Yasal düzenlemeler önem taşıyor

14 Ağustos 2014 Perşembe - 17:00
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Goodyear, Avrupa karayolu nakliyesi alanında yeni bir araştırma yaptı.
Goodyear, Avrupa karayolu nakliyesi alanında yeni bir araştırma yaptı.

Goodyear tarafından Avrupa karayolu nakliyesi alanında yapılan yeni bir araştırma, yasal düzenleyici uygulamaların Avrupa’da faaliyet gösteren kamyon filolarında hayati öneme sahip olduğunu ortaya koydu. 

Goodyear, Avrupa karayolu nakliyesi alanında yeni bir araştırma yaptı. Avrupa pazarındaki 8 ülkede 600’e yakın filo yöneticisiyle yapılan araştırma; yasal düzenlemelerin filoların karlılığını ve sürdürülebilirliğini nasıl arttırabildiği üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Yakıt maliyetinin haricinde, düzenlemelerin etkisi filo yöneticileri tarafından en çok sözü edilen ikinci konu olarak öne çıkıyor. Düzenlemelerin etkisi en çok küçük filolar tarafından hissedilirken, 20-25 kamyondan oluşan filoların dörtte biri, Avrupa Birliği kurallarının işletmelerinde yakıt masraflarından sonra en büyük etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Personel işe alımı ve elde tutma zorluğu da ayrıca önem arz ediyor. Sürücülerin artan yaş ortalamalarıyla, bu sorun gelecek yıllarda artan bir etkide olması öngörülüyor.

Geleceğe yatırım

Goodyear’ın yaptırdığı araştırma, kara nakliye sektörünün geleceğe yatırım yaptığı gerçeğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, filoların pek çoğunun Avrupa Birliği’nin karbon salınımını azaltma isteği konusunu desteklediğini de ortaya çıktı. Filoların yüzde 76’ı sürücülerini daha fazla yakıt verimliliği sağlamak adına eğitiyor ve yarısından fazlası da en çok yakıt verimliğine sahip kamyonları kullanıyor. Filolar yüksek yakıt vergileri konusunda endişe taşırken, yalnızca dörtte biri karbondioksit salınımına ilişkin yasaların azaltılmasını etkin bir şekilde istiyor. Bu durum, filoların yakıt masraflarını düşürme çabalarının Avrupa Birliği’nin yeşil gündemiyle uyumlu olduğunu gösteriyor. Filolar geleceğe yatırım yaptığı için, Avrupa Birliği’nin sektörü destekleme konusunda etkin bir rol oynamasını istiyorlar. Yol koşullarının filoların verimliliği üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, filoların yüzde 68’i yol bakımına yatırım yapıldığını görmek istiyor. Filoların yarısından fazlası (yüzde 60) doğa dostu taşıtlar için, hava sürtünmesini azaltıcı unsurlara ve yakıt verimli lastiklere yatırım yapan teşvikleri sıcak karşılıyor. Avrupa’da daha büyük kamyonların kullanımının iznini de destekliyor. (Yüzde 51’i bu görüşe katılıyor). Büyük bir çoğunlukla, (yüzde 68 desteklerken, yüzde14 karşı çıkıyor) kara nakil sektörü düzenlemelerin uyumlulaştırıldığını görmek istiyor.

Zorluklara dikkat çekilecek

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Ticari Lastikler Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, araştırmayla ilgili şunları söylüyor: “Araştırmamız, Avrupa Birliği’nin karbon salımını azaltma yaklaşımına karşı çıkmak bir yana, endüstrinin daha fazla yakıt verimli ve çevre dostu olması ihtiyacını anladığını göstermiştir. Yeni seçilen Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu Heyeti Üyeleri bir araya geldiğinde, Avrupa’nın kara nakliyesi sektörünün karşılaştığı önemli zorluklara dikkatlerini çekeceğiz. Düzenleyici sistemin filolara daha sürdürülebilir olması için destek vermesi çok önemlidir. Araştırmamızda elde ettiğimiz sonuçlar, Goodyear’ın 14 Ekim 2014 tarihinde Brüksel’de düzenleyeceği büyük sempozyumun sonuç bildirgesinin temelini oluşturacaktır. Bulgularımızı ve önerilerimizi bu etkinlikte kanun koyucularla, filo yöneticileriyle ve endüstrinin geri kalanlarıyla paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER