarıyoruz”

Sürüş performansının tam olarak gerçekleştirilebilmesi için operatörün ekipmanı kolay, basit ve seri bir şekilde kullanabilmesi gerekiyor. Linde MH Ürün Müdürü Frank Bergmann yaptığı açıklamada “Linde Steer Control, kanıtlanmış çift pedal kontrolü ve Linde Load Control çalışma konseptini tamamlıyor. Birlikte çalışan, üç kontrol bileşeni, operatörün işini yaparken ekipmanla tamamen bütünleşmesi sağlıyor. Çift pedal kontrolü, yumuşak hızlanma ve hızlı yön değişikliklerine imkan tanıyor. Operatör sağ eliyle Linde Load Control’ı kullanırken temel asansör işlevlerini kontrol edebiliyor. Sol el, forkliftin tüm sürüş hareketlerini Linde Steer Control aracılığıyla yönlendiriyor. Bu şekilde, gövde hareketlerini daha da azaltmayı ve operatörün yükünü hafifletmeyi başarıyoruz. Ekskavatörlerde, vinçlerde, raylı araçlarda ve uçaklarda kullanılan sistemin gelecekte forkliftlerde daha sık bulunacağını ve endüstri standardı haline geleceğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Sistem uzun ve dar koridorlarda da kullanışlı

Frank Bergmann, forkliftin günlük kullanımının fazla olduğu uygulamalar için mini direksiyon kullanımını öneriyor. Bergmann: “Temel çalışma mantığında mini direksiyon, klasik direksiyon simidine benziyor. Bu benzerlik sayesinde mini direksiyonu ilk kez kullananlar, direksiyon kumanda koluna göre çok daha dik bir öğrenme eğrisinde bulunuyor. Linde Steer Control direksiyon kumanda kolu varyantına sahip elektrikli forklift dönüş tekerleri otomatik olarak düz konuma geri dönerken operatörün sık sık uzun ve dar koridorlara girmesi gerektiğinde kullanışlı oluyor. Otomatik düz konumlama, blok depolamada ve içecek depolarında veya kağıt geri dönüşümünde sıklıkla kullanılıyor. Bu sistem, yükü düz bir çizgiden alırken veya iterken de aynı avantajları sunuyor.”

Daha fazla kullanım kolaylığı

Linde Steer Control sistemi, direksiyondan yönlendirme teknolojisine dayanıyor. Operatörden gelen kontrol komutları elektrik sinyallerine dönüştürülerek hidrolik aktüatörlere iletiliyor. Gelişmiş bir güvenlik konsepti ise araç kontrol sisteminin arızaya karşı güvenli çalışmasını sağlıyor. Tüm hareketlerde maksimum hassasiyet için Linde Steer Control, direksiyon elemanlarının hassasiyetini forkliftin hızına göre otomatik olarak ayarlıyor. Bu, duruma bağlı olarak ekipmanın aynı el hareketine farklı tepki verdiği anlamına geliyor. Forklift ne kadar hızlı hareket ederse, tekerleklerin direksiyon sapması o kadar küçük oluyor. Sürüş hızı ne kadar yavaşsa, direksiyon sapması o kadar büyük gerçekleşiyor.

Sistemin ergonomik faydası test edildi

Linde MH, RWTH Aachen Üniversitesi ve FKA GmbH ile Linde Steer Control’ün ergonomik faydalarını değerlendirmek için bir kullanıcı çalışması gerçekleştirdi. Araştırmanın amacı, yeni direksiyon konseptlerinin operatörün vücut hareketlerini ne ölçüde azalttığı, kol ve omuz gerginliğini etkileri üzerineydi. Araştırmaya katılan operatörler yaş aralığı 19 ila 67 arasındaydı ve üç yıldır forklift operatörü olarak çalışma hayatında yer alıyorlardı. Omuz, dirsek ve bileğin hareket açıklığını kaydetmek için özel bir kamera sistemi kullanıldı ve sonuçlar analiz edildi. Bu doğrultuda hem mini direksiyonun hem de direksiyon kumanda kolunun geleneksel direksiyon simidine kıyasla omuz ve dirsekte daha az eklem hareketi ile sonuçlandığı sonucuna ulaşıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 20 =

scroll to top