Cephe platformları ile yüksekte güvenli çalışma

19 Mart 2019 Salı - 13:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

Cephe platformları ile yüksekte güvenli çalışma
Cephe platformları ile yüksekte güvenli çalışma

Cephe platformları kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Sektörün önemli oyunculardan biri olan SMS Makine’de ürettiği platformlarla müşterilerinin yüksekte güvenli ve düşük maliyetlerde çalışmasını sağlıyor. Firma, pazardan gelen taleplere uygun kiralama çözümleri de sunuyor.

Dış cephe boyama, mantolama, giydirme, tamirat, gemi vb. araçların bakım, onarım ve boyanması gibi işlerde kullanılan hareketli cephe platformları, hızlı kurulum, düşük işçilik maliyeti ve emniyetli çalışma ortamı sunması nedeni ile dikkat çekiyor. 2000’li yılların başında Türkiye pazarında yer almaya başlayan ve mantolama ile bilinirliği artan hareketli cephe platformları, tüm cephe uygulama işlerinde yükseklik gözetmeksizin yoğun olarak tercih ediliyor. Cephe platformları ve asansörlerinin üretim, satış, montaj, kiralama ve bakımları konusunda faaliyet gösteren SMS Makina da pazarda önemli çalışmalara imza atıyor. Ankara’da ürettikleri cephe platformlarını yurt içi ve yurt dışı pazarına sunan firmanın Dış Ticaret Sorumlusu Mehmet Alp ile bir araya geldik ve SMS Makina’nın faaliyetleri ile cephe platformları sektörünü konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Mehmet Alp – Sms Makina Dış Ticaret Sorumlusu

Uzun yıllar özel sektördeki çeşitli firmalarda yönetici, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak görev yaptım. Farklı şirketlerde yatırım danışmanlığı görevinde bulundum. Türkiye ve yurt dışında pek çok tesisin kurulumunda ve devreye alınmasında bulundum. Son olarak 2005 yılında aile şirketimiz olan SMS Makina’ya dahil oldum ve iki kardeşimle birlikte çalışmaya başladım.

SMS Makine ne zaman kuruldu? faaliyet alanları nelerdir?

Şirketimiz 2002 yılında ticari hayatına sıva ve şap pompaları distribütörlüğü ile başlamıştır. Fakat zaman içerisinde piyasadaki yerli üreticilerin sayısının artması ve rekabetin zorlaşması nedeniyle çalışmalarımıza bu yönde devam etmek istemedik ve 2009 yılında distribütörlüğümüzü bitirdik. SMS Makina olarak 2004 yılında cephe platformları ve cephe asansörleri sektöründe distribütör olarak faaliyet göstermeye başladık. Yaklaşık 11 yıldır da cephe platformu üretimi gerçekleştiriyoruz.

Üretim tesisiniz nerede bulunuyor? üretim çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ankara’nın Kazan İlçesi Saray Bölgesi’nde 3700 metrekarelik kapalı alana sahip tesisimizde cephe platformlarının üretimini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca distribütörlüğünü yürüttüğümüz Amerikan menşeli ANKA markasının asansör mastlarını ve bağlantı sistemlerini de markanın lisansı altında üretiyoruz. Cephe platformu tarafında ise 2004 yılında distribütörlük ile başlamış olduğumuz işe 2008 yılında üretici olarak devam etmeye başladık. Şuan SMS Makina olarak cephe platformunun tamamını kendimiz tasarlıyor ve yerli olarak üretiyoruz. Ürettiğimiz cephe platformları kendi içerisinde tek ve çift kolonlu olmak üzere ikiye ayrılıyor. SMS üretimi tek kolonlu platformların maksimum genişliği10 metre, çift kolonlu platformların ise maksimum genişliği 30 metredir. Platformlar her altı metrede bir yapıya bağlanması gerekmektedir. Piyasada farklı enlerde platformlar üretilmektedir. Bizim üretmiş olduğumuz platformların enleri 136cm dir. Piyasada bulunan platformların eni ise 100-150cm arasında değişmektedir. Bunların büyük çoğunluk 136cm olup 100,120, 150 cm olan platform modelleri de mevcut. Platformlarımız standart mast ile 150 metre yüksekliğe kadar çıkabilmekte. Daha fazla yüksekliklerin talep edilmesi durumunda özel üretim yapmaktayız.

