Mekik robotu artık ihraç ediyor

26 Haziran 2014 Perşembe - 10:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

 Devletten Ar-Ge desteği alan Temesist, kısa süre öncesine kadar ithal ettiği 'Mekik Robot' ürününü bir süredir kendisi üretiyor ve yurt dışına ihraç ediyor.
Devletten Ar-Ge desteği alan Temesist, kısa süre öncesine kadar ithal ettiği 'Mekik Robot' ürününü bir süredir kendisi üretiyor ve yurt dışına ihraç ediyor.

Depo ve raf sistemleri sektöründe Türkiye'de önde gelen isimlerden olan, yurt dışında ise birçok ülkede bugüne kadar önemli projeleri hayata geçiren Temesist, ihracat anlamında büyük bir başarıya imza attı. Devletten Ar-Ge desteği alan Temesist, kısa süre öncesine kadar ithal ettiği 'Mekik Robot' ürününü bir süredir kendisi üretiyor ve yurt dışına ihraç ediyor. 

Ar-Ge yatırımlarının, yurt dışıyla iş yapan Türk firmaları için kritik öneme sahip olduğunu belirten Temesist Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Gül, konuyla ilgili şunları söyledi: " Mekik robot projesiyle ilgili olarak 2013'te başlattığımız Ar-Ge projesini başarıyla gerçekleştirdik. Bu konuda devlet teşviklerinden de faydalandık. Biz bu robotları kısa süre öncesine kadar İtalya'dan alıyorduk. Ancak yüksek fiyatın yanı sıra servis sorunları da yaşıyorduk. Bu yılın Mayıs ayında Almanya'da düzenlenen bir fuarda, daha önce robotlarını satın aldığımız firma, bize mekik robot siparişi verdi. Yani Ar-Ge'ye verdiğimiz önem sayesinde ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geldik. Bu yenilikçi Ar-Ge projemizin başka Türk firmaları için de örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum. Sadece bizim sektörümüz için değil, Türkiye'de hemen her sektörün Ar-Ge'ye önem vermesi şart. Devlet destekleri de burada firmaların önünü açıyor." 1980 yılında kurulan Temesit Bilecik'te üretim yapıyor. Halil İbrahim Gül, Türkiye'nin yanı sıra Suudi Arabistan'da, Libya'da ve Irak'ta giydirme raf sistemleri pazarının en büyük oyuncusu olduklarını söyledi. 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER