FORKLİFT OPERATÖRÜ NEDİR, NE İŞ YAPAR VE NASIL OLUNUR?

Asian fork lift truck driver discussing checklist with foreman in warehouse

MESLEK SEÇİMİNDE BİLGİ VE YETERLİLİĞE GÖRE SEÇİMLER YAPMAK VE AYNI ZAMANDA İLGİ ALANLARINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK OLDUKÇA ÖNEMLİ. SON YILLARDA YOĞUN İLGİ DUYULAN FORKLİFT OPERATÖRLÜĞÜ DE HEM BİLGİ HEM DE YETENEK İSTEYEN BİR MESLEK. FORKLİFT OPERATÖRÜ NEDİR, NE İŞ YAPAR VE NASIL OLUNUR? TÜM AYRINTILARI İLE SİZLER İÇİN DERLEDİK.

Forklift operatörü, işletmelerde forklift adındaki iş makinesini kullanarak taşınacak mal veya eşyayı emniyetli bir şekilde indirme, bindirme ve istifleme işini yürüten kişidir. Operatör, Millî Eğitim Bakanlığından onaylı operatör belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör belgesine sahip olmayan kişi, yasal olarak forklift kullanamaz.

FORKLİFT OPERATÖRÜ NE İŞ YAPAR?

Forklift operatörü, forklifti çalıştırmadan önce günlük kontroller gerçekleştirir. Gerekli emniyet tedbirlerine uyan forklift operatörü, ürünleri depoya ve ye belirlenen yere taşımak ile yükümlüdür. Buna göre forklift operatörü ürünleri hasarsız ve güvenli bir şekilde taşır. Ayrıca forklift ile teslim alınan ürünlerin sisteme kaydı da girilir. Başka yere sevk edilecek ürünler uygun bir şekilde hazırlanır. Ayrıca ilgili araçlara da yüklenmesi sağlanır. Yükleme sırasında ortaya çıkacak problemler ise yöneticilere bildirilir.

FORKLİFT OPERATÖRÜ NASIL OLUNUR?

Forklift operatörü olmak için bazı eğitimler gerekiyor. Öncelikle forklift operatörü olmak için en az ilkokul mezunu olmak şart. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı operatörlük kurslarına katılmak gerekiyor. Bu kurslardan alınan eğitimler ile birlikte forklift operatörü belgesine sahip olunuyor. Bunun yanı sıra G sınıfı ehliyet de alınabilir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu kurslardan alınan eğitim sonucunda forklift operatörü olarak işe başlanabilir.

FORKLİFT OPERATÖRÜ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Forklift operatörü olmak için bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Bunun yanı sıra planlama ve organizasyon becerisine de sahip olunmalı. Etkin iletişim becerisine sahip olan forklift operatörü dikkat ve sorumluluk sahibi olunmalıdır. Forklift operatörünün bu işi yapmaya dair herhangi bir engeli ve ya sağlık sorunu teşkil etmemli. Çünkü ürün taşınması sırasında büyük bir güce sahip olunması gerekir. Ayrıca forklift operatörü işbirliği ve takım çalışmasına da yatkın olmalıdır.

FORKLİFT OPERATÖRÜNÜN GÖREVLERİ…

Forklift operatörünün belli başlı görevleri bulunmaktadır. Buna göre forklift operatörü şirket politikaları ile yasal mevzuatlara uygun şekilde faaliyet göstermelidir. Forklift operatörü bağlı bulunduğu depoda periyodik şekilde yapılan sayımlara katılır. Aynı zamanda depo düzeninin sağlanması ve ekip üyelerine de destek olunur. Forklift operatörü, yükleme esnasında oluşacak problemleri rapor haline getirerek yöneticiye bildirir. Bunun yanı sıra forklift operatörü sevk edilecek ürünleri hazırlayarak ilgili araçlara yüklenmesini de sağlar.

FORKLİFT OPERATÖRÜ İÇİN İŞ İMKANLARI…

Forklift operatörü genel olarak özel sektörde çalışır. Ticaretin gelişmesi ile birlikte forklift operatörlüğü mesleğinin de istihdam olanağı artmıştır. Buna göre forklift operatörleri başka ticaret ve lojistik olmak üzere pek çok farklı sektörde rahat bir şekilde çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × two =

scroll to top