 

İhracat konusunda çalışmalarınız var mı? Eğer varsa üretimlerinizin iç ve dış pazar dağılım oranları nasıl?

Cephe platformu satışına başladığımız dönemde Türkiye’de mantolama işi revaçta olduğu için ürünlerimizi sadece iç pazara sunmayı hedefliyorduk. Başlangıçtaki çalışmalarımızda bu şekilde ilerledi. 2008 yılında üretime geçtikten sonra CE ve İSO belgelerimizi alarak tüm hızımızla iç pazardaki çalışmalarımıza devam ettik. Fakat zaman içerisinde piyasada rekabet artınca, iç piyasanın tek başına doyurucu olmadığı ve alternatif pazarlara ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine 2008 yılından itibaren hem iç pazar hem de komşu ülkelere (Irak, Suriye, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya) ürün sunmaya başladık. Daha sonra Lübnan, Dubai, Suudi Arabistan pazarlarına açıldık. Şu anda ise Kuzey Afrika (Cezayir) ve Batı Afrika (Nijer, Mozambik, Gine ve Fil Dişi) bölgelerine makine gönderiyoruz. Üretimimizin yüzde 40’ini ihraç ediyoruz.

Cephe platformları daha çok nerelerde kullanılıyor? Yer aldığınız önemli projeler nelerdir?

Cephe platformları genellikle 5 kat ve üzerindeki yüksek yapılarda cephe giydirme, kaplama, boyama, mantolama, gemi vb. araçların yapımı ve bakımında kullanılıyor. Bunun dışında endüstriyel uygulamalarda, montaj bakım ve asansörün kurulamayacağı dar kesitlerde cephe platformları tercih ediliyor. Bu zamana kadar birçok önemli projeye çözümler sunduk. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni binasının dış cephesinin granit kaplamasında, Sinpaş Bosphorus Projesi’nde, Ankara Mahal, Ankara ve İstanbul 1071 projelerinde, İstanbul Elite City ve Elite Concept projesinde cephe platformumuzla yer aldık.

Cephe platformları kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor?

Cephe platformları, kurulumu hızlı, kurulum maliyeti ucuz, ve emniyetli bir sistem olarak bilinir. Platformların sunduğu en büyük avantaj ise zaman ve işçilik tasarrufudur. Büyük projelerde eğer cephe kaplama, giydirme, mantolama, sıva ve boyama işi yapılacaksa zamandan ve işçilikten de tasarruf etmek isteniyorsa mutlaka cephe platformu kullanılmalıdır. Çünkü yüksekte çalışmanın en ekonomik ve en emniyetli çözümü cephe platformlarıdır. Zaman bir maliyettir. Cephe platformları klasik iskelelere göre zamandan yaklaşık yüzde 25, işçilikten ise yaklaşık 20 tasarruf sağlar. Bu düşük maliyetler işverene büyük avantajlar sağlar. Örneğin; mantolama ustası, işine başlayacağı zaman malzemesini platform üzerine yayar. Eğer platform çift kolonlu ise 4 kişi, tek kolonlu ise maksimum 2 kişi platform üzerine çıkabilir. Platformu istediğiniz yerde durdurarak çalışma yapabilirisiniz.  Malzemeler platforma yüklendiğinde malzeme için aşağı inip yukarı çıkma derdiniz kalmıyor. Cephe platformları ile malzemeler platform üzerine yüklenip işe başlandığında, malzeme bitene kadar kullanıcılarına rahat bir çalışma ortamı sunuyor. Cephecinin malzemesi bittiğinde platformu aşağıya indirerek platform üzerine tekrar malzeme alıyor.  Dolasıyla bu durumda hem zaman hem de işçilikten maliyeti açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

Hareketli cephe platformu, Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptı?

Cephe platformları, 2000’li yılların başında Türkiye pazarında yer almaya başladı. Fakat o dönemde Türkiye’de gerek platform sisteminin pek fazla bilinirliliğinin olmaması, ithal olmaları nedeniyle fiyatlarının yüksek olması ve gerekse işçilik maliyetlerinin yüksek olmaması nedeniyle cephe platformları fazla tercih edilmiyordu. Çünkü; Projelerin kısa zamanda bitirilme, işçilik maliyetlerinin yüksekliği ve iş güvenliği zorunluluğunun artmasıyla cephe platformlarının kullanımı belirli bir noktadan sonra kaçınılmaz hale geldi. Bu süreçte öncelikle mantolamanın yaygınlaşmasıyla cephe platformlarının bilinirliği ve kullanımı arttı, cephe giydirme ve kaplama işiyle de pazar büyüdü diyebiliriz.

