“PLATFORM KÜRSÜ DEĞİL, PERSONEL KALDIRMA EKİPMANIDIR”

26 Şubat 2019 Salı - 13:45
Kategori: Haber

PAYLAŞ

“PLATFORM KÜRSÜ DEĞİL, PERSONEL KALDIRMA EKİPMANIDIR”
“PLATFORM KÜRSÜ DEĞİL, PERSONEL KALDIRMA EKİPMANIDIR”

PLATFORMDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SERVET AYHAN, ÖZEL VE KAMU KURULUŞLARIYLA ÖNEMLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ BELİRTEREK, “PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLARIN BİLİNİRLİĞİNİ VE KULLANIM ALANLARINI ARTIRIP, SEKTÖRÜ BELİRLİ BİR NOKTAYA GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ” DEDİ

Servet Ayhan - PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı

Sektörü tek bir çatı altında birleştiren Personel Kaldırma Ve İletme Platformları İşletmecileri Derneği (PLATFORMDER), kurulduğu günden bu yana gerek düzenlediği etkinliklerde gerekse gerçekleştirdiği ziyaretlerde göstermiş olduğu başarısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Üretici, distribütör, tedarikçi ve kiralama firmalarının neredeyse tamamına hitap eden PLATFORMDER, sahip olduğu üye sayısı bakımından adeta sektörün sözcüsü haline geldi. Sektörde yer alan tüm firmalara kurumsal bir kimlik kazandırmak, personel yükseltici platformların bilinirliğini ve kullanım alanlarını artırmak amacıyla hareket eden PLATFOMDER’in Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan ile bir araya gelerek, derneğin çalışmalarını ve sektörü ele aldık.

ÖNCELİKLE PLATFOMDER’DE KURULUŞTAN BUGÜNE KADAR GEÇEN ZAMAN İÇERİSİNDE NELER DEĞİŞTİ?

Platform sektörünü temsil eden bir dernek bulunmuyordu. Sektörde yer alan firmalar, bazı derneklerin güdümünde alınan kararlar doğrultusunda hareket etmek zorunda kalıyordu. Buradan hareketle sektörü tek bir çatı altında toplama hedefiyle yola çıktık. Derneğimizin kuruluşu ile birlikte, genel kuruldan aldığımız yetki doğrultusunda faaliyetlerimize başladık. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 7 bölgede 12 okulu kapsayan bir protokol imzaladık, Başkent Öğretmenevinde bir çalıştay düzenledik ve proje okullarımızdaki hocalarımızı davet ederek, yaşanan problemler ve çözüm önerilerini konuştuk. Bu çalıştaydaki taleplerimiz 2023 Eğitim Vizyonu Hedefleri içerisinde yer almıştır. Öte yandan, kiralama sektörünün yaşamış olduğu problemleri, konunun ilgilisi kamu kurum ve kuruluşları ile sürekli görüşerek çözmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Artık bazı kamu kurum ve kuruluşları bizler ile çalışmak için iletişime geçmeye başladı. Bu durum bile, dernek olarak yaptığımız işlerin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

PLATFORM SEKTÖRÜNÜ TEK BİR ÇATI ALTINDA TOPLAMAK VE SEKTÖRÜN BİLİNİRLİĞİNİ ARTIRMAK AMACIYLA KURULDUNUZ. BU KAPSAMDA DERNEĞİN VAR OLUŞ AMACIYLA İLGİLİ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Derneğimizin temel amacı sektörde yer alan her firmaya kurumsal bir kimlik kazandırmaktır. Bu kurumsallık sadece tabelada değil, hizmetinden tutun da maliyet hesaplamalarına ve müşteri ilişkilerine kadar tüm süreci kapsıyor. Örneğin; bir iş kazasında karşımıza çıkacak olumsuzlara karşı ne gibi önlemler alınmalı, bulundurulması gereken evraklar neler? Yaşanılan kazalarda zararı minimuma indirmek için neler yapılmalı? Tüm bu süreçlerle ilgili çalışmalar sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra kamu ve özel kuruluşlarıyla önemli görüşmeler gerçekleştirerek sektörü belirli bir yere getirerek, sektörün ismini duyurup, bilinirliliğini artırmayı amaçlıyoruz. Platform denilince akla konferans ve seminerlerde insanların üstüne çıkıp konuştuğu kürsü değil, global anlamda platformun personel kaldırma ekipmanı olduğunu ülkemizde duyurmak için çalışıyoruz.

