İSKENDERUN LİMANI’NDA 2021 YILINDA 61 MİLYON YÜK ELLEÇLENDİ

TÜRKİYE’DE EN ÇOK YÜK ELLEÇLEME YAPILAN ÜÇÜNCÜ LİMAN BÖLGESİ OLARAK YER ALAN İSKENDERUN LİMANI’NDA 2021’İN 11 AYINI KAPSAYAN DÖNEMDE 61 MİLYON TON YÜK ELLEÇLENDİ. DIŞ TİCARETTE LİMANLARIN VE LİMANLARDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ELLEÇLEME SAYISININ ÖNEM KAZANDIĞINI BELİRTEN LİMAKPORT İSKENDERUN ULUSLARARASI LİMAN İŞLETMECİLİĞİ GENEL MÜDÜRÜ GÜNDÜZ ARISOY, “İSKENDERUN KÖRFEZİ’NİN DOĞU VE GÜNEYDOĞU’NUN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI OLARAK İSKENDERUN LİMANI TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ LİMAN BÖLGELERİ ARASINDA YER ALIYOR” DEDİ.

İskenderun Limanı’nda 11 ayda, genel kargo 892 bin 520 ton, proje kargo 33 bin 215 ton, kuru yığın 1 milyon 781 bin 121 ton, canlı hayvan 183 bin 423 adet, konteyner 425 bin 399 TEU ve Ro-Ro’da 35 bin 344 CEU işlem gerçekleşti. LimakPort İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Gündüz Arısoy, 2022 yılında konteynerde yüzde 15’lik büyüme hedeflediklerini genel kargo, proje kargoda, dökmede ve canlı hayvan taşımacılığında 2021 yılı seviyelerini beklerken Ro-Ro taşımacılıkta biraz azalma olabileceğini ifade etti.

“TAŞIMACILIK GEÇEN SENENİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞECEK”

Arısoy, 2021’i geçen senenin yüzde 15 üzerinde kapatmayı öngördüklerini belirten İskenderun Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Gündüz Arısoy, “Proje kargo ve canlı hayvan geçen sene seviyelerinde gerçekleşirken bu sene konteynerden açık yüke dönüş oldu. Bunun yanında deniz yolu taşımacılığında da bir artış söz konusu. İskenderun Körfezi’nde özellikle dökme ve genel kargo taşımalarında artış yaşanıyor. Türkiye’de konteyner taşımasında da 11 ayda yüzde 7 artış var. Artan navlun fiyatlarına karşın talep hala güçlü devam ediyor” dedi.

“2022 Yılında KONTEYNERDE YÜZDE 15’LİK BÜYÜME HEDEFLİYORUZ”

Amanos Tüneli projesinin hayata geçmesiyle birlikte Gaziantep ve Cilvegözü Gümrük Kapılarının İskenderun Körfezi’ne yakınlaşacağını ifade eden Gündüz Arısoy, “Bu sayede planlanan Hassa ve Polateli organize sanayi bölgelerinin limana ulaşımıda kolaylaşacak. Amanos Tüneli yapılmaz ise bu sanayi bölgelerinin gelişmesi zor olacak. Bölgenin büyümesi, gelişmesi ve geleceği riske girecektir. İskenderun Körfezi, liman başkanlıkları bazında Türkiye’de en çok yük elleçleme yapılan üçüncü liman bölgesi olarak yer alıyor. İskenderun Körfezi’nde 11 ayda 61 milyon ton yük elleçlendi. Körfezde 18 adet kıyı tesisi bulunuyor. Limana yılda ortalama 5 binin üzerinde gemi geliyor. İskenderun Türkiye’nin en önemli liman bölgeleri arasında yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin komşu ülkeleri Suriye ve Irak’a da hizmet veriyor. İskenderun Limanı Doğu Akdeniz’deki en önemli bağlantı noktaları arasında yer alıyor” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − one =

scroll to top