DÜNYANIN EN YÜKSEK PLATFORMU: ZOOMLION ZT68J

PLATFORMDERGİ’DE YER ALAN YAZILARIYLA SEKTÖRÜ BİLGİLENDİREN FAİK TEKİN, BU SAYIDA “DÜNYANIN EN YÜKSEK PLATFORMU: ZOOMLION ZT68J” KONUSUNU KALEME ALDI.

Her sektörde olduğu gibi platform sektöründe de üreticilerin rekabetçi politikaları sayesinde yeni ve farklı ürünleri piyasaya sunmak için birbirleriyle yarıştıklarını görüyoruz. Bu yarış; tam elektrikli sistem, lityum akü, hibrit teknoloji ya da emniyetle ilgili ilave donanımlar gibi teknik özelliklerle fark yaratmanın yanında makinenin çalışma yüksekliğinin giderek artmasıyla karşımıza çıkıyor. Kendinden yürüyüşlü platformlarda uzun bir süre çalışma yüksekliğinde 40’lı rakamları konuşurken, 5-6 yıl öncesine kadar 50’li ve son 1-2 yıldır da 60’lı rakamlardan bahsediyoruz. Bu yazımızda, 67,5m ile kendinden yürüyüşlü platformlar içerisinde dünyanın en yüksek çalışma yüksekliğine sahip ZT68J model teleskopik platformu inceleyip, Çin platform pazarı ve Zoomlion hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Faik TEKİN

Geçtiğimiz yıl Çin’de düzenlenen Bauma Fuar’ında Zoomlion tarafından ilk kez tanıtılan ZT68J modeli 67,5 m’lik çalışma yüksekliğiyle Snorkel’in 2100SJ modelinin 1,7 m kadar üzerine çıkmış durumda. 31 m’lik yatay erişim imkanı sunan makinenin maksimum yük kapasitesi ise 455 kg (sınırlandırılmamış yük kapasitesi 300 kg). ZT68J modeli, uzatma/geri çekme için içerisindeki hidrolik silindirleri ve üç destek noktasını içeren yeni bir denge ayağı sistemine sahiptir. Nakliye için jib kısmı bomun altına katlanabilir.

Makinedeki bom sistemi, geleneksel dikdörtgen şekli yerine çokgen bir tasarıma sahip. Ayrıca, dört bölümlü teleskopik bomun daha verimli ve senkronize bir şekilde uzamasını sağlamak için sadece tek bir silindir kullanılmış. Makinenin maksimum tırmanma kabiliyeti %40, yerden yüksekliği ise 400 mm. 15,5 m’lik kapalı uzunluğa sahip makinenin genişliği 2,5 m, kapalı yüksekliği ise 3,06 m. Ultra yüksekliğe sahip bomlu platformlara ihtiyaç duyan stadyumlar, havaalanları, enerji tesisleri gibi yüksek yapıların sayısı arttıkça bu tip modeller de artacak ve üreticiler arasındaki yarış devam edecek gibi gözüküyor. Bakalım kendinden yürüyüşlü platformlarda 70 m’nin üzerini ne zaman göreceğiz?

ÇİN PLATFORM PAZARI

Çin, halihazırda 200.000 adedin üzerinde kiralık platform sayısı ve çoğunluğu ihraç olmak üzere yıllık 100.000 adedin üzerinde üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük personel yükseltici platform pazarlarından biridir. Sektörün özellikle 2014 yılıyla beraber ciddi anlamda ivmelendiğini ve 2014-2018 yılları arasında 5 katlık bir büyüme olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Çin’deki platform adedinin 550.000’in üzerine çıkması bekleniyor. Şu an bu rakamın ABD’de 600.000, Avrupa’da ise 300.000 seviyelerinde olduğunu düşünürsek Çin’deki potansiyeli daha net algılayabiliriz diye düşünüyorum.

Doğal olarak pandemi sektöre zarar vermiş olsa da Çin platform pazarındaki büyüme devam ediyor. Son yıllarda kiralama firmalarında da ciddi bir artış görüyoruz. Ayrıca devlet teşvikiyle platform üreticisi sayısında da bir hayli artış var. Üreticiler daha fazla yatırım yaparak üretim tesislerini geliştiriyorlar. Zoomlion gibi dünyaca bilinen iş makinesi üreticileri de platform üretimine girerek sektörün büyümesini sağlıyor. Çin’in 2020’de büyüyen tek iş ekipmanı pazarı olduğunu ve satışlarının %15 civarında arttığını söyleyelim.

Ülkemizde Çin menşeili iş ekipmanlarına rağbetin oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Platform sektöründe de Çin menşeili ürünler pazarın çoğunluğuna sahip. Son kullanıcıların ve özellikle kiralama firmalarının son yıllarda sıklıkla tercih etmesi; kalite, sağlamlık, verimlilik, teknik destek anlamında tecrübe edilerek “ucuz Çin malı” algısının kırılmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda Çin menşeili platformların pazarın çok büyük bir kısmına sahip olacağını düşünüyorum.

ZOOMLION HAKKINDA

1992 yılında kurulan Zoomlion; personel yükseltici platform, forklift, kule vinç, mobil vinç, beton pompası ve kazı makineleri başta olmak üzere 10 ana kategoride, 60’ın üzerinde ürün hattına ve 600’ün üzerinde ürüne sahip dünyanın 5. büyük iş ekipmanı üreticisidir. 100’den fazla ülkede ticari faaliyetlerini yürüten firmanın Çin dışında İtalya, Almanya, Hindistan, Brezilya ve Belarus’ta üretim tesisleri bulunuyor. Asya ve Avrupa’da 20’nin üzerinde yan kuruluşları bulunan Zoomlion, personel yükseltici platform sektöründe akülü makaslı, dizel makaslı, akülü eklemli, dizel eklemli ve teleskopik sınıfında toplam 40’a yakın personel yükseltici platform modeli üretmektedir.

Yükselmek ileriye gitmektir.

Faik Tekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 4 =

scroll to top