KURULUŞTAN KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE SEKTÖRDE YER ALAN FİRMALARININ BİRÇOĞU ÜYENİZ OLDU. FİRMALAR, PLATFORMDER’E NASIL ÜYE OLABİLİR, ŞARTLARINIZ NELERDİR?

Derneğimizin kuruluşu esnasında kiralama firmaları ile yola çıkarken, geçen süre zarfında PLATFORMDER’in sektörü tüm paydaşları ile temsil etmesi gerektiği kararına vardık. Bu doğrultuda da, sektörün tüm paydaşlarını gerek imalatçı, gerek distribütör ve gerekse tedarikçisini PLATFORMDER çatısı altında toplamak için üye yelpazemizi genişlettik. Hatta bazı markaların distribütörünü değil, kendisini üye olarak derneğimize kabul ettik.

 

ÜYE FİRMALARINIZA SUNDUĞUNU ARTILAR NELERDİR?

Öncelikle sivil toplum kuruluşu ne demektir? Bunun tanımına bakmak lazım. STK’lar resmi kurumların dışında ve onlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük esaslı, kar amacı gütmeyen yapılardır. Bizler de bu tanım çerçevesinde sektörel bir STK olarak, personel yükseltici platformların, yasal düzenlemeler çerçevesinde etkin olarak kullanılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Temsil ettiğimiz ürün gruplarının kullanım alanlarını genişletici çalışmalar yaparak, üyelerimize yeni kullanım alanları açmaya gayret gösteriyoruz. Tabi ki bunları yaparken ortaya çıkan problemleri çözmek adına çözüm ortaklarımızla hareket ediyoruz. Şimdiye kadar; sigorta, periyodik muayene ve hukuk alanlarında çözüm ortaklarımızla üyelerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu hizmetin meyveleri, bugünden yarına olacak bir şey değil. Süreç alıyor, sabırla ve sürekli olarak hareket ediyoruz.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE ÖNEMLİ ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRİYORSUNUZ? BU ZİYARETLERİN AMACI NEDİR?

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde iş sağlığı ve güvenliği konulu bir seminere katıldık. Burada yaklaşık 600’e yakın İSG uzmanına sektörümüzü anlattık. Bir araya geldiğimiz 600 kişi önümüzdeki günlerde sahada beraber çalışacağımız kişiler. Platformu bilmeyen herkese anlatıyoruz. Bu programları farklı üniversitelerde devam ettireceğiz ve personel yükseltici platformların bilinirliğini artıracağız. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ile görüşmemizin temel amaçlarından bir tanesi, makine kullanım alanlarını ve sayısını artırmak. DMO bilindiği üzere devletin kamu alımlarını gerçekleştiren bir kurum. DMO’da yeni bir düzenleme yapılıyor ve bazı ürün gruplarında kiralamaya geçilmeye çalışılıyor. Bu alanlarda da yaptığımız görüşmeler neticesinde kiralama yapılacak makinelerin içerisine platform sektörünü de ilave ettirdik. Bu durum sektör için çok önemli bizim içinde çok büyük bir başarıdır. Tabi bunun dönüşünü çok kısa sürede almamız mümkün değil ama önümüzdeki dönemde bunun faydasını göreceğiz. Kiralama sektörü üzerinden platformların kullanım alanlarının çoğalacağına inanıyoruz. DMO vasıtasıyla Türkiye’deki bütün belediyelere platformların inşaatın dışında nerelerde kullandığını anlatabilirsek, sektör adına faydalı bir çalışma yapmış olacağız. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sektörümüzü ilgilendiren standartlar konusunda, satış sonrası hizmetler konusunda görüşmelerimiz oldu ve taleplerimizi ilettik. Atılan bu adımlar, sektörümüze önemli derecede kalite getirecektir. Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ, sektörde dövizle işlem yapmanın önüne geçmişti. Bu konuda Ankara’da bir nevi kamp kurarak ortaya çıkacak problemleri anlattık ve çözüm önerilerimizi iki gün boyunca ilgilere anlattık. Sonuç olarak, diğer sektörel derneklerin de talepleri doğrultusunda tebliğde değişikliğe gidildi. Artık dövizle işlem yapılabilecek hale geldi. Görüşmelerimiz devam edecek. Hizmet sektörünün KOSGEB desteklerinden faydalanması konusunda kurumdan talebimiz vardı. Yakın zamanda KOSGEB ile görüşeceğiz. Marmara Üniversitesi’nde protokol aşamasına onlar hukuk birimine ilettiler eğer onaylanırsa Marmara Üniversitesi’yle İş Sağlığı ve Güvenliğiyle sektörde ihtiyaç olan eğitimler konusunda işbirliği yapacağız. Bunlar bir STK’nın yapması gereken görevler. Bunları aralıksız yapıyoruz. Fakat bu çalışmaların tamamı geleceğe yatırım. Yakın zamanda kısa sürede etkisi fark edilmese bile uzun vadede sektörün belirli bir noktaya taşınmasında faydalı olacak. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü himayelerinde ve İstanbul Sanayi Odası ev sahipliğinde bir seminer planlıyoruz. İmalat ve Sanayide Yüksekte Çalışma ve Güncel İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamaları Semineri, personel yükseltici platformların kullanım alanlarını farklılaştıracak ve en önemlisi bu ürünlerin bilinilirliğini artırmayı hedefliyoruz. Tarihi netleştiğinde sektör ile paylaşacağız.

SEKTÖRDE YER ALAN FİRMALARIN EN ÇOK ŞİKAYETÇİ OLDUĞU KONULARIN BAŞINDA OPERATÖR VE FİYATLANDIRMA SORUNU GELİYOR? BU KONUDA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Operatörlük konusu aslında en önem verdiğimiz husus. Bu konuda çok iyi bir çözüm ortağımız var ve dernek merkezimiz özellikle bu noktada çok daha hassas davranıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından 23/05/2018 tarihinde yayınlanan “İş Makinaları Operatörlük Belgesi” yönergesinde bizim ürün grubumuzu “Personel ve Yük Yükseltici Operatörlük Belgesi” ne sahip olan kişilerin kullanabileceği yazılmaktadır. Ancak buradaki handikap, tek bir belgenin tüm ürün grupları için geçerli olmasıdır. Yani bir kişi, makaslı platform ile eğitim alsa ve sonrasında sınavı geçip operatörlük belgesi almaya hak kazansa, araç üstü platform kullanması için bir engel kalmıyor. Bu sektör adına büyük bir problem. Çözüm olarak konunun muhataplarına talebimizi ileteceğiz. Kısaca sınıflandırmayı genişleteceğiz. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “İş Makinaları Operatörlük Belgesi” yönergesinde bulunan operatörlük eğitimlerinde, sadece bizim ürün grubu için bir standart bulunmaktadır. Bu standart TSE tarafından TS ISO 18878 numarası ve Yükseltilebilen seyyar çalışma platformları Operatör (kullanıcı) eğitimi standardı adı ile yayımlandı. Bu standart ile eğitim yapılması için çalışma başlatacağız. Bir diğer sorun fiyatlandırma konusunda da şunları söylemek isterim. Fiyatın konuşulduğu sektörde hiçbir yere ulaşılamaz. Buna inanıyorum. Firmanın kalitesi ne kadar artarsa vereceği hizmet kalitesi ve fiyatı da o kadar artar. Maliyet hesabı yapmayı bilmeyen firmalarla oturup fiyat konuşmak mümkün değil. Marmara Üniversitesi ile yapacağımız protokol kapsamında maliyet analizleri konusunda üye firmalarımıza kurumsal eğitimler vermeye başlayacağız. Yeri gelmişken şunu da söylemekte fayda var. STK’ların faaliyetlerinde fiyatlandırma gibi,  “Rekabet Hukukunu” karşılarına alacakları eylem ve faaliyetlerden kaçınmaları gerekmektedir. Yapmaları gereken, temsil ettikleri sektörün dinamiklerini belirlemek, güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek, anket çalışması yaparak problemleri tespit etmek olmalıdır. Sonrasında ise oluşturulacak bir stratejik eylem planı ile öncelikleri belirleyerek, adım adım ilerlemektir. En önemlisi ise bu işi sabırla yürütmektir.

 

GEÇTİĞİMİZ AYLAR PT20 LİSTESİNİ AÇIKLADINIZ. BU KAPSAMDA LİSTE OLUŞTURULURKEN NELERE DİKKAT EDİLDİ VE BU LİSTENİN SEKTÖR AÇISINDAN ÖNEMİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

PLATFORMDER, sektör için ne yapmıştır? sorusuna verilecek en güzel cevaptır aslında bu listenin yayımlanması. Genel Sekreter Yardımcımız Abdullah Tuncer, 120 firma ile bizzat görüşerek, personel yükseltici platform kiralama pazarının bir nevi haritasını çıkardı. Listede bulunan ve 100 makine ve üzerinde ekipmanı olan firmalardan 25 firmanın 22 tanesi derneğim üyesidir. Bu da derneğimizin temsil gücünü göstermektedir. Öte yandan, listenin yüzde 80’lik kısmını oluşturan makine adetleri de yine derneğimiz üyelerine aittir. Kiralama parkında bulunan makine adetlerinin daha fazla olması gerekiyor. Bu çalışma bizlere aslında konuşmamızda bahsettiğimiz kullanım alanlarının artması ile olacaktır. Bu çalışmayı her sene yapacağız. En azından kamuya gücümüzü gösterirken önemli bir istatistiki çalışma olarak sektör tarafından bilinecektir. Bu çalışma aslında sektörün tüm paydaşlarını da ilgilendirmektedir. Herkes kendine göre bir strateji geliştirebilecektir.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANAN DARALMA NEDENİYLE PLATFORM SEKTÖRÜNDE BİR DÜŞÜŞ SÖZ KONUSU. SEKTÖR 2018 YILINI NASIL GEÇİRDİ? 2019 YILINDA PAZARDA SİZCE NELER YAŞANACAK?

Bu daralmanın geçici bir süre olduğuna inanıyorum. Bu kriz dünyanın yaşadığı bir kriz. Ülkemizde belli oranda ve belirli bir ölçekte etkilendi. Bu sürece, olumsuz tarafından değil de olumlu tarafından bakmak gerek. Bütün firmalar ciddi anlamda tecrübe kazandı ve yatırımlarını neye göre yapmaları gerektiğini öğrendiler. Bu sürecin yılın ikinci çeyreğinde sona ereceğine inanıyorum. Önümüzdeki dönemde toparlanma başlayıp, daha emin adımlarla büyüyen bir sektör göreceğiz.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Başta üyelerimiz olmak üzere, tüm sektöre şunu söylemek istiyorum. Derneğimizin kuruluşu üzerinden fazla bir süre geçmemesine rağmen, benzer sayılabilecek derneklerin de saygıyla, beğeniyle izledikleri faaliyetleri, sonuç odaklı olarak yapmayı başarmıştır. Bu faaliyetleri yaparken tüm sektörü kapsayacak hareket içerisinde olmuştur. Kapımız herkese açıktır. Kim aksini düşünüyorsa, lütfen bizimle irtibata geçsin, yüz yüze görüşelim derim. PLATFORMDER; temsil ettiği sektör adına; Gözetleyici, Savunucu, Hizmet Sağlayıcı, Uzman Görüşü, Kapasite Geliştirici, Düşünce Üretici, Farkındalık Oluşturucu, Dayanışmacı ve Standart Üretici faaliyetlerini yürütmeye devam edecektir. Gerek dergimizle, gerek çözüm ortakları ile yapacağımız faaliyetlerle, gerek seminer ve konferanslar ile ve gerekse fuarlarımız ile sektörün sesi olmaya güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap

İLGİLİ HABERLER