Pazarın büyüklüğü ve son durumuyla ilgili bilgi verir misiniz?

2006 yılında elimizde yaklaşık 40 tane platformumuz vardı. O dönemlerde sadece mantolama amaçlı olarak kiralayabiliyor ve yılda ortalama olarak yüzde 80’lik doluluk oranıyla çalışıyorduk. 2006 yılından itibaren ise talepte ciddi bir artış oldu. Mantolama ve izolasyon zorunluluğu getirildiği yıllarda Türkiye’de çok hızlı olarak hem eski hem de yeni binalarda mantolama yapılmaya başlandı. Bu durum hem iskele hem de cephe platform sektörüne ciddi bir ivme kazandırdı. İnsanlar ilk etapta platformlara pahalı gözle bakıyorlardı. Fakat zamanla platformun nasıl verimli kullanılacağını ve sağladığı avantajlarını öğrenenler, platform kullanımına yöneldi. Ayrıca bu süreçte yerli üretim platformlarında devreye girmesiyle, gerek satın alma ve gerekse kiralama fiyatları cazip bir noktaya geldi. 2004 yılında ilk ithal ettiğimiz cephe platformlarını Türkiye’de kiralayacak ve satacak bir müşteri bulamakta zorlanmıştık. 2006 yılından itibaren cephe platformu kullanımı çok hızlı arttı. 2008’deki krizden sonra pazarda bir durgunluk oldu. Daha sonrasında inşaat sektöründe yaşanan gelişmeyle cephe platformu işi giderek büyüdü. Bugün Türkiye pazarında 500’e yakın çiftli ve tekli cephe platformu bulunuyor. Şu anda pazarın yüzde 90’nını kiralama oluşturuyor. 2018 yılında tahmini olarak 20 milyonluk bir kiralama pazarı bulunuyor.

 

Cephe platformlarının bakım ve muayene denetimleri nasıl sağlanıyor?

Cep platformları yayılı yük mantığı ile çalışır. Yani 1500 kg taşıma kapasitesi olan bir tek kolonlu platforma siz 800 kiloluk bir palet malzeme koyamazsınız. Bu yükü 10 metrelik platform üzerine eşit şekilde yaymanız gerekmektedir. Platformların üzerinde yayılı yük taşıma tablosu bulunur ve kesinlikle buna uyulması gerekmektedir. Her platform parçasının bir taşıma kapasitesi vardır. Bu taşıma kapasitesinin üzerinde üzerine platform parçası üzerine yük konulması durumda istenmeyen kazalar meydana gelebilir. Cephe platformları asansör değildir. Sadece hareket eden platform sistemleridir. Bu nedenle platformların sabit bir operatörü olması ve bu operatörün kullanım ve emniyet tedbirleri konusunda eğitim almış olması gerekmektedir. Ancak şantiyelerde genellikle platformları tüm cephe elemanları kullanmaktadır. Bu durum, hatalı kullanım nedeniyle platformların arıza yapmasına, hasar görmesine ve tehlikeli durumların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca platform üzerinde çalışırken emniyet kemeri takılmalı ve emniyet kemerinin atılmış olan can halatına bağlanması zorunludur. Cephe platformlarındaki riski azaltma ve emniyetli çalışmanın sağlanması için herkese iş düşmektedir. Öncelikle makina sahibi firma platformu sevk etmeden önce platformun tüm bakımlarını ve kontrolleri yapmış olması gerekiyor. Cephe platformları kurulan şantiyelerde iş güvenliği sorumlularının platform kullanım ve emniyeti konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir. Platformu kullanacak kişilere eğitim vermeli. Cephe platformları mekanik sistemler olduğu için düzenli olarak aylık bakımlarının yapılması ve 3 ay da bir muayene firması tarafından kontrol edilmesi zorunludur. Cephe platformu muayenesini yapan firmaların ise platformda özelikle tahrik sistemi aşınmalarına (pinyon dişli ve kramayer),elektrik sisteminin düzgün olduğuna, emniyet sisteminin çalışır olduğuna, taşıyıcı ve bağlantı sistemin deformasyonuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER